Skocz do zawartości
Treker

Jak powinna wyglądać opcja samodzielnej oceny własnych umiejętności?

Pomocna odpowiedź

Cześć,
pora, aby po PPF zająć się kolejnym ważnym tematem, który ułatwi dyskusje na forum. Mowa o opcji samodzielnej oceny własnych umiejętności. W praktyce chodzi o pola w profilu, którymi każdy może określić swój stopień zaawansowania. Dzięki temu udzielanie pomocy na forum będzie łatwiejsze, bo będzie wiadomo komu się odpowiada. Informacje z tych pól w profilu będą widoczne w widoku tematu (np. w formie skali ocen).

Celem tej dyskusji jest głównie odpowiedzenie na 2 pytania:

1. W ilu i jakich kategoriach każdy powinien się oceniać?
  2. Jaka powinna być skala?

Moje propozycje odpowiedzi:

1. Uważam, że liczba kategorii powinna być tak mała, jak tylko będzie to możliwe. Proponowałbym ocenę w 2 ogólnych kategoriach "Elektronika" oraz "Programowanie". 

2. Proponowałbym wprowadzenie sztywnej skali np. od 0 do 5 (lub 6), która będzie odpowiednio opisana. Nie ma tutaj miejsca na "tekstowe" opisywanie własnych umiejętności*, bo taka skala nie pozwoli nam na szybka ocenę pytających podczas czytania tematów.

Poniżej moja bardzo, bardzo luźna propozycja skali: dla kategorii "Elektronika":

• Elektronika 0. Nie wiem prawie nic o elektronice i nie chcę się jej uczyć. Szukam pomocy, aby rozwiązać konkretny problem.
  • Elektronika 1. Dopiero zaczynam, nie wiem prawie nic o elektronice, ale chętnie się nauczę.
  • Elektronika 2. Rozróżniam podstawowe elementy elektroniczne, wiem czym jest prąd, napięcie i opór.
  • Elektronika 3. Radzę sobie z odtworzeniem prostych układów, które opisane są w poradnikach. Posługiwanie się miernikiem nie sprawia mi większych problemów. Opanowałem materiał z kursu podstaw elektroniki poziom 1.
  • Elektronika 4. Radzę sobie z odtworzeniem w praktyce bardziej zaawansowanych układów, które opisane są w poradnikach. Potrafię odnaleźć i naprawić większość swoich błędów. Samodzielnie tworze proste układy. Opanowałem materiał z kursu podstaw elektroniki poziom 1 oraz poziom 2.
  • Elektronika 5. Znam dobrze podstawy i wykosztuję je do budowy swoich prostych projektów. Jeśli trzeba to korzystam z not katalogowych. Potrafię narysować schemat i zrobić projekt prostej PCB.
  • Elektronika 6. Radzę sobie bardzo dobrze z elektroniką. Nie mam problemów z odtwarzaniem gotowych projektów lub realizacją swoich pomysłów od zera. Potrafię diagnozować układy, odnajdywać błędy. Jestem w stanie tworzyć rozbudowane projekty.

Nie jestem obecnie zadowolony z mojej propozycji skali, ale publikuje ją jako punkt wyjściowy. Zachęcam do dyskusji i własnych propozycji. Oczywiście głównym celem tej skali powinna być odpowiednia selekcja osób początkujących (nie ma chyba sensu rozbijać zaawansowanych i obytych z elektroniką osób na kilka poziomów). 

Co sądzicie o zaproponowanych kategoriach oraz przykładowej skali?

------

* Możemy oczywiście wprowadzić takie pole, ale jako dodatek do skali, która będzie szybka i wygodna w interpretacji dla stałych bywalców forum

Trzecia kategoria - "młotkologia" (jak to nazwać?). Chodzi o to, aby ktoś kto usiłuje mi wytłumaczyć jak wykonać dane mechaniczne ustrojstwo nie tracił czasu na tłumaczenie "młotek się chwyta za to drewniane", a z drugiej strony nie rozpoczynał od jakichś narzędzi o których nigdy nie słyszałem albo widziałem tylko na obrazku 🙂

Świetny pomysł, dodałbym jeszcze jak przedmówca mechanikę i będzie wszystko czego dotyczy forum.

@ethanak czy chodziło Ci faktycznie o taką kategorię, która opisze umiejętności mechaniczne?

Coś w tym stylu - oczywiście do przemyślenia, to tylko taka luźna propozycja.

