Skocz do zawartości

Problem z Raspberry Pi 4 - brak sygnału HDMI


damiancio13

Pomocna odpowiedź

@jakubortyl a sprawdzałeś działanie układu bez obudowy (bez bocznych ścianek)? Złącze microHDMI nie jest zbyt wygodne i czasami nie styka dosłownie przez brakujące  0,1 mm. Z tego co przeszukałem różne zgłoszenia to trafiła się już u kogoś taka sytuacja, że właśnie przez obecność obudowy kabel nie stykał poprawnie. W takiej sytuacji najlepiej dosunąć RPi wewnątrz obudowy najbliżej ścianki z otworem na HDMI 🙂 Mogą też być inne przyczyny tego problemu (np. minimalnie krótsze złącze lub grubsza ścianka obudowy z plexi). Nie zdarza się to często, ale warto sprawdzić ten temat i wykluczyć go na samym początku.

Link do komentarza
Share on other sites

@jakubortyl może w takim razie masz uszkodzone gniazda microHDMI na RPi? Mało prawdopodobne, ale jest taka szansa. Przyznam, że nie mam już pomysłu, bo Twoje problemy są dość "losowe" - tak jakby były właśnie zależne od uszkodzonego gniazda. Chyba najlepiej będzie jak napiszesz do Botlandu na adres reklamacje@botland.com.pl - opisz swój problem i wszystkie próby, może oni skojarzą taki problem z jakąś wcześniejszą reklamacją i będą w stanie Ci pomóc. W między czasie możesz oczywiście korzystać dalej z kursu (wiele zadań wymaga jedynie łączności przez SSH).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A ja mam problem z "umierającym" prawdopodobnie GPU na PI4. Dzieje się to w momencie podłączenia 2 monitorów HDMI. Zdarzyło mi się wyjąć podczas pracy jeden z przewodów HDMI. Wtedy PI4 na chwilę zgasiła obraz, potem obraz ponownie powrócił na jednym z monitorów, a procesor nagle podniósł temperaturę z ok 50st na 74st. Kolejne uruchomienie skutkowało pracą jednego monitora (tego co go odłączyłem). Podobna sytuacja miała miejsce podczas podłączenia oscyloskopu do shelda. Też "umarł" procesor w identyczny sposób.  Czy ma ktoś podobne doświadczenia?

Pozdrawiam,

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 19.12.2019 o 19:51, damiancio13 napisał:

 

Cześć. Dopiero zaczynam przygodę z raspberry pi4 i od razu problem. Mianowicie mam Samsung smart TV (model UE40ES5500W) i malina nie chce z nim współpracować (nie wykrywa hdmi pomimo różnych konfiguracji w config.txt). Ma ktoś może rozwiązanie? Wiem, że może być zgrane bo przy pierwszym uruchomieniu (po zakupie - używka z rozdupczonym raspbian) widać było ładowanie ale wywaliło Kernel panic i  postanowiłem zainstalować LibreELEC. Po załadowaniu na kartę obraz pozostał czarny z komunikatem o barku obrazu z hdmi. To samo po zarzuceniu nowego raspbiana, dlatego wydaje mi się, że problem leży w konfiguracji.Widget blockquote

Edytowano przez dongregorio
Poprawiony model tv
Link do komentarza
Share on other sites

@Treker @Treker nie miałem możliwości sprawdzenia, ale jak już wspomniałem na "wysypanym" raspbianie się wyświetlało (był na zakupionej karcie używanej w zestawie z maliną). Były maliny na górze ekranu i tekst ładowania leciał do momentu Kernel panic na którym się zatrzymał. Jakbym był mądrzejszy to plik konfiguracji bym skopiował.

Sprawdziłem że przez vnc pulpit się wyświetla, tylko na TV nie chce mi puścić. Jakieś sugestie? Może ktoś ma  Samsung Smart TV z podłączoną maliną Pi4? Jeśli tak to czy jest możliwość przesłania pliku config.txt?

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 19.07.2019 o 07:03, Treker napisał:

Hm dziwna sprawa, nie powinno tak być. A co jest Twoim ekranem? Używasz jakiegoś telewizora czy monitora? RPi4 jest nowe i wiele może się jeszcze dziać, ale nikt inny jeszcze nie zgłaszał takiego problemu. Zrobimy jeszcze u siebie testy i sprawdzimy dziś identyczny scenariusz 😉

Mam identyczny problem, wcześniej uruchomiłem VNC, więc pewne jest, że system działa tylko nie daje sygnału HDMI  :(

Link do komentarza
Share on other sites

Dzień dobry,

pierwszy post z pytaniem czy jeśli podczas bootowania RPi4 nie pojawia się sygnał przez HDMI mogę zakładać, że jest uszkodzenie sprzętowe? Chodzi mi o sytuację gdy podłączam malinę bez karty z systemem. Padły mi jednego dnia oba wyjścia HDMI. Do tej pory wszystko działało prawidłowo.

Link do komentarza
Share on other sites

@An_drzej to podejrzana sprawa, ale kluczowe przy analizie błędów może być jeszcze co innego. Po pierwsze daj znać co dzieje się z diodami na płytce podczas startu, świecą? Po drugie, czy udaje Ci się nawiązać jakoś zdalnie połączenie z RPi, np. przez SSH (oczywiście, gdy karta jest wsadzona)? Czy testowałeś płytkę z innymi zasilaczami?

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odzew. Po włożeniu karty wszystko ładnie startuje mam połączenie po ssh, ale obrazu brak. Sprawdzone kable (inna malina na nich pracuje) inny telewizor, zasilacz mam dedykowany pod Rpi4, różne systemy (każdy startuje i mam połączenie po ssh). Informacja z konsoli:

tail /sys/class/drm/*/status
==> /sys/class/drm/card0-HDMI-A-1/status <==
connected

==> /sys/class/drm/card0-HDMI-A-2/status <==
disconnected

a obrazu brak.

Temu pytałem o start bez karty bo na innej malinie w tej sytuacji pojawia się okno bootowania to z malinkami

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.