Skocz do zawartości

Zasilanie podświetlenia monitora FPV


SOYER

Pomocna odpowiedź

Cześć, tym razem składam sobie monitor do FPV. Składa się on z matrycy LCD M190PW01, sterownika matryc M53V5. Jako, że matrycę wydobyłem że starego monitora Acer, to posiadam też całą działającą elektronikę. Tu zachodzi potrzeba użycia płytki zasilającej z tego monitora na której jest też inwerter podający napięcie do zasilania podświetlenia ww. matrycy. Całość chciałbym zasilać z jakiegoś akumulatora żelowego(?). 

Z racji podwójnej zgodności zainteresowań, szczególnie liczę na pomoc @marek1707, choć wszelkie uwagi mile widziane.

Poniżej zdjęcia płytki zasilającej z monitora. 

Jak to ugryźć? 

IMG_20191015_194717.jpgIMG_20191015_192430.jpgIMG_20191015_192421.jpgIMG_20191015_192407.jpgIMG_20191015_192310.jpgIMG_20191015_192242.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilacze tego typu są zwykle robione w ten sposób, że na wejściu masz typową przetwornicę AC/DC czyli: prostownik napięcia sieciowego z filtrami EMI, potem konwerter DC/DC z 320VDC na stabilizowane 5VDC do napędzania cyfrówki i przy okazji dostajesz gdzieś tam "bokiem" kilkanaście woltów DC (12-24V) z którego zasilana jest z kolei przetwornica DC/AC dla lamp pod ekranem LCD. I tyle. Najlepiej by było,gdyby to dodatkowe napięcie stałe było właśnie rzędu 10-12V bo wtedy podpinasz tam bezpośrednio akumulator i jedziesz. Bo przecież "cyfrowe" 5V to sam sobie z akumulatora zrobisz czymkolwiek. Na płytce widać zespół filtrów EMI tuż przy gnieździe sieciowym, potem prostownik, główny elektrolit, transformator przetwornicy, jej tranzystor i dioda i tam już masz 5V. No i spróbuj wyśledzić obwód z dodatkową diodą i elektrolitem zasilający układ blisko tego podłużnego transformatora robiącego 700VAC. Nie wiem dokładnie jakiej porady oczekujesz..

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
7 minut temu, marek1707 napisał:

Nie wiem dokładnie jakiej porady oczekujesz..

 

Jak wyodrębnić układ inwertera zasilający podświetlenie i zasilić go z akumulatora...  

Sterownik to ten:

https://www.google.com/amp/s/m.aliexpress.com/item/32922228230.html

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

To tak jak napisałem: musisz wyodrębnić wszystkie napięcia stałe wychodzące z głównej przetwornicy AC/|DC. Elektrolity wyjściowe tych napięć stoją za aluminiowym płotkiem radiatora - tym w kształcie litery 'L'.. Tam na pewno muszą być elementy dla linii +5V (wg. opisu na płytce jest takie wyjście) i to moga być dwa kondensatory i dławik oraz musi być coś jeszcze. Jakaś druga dioda (oprócz tej głównej), wychodząca z uzwojenia transformatora i jej elektrolit. To na nim dostajesz napięcie stałe, które za chwilę zasili przetwornicę DC/AC. Jeżeli to napięcie będzie rzędu +24V to niestety będziesz musiał takie dostarczyć. generalnie musisz zrobić z akumultaora to wszystko co robił ten zasilacz. +5V jest proste, ale podświetlanie lampy wymaga zwykle jakiegoś większego napiecia stałego i dopiero z niego robi się +700V. Znajdź to napięcie, zmierz i będziesz wiedział czego potrzebujesz: czy da się to puścić wprost z akumulatora czy jednak będzie wymagana jakaś dodatkowa przetwornica step-up np.12V->24V. Tam między transformatorami widzę jakiś samotny elektrolit w miejscu trochę od czapy, może to ten? Czy jest może podłacozny przez jakąs diodę do głownego transformatora a potem jego plus (jeśli minus stoi na masie) jest pociagnięty do układu przy tym drugim transformatorze? Jeżeli tak, to trafiłeś. Włącz to z odpowiednim obciążeniem na +5V (choćby i sztucznym typu opornik 4.7Ω/5W) i pomierz. Inaczej się nie dowiesz co w tej trawie piszczy. No i raczej z daleka od obwodów wejściowych (300VDC to już nie przelewki) i wyjść HV (ja widzę 4 białe złącza) do lamp.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ok, z pomocą gościa sprzedającego kontrolery do matryc udało mi się uruchomić moją starą 19".

Na mojej płytce zasilającej z 230VAC było zasilanie 12VDC, pociągnąłem do kontrolera i działa całość na zasilaniu z sieci. 

Po odpięciu zasilania sieciowego i wpięciu 12V z akumulatora do kontrolera również śmiga. Pobór prądu matrycy i kontrolera to 2.7A.

Blue screen wyłączony, monitor fpv 19" za stówę z hakiem:)). 

Jeszcze jakaś walizeczka by się zdała... 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Treker ogolić bym się musiał ;), a na poważnie, ten kontroler LCD wydał mi się na tyle fajny, że postanowiłem go pochwalić. Można reanimować stare matryce z monitora, telewizora, lapka. 

Już mam następne zastosowanie... ino czasu mało... 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ciekawe czy to zadziała z monitorem od laptopa? Mam matryce i baterię od starego acera to może warto by było zainwestować w kontroler, oprócz FPV można na tym DTV oglądać

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.