(edytowany)

Może warto dodać też jakąś formę oceny umiejętności przez innych uczestników forum? Coś podobnego działa na linkedin-ie i wydaje się mieć sporo sensu. Na Forbocie istnieje znacznik "pomógł", czy jak się on tam nie nazywa - ale może dałoby się go rozszerzyć o "podbijanie" umiejętności osoby która pomagała?

Edytowano przez Elvis

17 minut temu, Treker napisał:

@ethanak czy chodziło Ci faktycznie o taką kategorię, która opisze umiejętności mechaniczne?

Tak, jak najbardziej. Np. Czy potrafisz obliczyć rozkłady sił i zaprojektować samodzielnie układ mechaniczny.. ? czy coś w tym stylu, np. manipulator, policzyć obciążenia i optymalne wymiary części maszyn. Taka wiedza ma wielką wartość w kontekście robotyki. Tym sposobem będą 3 kategorie a jak ktoś będzie miał ocenę 666 to będzie wiadomo, że mechatronik specjalista 🤣

12 minut temu, Elvis napisał:

Może warto dodać też jakąś formę oceny umiejętności przez innych uczestników forum?

Panowie, nie róbmy z forum koła wzajemnej adoracji... myślę, że reputacja i ilość "pomógł" jest tu wystarczającą wykładnią.

@atMegaTona Specjalnie podałem przykład portalu Linkedin żeby pokazać, że taki system może działać całkiem sprawnie, chociaż oczywiście jego wdrożenie może nie być takie łatwe. Jednak samoocena jak widać po ostatnich wpisach na forum to bardzo względne pojęcie...

22 minuty temu, ethanak napisał:

Coś w tym stylu - oczywiście do przemyślenia, to tylko taka luźna propozycja.

Ok zapisuję sobie jako propozycję. Nie mówię, że "nie", ale zastanawiam się tylko jaki statystycznie procent tematów utyka z powodu niewystarczającej wiedzy związanej z mechaniką? Wydaje mi się, że mały, ale może to tylko moja wrażenie? Bronię małej liczby kategorii dlatego, że im będzie ich więcej tym mniej osób wypełni je w profilu (i zrobi to rzetelnie).

21 minut temu, Elvis napisał:

Może warto dodać też jakąś formę oceny umiejętności przez innych uczestników forum? Coś podobnego działa na linkedin-ie i wydaje się mieć sporo sensu. Na Forbocie istnieje znacznik "pomógł", czy jak się on tam nie nazywa - ale może dałoby się go rozszerzyć o "podbijanie" umiejętności osoby która pomagała?

Tak, to dobry pomysł, ale... z założenie tak powinny działać oceny postów, które przekładają się na reputację. W tej chwili stosunkowo mało osób korzysta z oceny postów (mimo moich starań o podkreślenie istnienia tej opcji). Obawiam się, że dodanie osobnego przycisku wcale nie zwiększy skuteczności tego mechanizmu. Po drugie, te skale ocen raczej przydadzą się w przypadku nowych, początkujących osób. Nie wiem jak w tym kontekście przydałby się ten licznik.

3 minuty temu, Treker napisał:

zastanawiam się tylko jaki statystycznie procent tematów utyka z powodu niewystarczającej wiedzy związanej z mechaniką? 

No właśnie, może jest to spowodowane małym zasobem merytorycznym serwisu w tym zakresie. Mechanika jest niemniej pasjonująca jak elektronika czy informatyka, kwestia tylko dostępności wiedzy podawanej w przystępny sposób, ale oczywiście nie wszystko na raz. Jak będzie atrakcyjnie przedstawiona to rozwinie się samo i samo przyciągnie ludzi obeznanych w temacie. Jak by na to nie patrzeć tak temat mechaniki na forbocie jednak nieco zaniedbany.

System samooceny uważam za dobry pomysł, życie zweryfikuje prawdziwość tej oceny i jeśli będzie przesadzona to będzie działać na niekorzyść opinii/reputacji jej właściciela. Zgodnie z dewizą "mów prawdę lub milcz" 😜

12 minut temu, atMegaTona napisał:

No właśnie, może jest to spowodowane małym zasobem merytorycznym serwisu w tym zakresie. Mechanika jest niemniej pasjonująca jak elektronika czy informatyka, kwestia tylko dostępności wiedzy podawanej w przystępny sposób, ale oczywiście nie wszystko na raz. Jak będzie atrakcyjnie przedstawiona to rozwinie się samo i samo przyciągnie ludzi obeznanych w temacie. Jak by na to nie patrzeć tak temat mechaniki na forbocie jednak nieco zaniedbany.

