Skocz do zawartości

Zasilanie podświetlenia monitora FPV


SOYER

Pomocna odpowiedź

Cześć, tym razem składam sobie monitor do FPV. Składa się on z matrycy LCD M190PW01, sterownika matryc M53V5. Jako, że matrycę wydobyłem że starego monitora Acer, to posiadam też całą działającą elektronikę. Tu zachodzi potrzeba użycia płytki zasilającej z tego monitora na której jest też inwerter podający napięcie do zasilania podświetlenia ww. matrycy. Całość chciałbym zasilać z jakiegoś akumulatora żelowego(?). 

Z racji podwójnej zgodności zainteresowań, szczególnie liczę na pomoc @marek1707, choć wszelkie uwagi mile widziane.

Poniżej zdjęcia płytki zasilającej z monitora. 

Jak to ugryźć? 

IMG_20191015_194717.jpgIMG_20191015_192430.jpgIMG_20191015_192421.jpgIMG_20191015_192407.jpgIMG_20191015_192310.jpgIMG_20191015_192242.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilacze tego typu są zwykle robione w ten sposób, że na wejściu masz typową przetwornicę AC/DC czyli: prostownik napięcia sieciowego z filtrami EMI, potem konwerter DC/DC z 320VDC na stabilizowane 5VDC do napędzania cyfrówki i przy okazji dostajesz gdzieś tam "bokiem" kilkanaście woltów DC (12-24V) z którego zasilana jest z kolei przetwornica DC/AC dla lamp pod ekranem LCD. I tyle. Najlepiej by było,gdyby to dodatkowe napięcie stałe było właśnie rzędu 10-12V bo wtedy podpinasz tam bezpośrednio akumulator i jedziesz. Bo przecież "cyfrowe" 5V to sam sobie z akumulatora zrobisz czymkolwiek. Na płytce widać zespół filtrów EMI tuż przy gnieździe sieciowym, potem prostownik, główny elektrolit, transformator przetwornicy, jej tranzystor i dioda i tam już masz 5V. No i spróbuj wyśledzić obwód z dodatkową diodą i elektrolitem zasilający układ blisko tego podłużnego transformatora robiącego 700VAC. Nie wiem dokładnie jakiej porady oczekujesz..

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
7 minut temu, marek1707 napisał:

Nie wiem dokładnie jakiej porady oczekujesz..

 

Jak wyodrębnić układ inwertera zasilający podświetlenie i zasilić go z akumulatora...  

Sterownik to ten:

https://www.google.com/amp/s/m.aliexpress.com/item/32922228230.html

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

To tak jak napisałem: musisz wyodrębnić wszystkie napięcia stałe wychodzące z głównej przetwornicy AC/|DC. Elektrolity wyjściowe tych napięć stoją za aluminiowym płotkiem radiatora - tym w kształcie litery 'L'.. Tam na pewno muszą być elementy dla linii +5V (wg. opisu na płytce jest takie wyjście) i to moga być dwa kondensatory i dławik oraz musi być coś jeszcze. Jakaś druga dioda (oprócz tej głównej), wychodząca z uzwojenia transformatora i jej elektrolit. To na nim dostajesz napięcie stałe, które za chwilę zasili przetwornicę DC/AC. Jeżeli to napięcie będzie rzędu +24V to niestety będziesz musiał takie dostarczyć. generalnie musisz zrobić z akumultaora to wszystko co robił ten zasilacz. +5V jest proste, ale podświetlanie lampy wymaga zwykle jakiegoś większego napiecia stałego i dopiero z niego robi się +700V. Znajdź to napięcie, zmierz i będziesz wiedział czego potrzebujesz: czy da się to puścić wprost z akumulatora czy jednak będzie wymagana jakaś dodatkowa przetwornica step-up np.12V->24V. Tam między transformatorami widzę jakiś samotny elektrolit w miejscu trochę od czapy, może to ten? Czy jest może podłacozny przez jakąs diodę do głownego transformatora a potem jego plus (jeśli minus stoi na masie) jest pociagnięty do układu przy tym drugim transformatorze? Jeżeli tak, to trafiłeś. Włącz to z odpowiednim obciążeniem na +5V (choćby i sztucznym typu opornik 4.7Ω/5W) i pomierz. Inaczej się nie dowiesz co w tej trawie piszczy. No i raczej z daleka od obwodów wejściowych (300VDC to już nie przelewki) i wyjść HV (ja widzę 4 białe złącza) do lamp.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ok, z pomocą gościa sprzedającego kontrolery do matryc udało mi się uruchomić moją starą 19".

Na mojej płytce zasilającej z 230VAC było zasilanie 12VDC, pociągnąłem do kontrolera i działa całość na zasilaniu z sieci. 

Po odpięciu zasilania sieciowego i wpięciu 12V z akumulatora do kontrolera również śmiga. Pobór prądu matrycy i kontrolera to 2.7A.

Blue screen wyłączony, monitor fpv 19" za stówę z hakiem:)). 

Jeszcze jakaś walizeczka by się zdała... 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Treker ogolić bym się musiał ;), a na poważnie, ten kontroler LCD wydał mi się na tyle fajny, że postanowiłem go pochwalić. Można reanimować stare matryce z monitora, telewizora, lapka. 

Już mam następne zastosowanie... ino czasu mało... 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ciekawe czy to zadziała z monitorem od laptopa? Mam matryce i baterię od starego acera to może warto by było zainwestować w kontroler, oprócz FPV można na tym DTV oglądać

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.