Skocz do zawartości

Sterownik Akwariowy Bella


mn-tech

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

@Treker Tak - powstała wersja programu do sterowania samym oświetleniem (ilośc kanałów pwm zwiększona do 6) dołożone oświetlenie nocne dla każdego kanału (od zmroku do północy i od północy do świtu) a także wprowadzone opóźnienia świtu i zmroku dla każdego kanału. Omówiłem to dokładnie na filmie:

W planach na tych samych płytkach jest sterownik do terrarium (nazwa robocza "Luna") ale to najprędzej za jakieś pół roku (brak czasu i tym podobne 🙂 )

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

19 godzin temu, RFM napisał:

Nie ma kodu programu więc nie wiem, co się stanie gdy zewrzesz magistralę 1-Wire z masą?

tam nigdzie nie ma takiego zwarcia 🙂 jest rezystor 4,7K dla termometru ds18b20 ale on jest zwierany do napięcia 5V.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 12.11.2019 o 15:58, SOYER napisał:

Akwarystyka mnie nie kręci, ale kręci mnie porządek i dokładność. Dlatego doceniam jakość wykonania. Bardzo ładnie to wygląda wewnątrz. Brawo @mn-tech :). 

Też lubię wiedzieć gdzie mam poszczególny kabel i do czego on ma służyć. W tym przypadku postawiłem na modularność - wszystkie elementy które potencjalnie mogą się popsuć (wyświetlacz arduino drivery itp) można podmienić w ciągu pary chwil. Reszta elementów - jak gniazda 230V raczej nie powinny się popsuć więc są montowane bardziej na stałe.

W głowie kiełkuje mi jeszcze jeden pomysł na pozbycie się niektórych elementów ale to muszę dokładnie przemyśleć stworzyć prototyp i dopiero wdrażać takie rozwiązanie. Niby projekt skończony a jednak cały czas coś zmieniam i modyfikuję 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mała poprawka w tekście...Gdzie tam masz styczniki? Takich urzadzeń to tam nie ma. Popraw to na przekaźniki bo to jest zupełnie co innego...

Stycznikiem nazywa się elektryczny łącznik mechanizmowy, który obsługiwany jest w inny sposób niż ręcznie. Jego głównym celem jest załączanie, wyłączanie, a także przewodzenie prądu w obwodzie zarówno w warunkach normalnych, jak i przy przeciążeniach.

Styczniki charakteryzują się bardzo dobrą trwałością, dużą częstością łączeń, przy czym mają niewielkie wymiary i masę, a także są mało awaryjne.

Przekaźnik to urządzenia elektryczne lub elektroniczne, których głównym zadaniem jest wywoływanie ustalonej nagłej zmiany stanu w obwodach elektrycznych wyjściowych wtedy, gdy zostaną spełnione odpowiednie warunki wejściowe.

Przekaźnik może reagować między innymi na zmiany napięcia, natężenia prądu, ciśnienia płynu, temperatury.

Różnica pomiędzy stycznikiem a przekaźnikiem

Zasadniczo styczniki i przekaźniki działają na tej samej zasadzie, ponieważ za pomocą załączenia przekazują sygnał dalej. W zależności od danej konstrukcji sygnały mogą być napięciowe lub prądowe.

Główna różnica zasadza się na tym, że stycznikami określa się urządzenia do załączania układów silnoprądowych, natomiast przekaźnikami te, które załączają sygnały niskoprądowe albo też sygnały o potencjale zerowym. W związku z tym styczniki znajdują zastosowanie przykładowo w silnikach elektrycznych, natomiast przekaźniki w sterownikach PLC.

Realizuje się również układy stycznikowo-przekaźnikowe, które bazują na stycznikach jako elementach wykonawczych, które odpowiadają za włączanie i wyłączanie obwodów roboczych, natomiast przekaźniki zajmują się wtedy sterowaniem pracą styczników.

 

 

Poza tym jak dla mnie za duże wymiary... Nie miałbym gdzie takiego klocka do akwarium pchać a do wyświetlacza wypada mieć dostęp i widoczność zawsze. Dlatego propozycja by wyświetlacz wypchnąć z obudowy i umieścić w dodatkowej małej, schludnej obudowie, którą można przymocować gdzieś do akwarium... Sterowanie enkoderem w takiej formie też zajmie mniej miejsca i dla mnie (ale nie dla wszystkich) jest bardziej intuicyjne..

Czy bezpośrednio na płytce sterownika nie mam miejsca na wpięcie przekaźników? Po co więc dodatkowa płytka z takowymi... Znowu niepotrzebne miejsce i koszty...

Jeśli coś źle zrozumiałem to dlatego że nie ma schematu. Przydałby się opis płytki co i jak...

 

Już znalazłem opis na kolegi stronie...aż się prosiło by go tu przerzucić...

Edytowano przez lukaszd82
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 29.04.2020 o 12:56, lukaszd82 napisał:

mają niewielkie wymiary i masę

Nie zgodziłbym się. Widziałeś kiedyś taki stycznik TSM-1 LEGRAND? On ma duże wymiary 😉 @lukaszd82Jak kogoś poprawiasz, to pisz prawdę. To jest jedna z zasadniczych różnic pomiędzy stycznikami, a przekaźnikami. Ich wymiary właśnie, a co za tym idzie zdolność do wyłączania prądów.

https://www.tim.pl/stycznik-16a-3p-400v-ac-2z-2r-tsm-1-3211-150002?gclid=EAIaIQobChMImNnHs8yQ6QIVQcKyCh2Lxg1SEAYYASABEgIuCPD_BwE

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Fakt, skopiowałem tą definicję.

A jeśli chodzi o styczniki i przekaźniki to w różnicach jest to co najważniejsze. 

Poza tym pracuję w elektrowni, jednej z największych w Polsce, więc gwarantuję ci że widziałem styczniki największe jakie są na rynku. 

A jeśli chodzi o przekaźniki to również istnieją wielkości 20x20cm przy dopuszczalnym prądzie przewodzenia 8A -takie starocie sie jeszcze u nas trafiają na obiektach pozablokowych... Teraz zobacz jakiej wielkości stycznik przepuści taki prąd ciągły....

No i oddzielna grupa przekaźników stosowanych na kolei...ale to inny temat i specyfika...ale wymiary mają spore 😁.

Fakt, są małe przekaźniki teraz na prąd do 8A, ale obciąż taki długotrwale...tym bardziej jak wiele jest obok siebie....niezła grzałka...a wyprowadzenia w postaci cienkich szpileczek potrafią się upalić...

Zwykle w przemyśle przekaźnik to maks 1-2A a później tylko stycznik...A w elektrowni w 99% przypadków to przekaźnik pośredniczy tylko w załączeniu styczników.

I cała nasza rozmowa nie zmienia fakty, że w urządzeniu autora styczników nie ma.

Edytowano przez lukaszd82
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Sterownik

 

Super sterownik. Bardzo ładnie wykonany. Szczególnie wewnątrz. Chciałbym taki mieć. Jednak teraz to już dla mnie za bardzo skomplikowane. Pozdrawiam. Krzysztof Michalski. kmkier@wp.pl

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.