Chyba się nie zrozumieliśmy. Według mnie, informacja o poziomie wiedzy "mechanicznej" osoby zadającej pytanie, przydaje się na naszym forum dość rzadko. W zdecydowanej większości przypadków problemem jest to, że nie wiemy co dana osoba wie na temat elektroniki lub programowania. Bardzo rzadko zdarza się sytuacja, w której piszemy komuś "wykorzystaj drukarkę 3D", a on odpisuje, że nie wie co to jest.

Bardziej chodzi mi nie o "wiedzę mechaniczną" (czymkolwiek by ona nie była) tylko praktyczną umiejętność posługiwania się narzędziami. Zauważ: przy elektronice masz cały kilkuczęściowy kurs dotyczący jednego tylko narzędzia - mianowicie lutownicy. Być może o młotku takich kursów pisać nie trzeba - nauka jest co prawda bolesna (walnięcie się w palec) ale za to szybka i trudna do zapomnienia, ale bardziej skomplikowane narzędzia takich umejętności wymagają 🙂

Co do wykorzystania drukarki 3D... każdy pewnie wie co to jest, większość albo takie ustrojstwo ma albo ma jakiś dostęp... co nie jest równoznaczne z umiejętnością posługiwania się tym sprzętem 🙂

Cóż, jak w każdym dobrym programie powinna być jakaś obsługa wyjątków, prawda? Robotyka to też mechatronika więc w mniejszym lub większym stopniu jednak mechanika a drukarka 3D nie do wszystkiego się nadaje jednakowo dobrze to raz a dwa to wydrukować na niej części zgodnie z prawami mechaniki a byle było to też różnica.

1 minutę temu, atMegaTona napisał:

Cóż, jak w każdym dobrym programie powinna być jakaś obsługa wyjątków, prawda? Robotyka to też mechatronika więc w mniejszym lub większym stopniu jednak mechanika a drukarka 3D nie do wszystkiego się nadaje jednakowo dobrze to raz a dwa to wydrukować na niej części zgodnie z prawami mechaniki a byle było to też różnica.

@atMegaTona doceniam chęć pomocy i udzielania się w tym temacie, ale jakoś nie potrafię z tej wiadomości wyciągnąć żadnego wniosku odnoszącego się do głównego tematu tej dyskusji 😉 Postaraj się może trochę klarowniej przedstawiać swoje pomysły, bo ciężko tu coś wyczytać konkretnego.

6 minut temu, ethanak napisał:

Bardziej chodzi mi nie o "wiedzę mechaniczną" (czymkolwiek by ona nie była) tylko praktyczną umiejętność posługiwania się narzędziami. Zauważ: przy elektronice masz cały kilkuczęściowy kurs dotyczący jednego tylko narzędzia - mianowicie lutownicy. Być może o młotku takich kursów pisać nie trzeba - nauka jest co prawda bolesna (walnięcie się w palec) ale za to szybka i trudna do zapomnienia, ale bardziej skomplikowane narzędzia takich umejętności wymagają 🙂

@ethanak to może raczej coś w rodzaju bycia ogólnym majsterkowiczem? Jednak opisanie skali w takiej kategorii to będzie dopiero wyzwanie 😉 Czekam na jeszcze inne praktyczne przykłady, bo samą lutownicę to na upartego można podciągnąć gdzieś pod kategorię z elektroniką. Można do opisów dodać informacje o płytkach stykowych, uniwersalnych, lutowaniu etc.

21 minut temu, Treker napisał:

@atMegaTona doceniam chęć pomocy i udzielania się w tym temacie, ale jakoś nie potrafię z tej wiadomości wyciągnąć żadnego wniosku odnoszącego się do głównego tematu tej dyskusji 😉 Postaraj się może trochę klarowniej przedstawiać swoje pomysły, bo ciężko tu coś wyczytać konkretnego.

Konkretniej się już nie da - Jeśli chcesz wprowadzić jakąś skalę samooceny to uważam, że powinny być w niej zawarte wszystkie 3 czynniki dotyczące tematyki forum czyli elektronika, informatyka (programowanie) i mechanika (budowa maszyn). Czyli mechanika w sensie akademickim a nie w sensie bycia mechanikiem od "walenia" młotkiem z uwzględnieniem konieczności trzymania go za drewnianą stronę.. mam nadzieję, że teraz jaśniej się wyraziłem 🙂