Skocz do zawartości

Sterowanie EHR


WARIO45

Pomocna odpowiedź

Witam

Od razu powiem, że dopiero zaczynam przygodę z arduino

Chciałbym zrobić EHR do tylnego podnośnika w ciąniku rolniczym

Ogólnie zamysł mam taki że silniczek poprzez przekładnię będzie napędzał śrubę która będzie przesuwać nakrętkę przyczepioną do dźwigni podnośnika. Aktualne położenie myślałem aby sprawdzać za pomocą transoptora szczelinowego podłączonego do arduino. Sterowanie podnośnikiem chciałem zrobić na przełączniku trzy pozycyjnym (pierwsza pozycja przesunięcie na jeden kraniec druga pozycja nic się nie dzieje trzecia pozycja na przesunięcie na drugi kraniec sterowany potencjometrem) i potencjometrze który odpowiada za zatrzymanie się w wybranym miejscu.   Moje pytanie polega na tym czy da się zrobić coś takiego na zwykłym silniku DC? Czy czy da się podpiąć "goły" transoptor pod arduino? I najważniejsze pytanie czy da się zbuować coś takiego?

Z góry dzięki za odpowiedzi

Link do komentarza
Share on other sites

@WARIO45, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

8 godzin temu, WARIO45 napisał:

Moje pytanie polega na tym czy da się zrobić coś takiego na zwykłym silniku DC?

Pewnie się da na zwykłym DC lub silniku krokowym. Pytanie tylko jakie siły są potrzebne w tym układzie? Możesz to trochę przybliżyć dla osób, które nie wiedzą co to jest EHR i co tam trzeba dokładnie zmieniać. Masz jakieś zdjęcie?

8 godzin temu, WARIO45 napisał:

Czy czy da się podpiąć "goły" transoptor pod arduino? I najważniejsze pytanie czy da się zbuować coś takiego?

Jak się uprzesz to podłączysz goły transoptor, ale lepiej wykorzystać jeszcze np. komparator 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Link do komentarza
Share on other sites

bardziej myślałem nad czymś takim

tylko z możliwością ustawienia jednej pozycji np: podnośnik jest opuszczony na daną wysokość, podnoszę maksymalnie i opuszczam na tą samą wysokość

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 30.05.2019 o 14:51, WARIO45 napisał:

tylko z możliwością ustawienia jednej pozycji np: podnośnik jest opuszczony na daną wysokość, podnoszę maksymalnie i opuszczam na tą samą wysokość

to już pikuś, to potem. Jeśli chcesz to zrobić tanio, to poszukaj u siebie czegoś co możesz wykorzystać do napędu, w Twoim filmie to jakiś silnik z motoreduktorem, ew. jakiś krokowy, poszukaj, znajdź i daj znać. Programowo to do ogarnięcia bezproblemowo, przełączniki, włączniki potencjometry to grosze w każdym spożywczaku;-), kluczowy jest napęd. Jak będziesz wiedział z czego konkretnie to robisz to pytaj, chłopaki na pewno pomogą to prawidłowo podłaczyć, a jak przerobisz kurs arduino Forbota, to program napiszesz bez problemu. 

Czekamy na dalsze wieści;-)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

kilka miesięcy temu udało mi się zakończyć pracę nad tym projektem.

 

image.thumb.png.8b7c1d8290f830cb90e8c5464529594e.pngimage.thumb.png.7dd772b11d5b81cfcddad603efac0514.pngimage.thumb.png.7824de1512bb57519c424cd576f6d883.png

do wykonania użyłem:

arduino nano

silnik wycieraczek 

elektronikę z jakiegoś starego serwa

mostek H zbudowany z tranzystorów IRF 540, IRF9540

przełącznika kołyskowego trzy pozycyjnego

trzech przycisków NO

trzech potencjometrów 1k

jednego potencjometru 2x2k 

duże czarne pokrętło służy do ustalania pozycji do jakiej ma się opuścić podnośnik, niebieskie odpowiada za prędkość opuszczania/podnoszenia, żółte służy do regulacji wyskokości podnoszenia. czerwony przycisk znajdujący się między czarnym pokętłem a przełącznikiem trzy pozycyjnym służy do chwilowego opuszczania podnośnika poniżej poziomu ustawionego na czarnym pokrętle. 

Edytowano przez WARIO45
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Brawo, pięknie działa, zrobione małym kosztem, pomaga w robocie i cieszy oko i kolegów. O to chodzi 👍😁🍺.

Masz już zamówienia na kolejne;)? 

Co to 385, 912, czy coś większego?

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

narazie nie;)

kolejną rzeczą nad którą myślę jest wskaźnik wysadzanych ziemniaków. 

image.thumb.png.a786fe91377ba94ab89b426690dff33a.png

*zdj poglądowe

sadzarka ta naprawdę dokładnie potrafi wysadzać ilości ustawione na przekładni. ale wykorzystując sadzeniaka porośniętego, lub lekko podgnitego potrafi się zakleić. dlatego w planie mam dodanie do niej czujnika liczącego obroty talerzy sadzących i czujniki liczące ilość wysadzanych ziemniaków. jeśli sadzarka wysadzi za mało to ma się załączyć alarm dźwiękowy, ma się zapalić dioda pokazująca który talerz się zakleił. 

sam zamysł nie jest jakiś szczególnie trudny. jeden czujnik zlicza ile ziemniaków ma być wysadzonych, drugi liczy ile się wysadziło. jeśli różnica będzie za duża to włącza się alarm, zapala się odpowiednia dioda, licznik się kasuje. ewentualnie można dorzucić wyświetlacz, pokazywać na nim zasadzoną powieszchnię, prędkość sadzenia, poślizg sadzarki(ale to później) 

największym zamyśleniem puki co jest dla mnie jak zrobić ten licznik aby po zmianie stanu np, z niskiego na wysoki dodało jeden do licznika. w pracowni jak bawiłem się PLCkiem mitsubishi i językiem lader to realizowałem tego typu liczniki przy użyciu funkcji zbocza opadającego lub narastejącego. czy w arduino też da się wywołać taką funkcję?

Edytowano przez WARIO45
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 7.04.2021 o 20:20, WARIO45 napisał:

przy użyciu funkcji zbocza opadającego lub narastejącego. czy w arduino też da się wywołać taką funkcję?

jasne, że się da.

Rób i publikuj tutaj. Dużo to ciekawsze od wielu inżynierek o strowaniu czterema diodami i dwoma silnikami😁👍.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, SOYER napisał:

Dużo to ciekawsze od wielu inżynierek o strowaniu czterema diodami i dwoma silnikami😁👍.

Nie chcę cię rozczarować ale to będzie sterowanie czterech diod przy użyciu sześciu czujników, także ten tego

Link do komentarza
Share on other sites

Witam i pozdrawiam  wszystkich, chciałbym zrobić sterowanie podnośnikiem ehr do ursusa c 360 bardzo spodobał mi się sterownik kolegi wario45 na arduino  czy mógłbym liczyć na twoją pomoc w kwestii technicznej. 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.