Skocz do zawartości

Serwokontroler sk18 bezprzewodowo


Manadrake

Pomocna odpowiedź

Witam, forumowiczów, dopiero zaczynam przygodę z tym forum ale myślę, że mimo wszystko udzielicie mi odpowiedzi

Zrobiłem manipulator na gąsienicach, który jest sterowany przez komputer sterownikiem roboty kolegi. Chciałbym zakupić serwokontroler sk18 , jednak czy orientuje się ktoś czy będę mieć nim możliwość sterowania wygodnie? To znaczy klawiszami do tyłu i do przodu, bo z dokumentacji programu wynika ,że musiałbym odznaczać fajkę myszką co eliminuje wygodne sterowanie kilkoma serwami naraz. Tak więc kto miał z tym styczność bardzo bym prosił o odpowiedź. Drugim problemem jest zrobienie bezprzewodowego sterowania do 100m~ może być mniej, wykorzystując właśnie serwokontroler sk-18 bez wykorzystania drogich modułów bluetooth które kosztują po 130 zł sztuka a potrzebowałbym ich 2, a więc zdecydowanie za wielkie koszta,chyba że ktoś zna jakieś tańsze moduły.Aha i jakby ktoś nie wiedział to serwokontroler jest sterowany przez rs232 ( port szeregowy ) lecz na temat samego kontrolera nie ma sensu się rozpisywać bo każdy łatwo może znaleźć informacje. I jeszcze dwa pytania:

Czy serwa z wyciągniętą blokadą mają wystarczającą siłę/prędkość aby napędzać pojazd gąsienicowy?

I czy da się w jakiś sposób serwokontrolerem włączać np oświetlenie kamery lub sterować silnikami DC,które w przyszłości mam w planach zastosować.

Ps. U mnie z programowaniem cieńko, więc dobrze by było gdyby rozwiązanie było w miarę proste. Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam Paweł

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,dziękuję za odpowiedź. Czytałem ten artykuł, ale na elektrodzie.pl powiedziano mi ,że komunikacja musi być dwukierunkowa, bo inaczej nie będzie działać, do czego nie jestem przekonany, aha i jak z napięciami na szeregowym? bo te układy są zasilane przeważnie na 3-5v.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No tak , ale czy jeśli ja kupie jakiś tam moduł, a serwokontroler zawsze był podpinany do portu szeregowego, to przecież napięcie się nie będzie zgadzać , prawda?

[ Dodano: 31 Sty 10 10:01 ]

A może istnieje lepszy sposób na zdalne sterowanie serw za pomocą komputera?

Link do komentarza
Share on other sites

Robisz moduł nadawczy powiedzmy max232 + atmega8 + transceiver (np któryś z przedstawionych w artykule) zasilasz go 5V albo przez stabilizator 7805 większym prądem.

Drugi moduł to jakiś mikro-kontroler (może być ponownie atmega8 - ma 3 PWM o ile się nie mylę więc sterowanie 3 serwami pociągnie) + transceiver.

Oba moduły przesyłają powiedzmy radiowo dane i odpowiednio reagują.

Ale bez oscyloskopu obawiam się, że może być ciężko uzyskać odpowiednią częstotliwość na nadajniku/odbiorniku.

Możesz też kupić gotowy sterownik serw (taki jak w latających modelach), ale $$$.

Link do komentarza
Share on other sites

A ile kosztuje taki sterownik w przybliżeniu? Tylko ,że w tym problem iż muszę sterować 7 serwami w przyszłości jak dojdzie kamera to 9 a więc pasowałoby mieć możliwość sterowania minimum 12 lub 16 serwami aby mógł mieć możliwość dalszej rozbudowy pojazdu.

Link do komentarza
Share on other sites

Wybacz trochę namieszałem, miałem na myśli sterownik serw oparty o odbiornik RC.

Sterowany radiowo, taki z modeli samolotów.

Ja tam bym jednak budował własny układ, trochę pracy - czasu zejdzie ale radości ile 🙂

A sterowanie wieloma serwami na pewno da się zrobić, można użyć kilku mikrokontrolerów lub jednego większego, ja jestem początkujący - chyba nie potrzebnie się wypowiadam w tym temacie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.