Skocz do zawartości
kubaszy

Sprawdzenie schematu – automat do podlewania roślin

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim. 

Pisze pracę inżynierską - automat podlewający rośliny, potrzebuję pomocy (sprawdzenia schematu). 

Wczoraj dokonałem połączenia całości na płytce stykowej, i wszystko wydawałoby się działać, ale automat tracił czasami połączenie z bazą danych, oraz pompa wody nie chciała się załączać (dopiero kiedy poruszałem kabelkami podłączonymi do płytki stykowej pompka się włączała). Czy schemat jest poprawny i wina leży, po stronie płytki stykowej - coś nie kontaktuje ? Czy może mam jakieś błędy ? 

Bardzo proszę o pomoc. 

SchematLogiczny.png

A można wiedzieć na jakim wydziale?

Nie rozumiem bloku z przekaźnikami, poza tym na pierwszy rzut oka wygląda ok. ale pozwól, że przyjrzę się temu dokładniej w wolnej chwili. Płytki stykowe na ogół są niepewne szczególnie przy wyższym stopniu komplikacji.

Oprogramowanie też może zawierać błędy więc warto byłoby i program przeanalizować.

Blok z przekaźnikami odpowiada za sterowanie 3 elektrozaworami. Woda idzie jedną rurką z zbiornika następnie jest rozdzielona na 3 i elektrozawory sterują którą roślinę podlewać. Przekaźniki mają za zadanie puszczać/zatrzymywać (otwierać/zamykać) prąd na elektrozawory. Całość jest 12V, i kilka czujników na 5V, które pobieram z Arduino. 

Oprogramowanie raczej jest okej, ponieważ na sprint widzę, że dobre dane są pobierane z bazy, oraz fakt, że jak poruszam kabelkami to zaczyna to normalnie funkcjonować. 

Tak oglądam schemat i wygląda ok, ale moją wątpliwość budzi sterowanie przekaźnikami. I tak trochę zgłupiałem, ale komentarz kolegi @atMegaTona trochę mnie uspokoił.

4 godziny temu, kubaszy napisał:

Blok z przekaźnikami odpowiada za sterowanie 3 elektrozaworami.

Elementy jakie tam masz to optotriaki, które działają na prądzie przemiennym. Ciebie raczje interesuje transoptor fototranzystorowy. Jeżeli chcesz mieć optoizolację i sterować napięciem stałym to poczytaj o optoizolacji przekaźnika, hasło "transoptor relay", "optocoupler". Poszukaj układu podobnego do tego tylko dla 12V, do sterowania cewką tranzystor w roli klucza i będzie działać.

Tu masz np. 2 kanałowy układ w postaci modułu zaś dokumentacja układu ILD213T, do 60V możesz wysterować z 5V.

Hm, wstawiając gotowe moduły do swojej pracy nie masz prawa moim zdaniem rysować ich schematów jak swoich własnych tym bardziej, że ani nie dostałeś na to zgody ani - jak się okazuje -  nie znasz ich a tylko zmyślasz. Na Twoim rysunku powinien być bloczek pt. "Moduł przekaźników typ taki-a-taki" ze wszystkimi pinami/zaciskami jakie ma na pokładzie i kabelkami jakie do niego planujesz doprowadzić, a w dokumentacji pracy odniesienie do danych katalogowych tego modułu.

• Dlaczego raz VCC to 5V a raz 12V?
  • Jak chcesz odróżniać zwarcie od rozwarcia styku S1 - cokolwiek to jest?
  • Zamiast drogiego, badziewnego i zupełnie tu niepotrzebnego mostka możesz użyć zwykłych tranzystorów. Przecież pompy nie są dwukierunkowe.
  • Które z VCC dostaje czujnik DHT22? To samo z czujnikami wilgotności ziemi.
  • Co to za węzeł "SENSORS" i do czego to?
  • Gdzie znikają linie "OUTPUT_POMPAx"?

Po pierwszych objawach niepewności działania na płytce stykowej wywaliłbym ją na śmietnik i zmontował układ porządnie. Ani to nie rokuje dobrze na przyszłość - przecież nie zacznie nagle magicznie dobrze działać, ani nie umożliwi Ci pracy na oprogramowaniem. Zawsze będziesz miał dylemat czy zrobiłeś babola w sofcie czy to jeden z dwudziestu kabeków nie styka.

• Lubię! 1

15 minut temu, marek1707 napisał:

Hm, wstawiając gotowe moduły do swojej pracy nie masz prawa moim zdaniem rysować ich schematów jak swoich własnych tym bardziej, że ani nie dostałeś na to zgody ani - jak się okazuje -  nie znasz ich a tylko zmyślasz. Na Twoim rysunku powinien być bloczek pt. "Moduł przekaźników typ taki-a-taki" ze wszystkimi pinami/zaciskami jakie ma na pokładzie i kabelkami jakie do niego planujesz doprowadzić, a w dokumentacji pracy odniesienie do danych katalogowych tego modułu.

Dlaczego raz VCC to 5V a raz 12V?

Jak chcesz odróżniać zwarcie od rozwarcia styku S1 - cokolwiek to jest?

Zamiast drogiego, badziewnego i zupełnie tu niepotrzebnego mostka możesz użyć zwykłych tranzystorów. Przecież pompy nie są dwukierunkowe.

Które z VCC dostaje czujnik DHT22? To samo z czujnikami wilgotności ziemi.

Co to za węzeł "SENSORS" i do czego to?

Gdzie znikają linie "OUTPUT_POMPAx"?

Po pierwszych objawach niepewności działania na płytce stykowej wywaliłbym ją na śmietnik i zmontował układ porządnie. Ani to nie rokuje dobrze na przyszłość - przecież nie zacznie nagle magicznie dobrze działać, ani nie umożliwi Ci pracy na oprogramowaniem. Zawsze będziesz miał dylemat czy zrobiłeś babola w sofcie czy to jeden z dwudziestu kabeków nie styka.

Oceń post ⤵

Dzięki za sugestie, oczywiście poprawię to i opisze moduły gotowe do pracy. 

S1 to po prostu magnetyczny czujnik poziomu wody - jest to pływak który działa identycznie jak przycisk (jeżeli woda go unosi jest rozwarty, jeżeli nie ma wody spada i powoduje zwarcie)

Mostek użyłem ponieważ takowy akurat posiadałem, ale myślę, aczkolwiek mój moduł przekaźników posiada 4 przekaźniki, myślę, że to byłby dobry pomysł przerzucić to tam...  Jezeli chodzi o cenę tego sterownika to nie jest drogi kosztuje koło 3-4 zł, ale zgodzę się, że nie jest to dobry sprzęt. 

Sensors to sensor wilgotności gleby. Musiałbym go narysować jakoś, ale nie miałem na to czasu. Podobnie linie Output pompa są podłączone do pompy czyli silnika dc.

Jutro lutuję całość także się przekonam, wydaje mi się, że ta płytka stykowa to powód mojego problemu. 

Proszę tylko potwierdzić czy mój pomysł, żeby pompę przenieść na przekaźniki to dobre rozwiązanie. 

(edytowany)

Panie Marku, @marek1707bardzo chcialabym sie z Panem skontaktowac. Czy istnieje taka możliwosc? Moj mail to olgadabrowska90@wp.pl

Edytowano przez Gieneq

54 minuty temu, kubaszy napisał:

S1 to po prostu magnetyczny czujnik poziomu wody

Nie obchodzi mnie co to za czujnik. Na schemacie jest jego zestyk a pytanie było inne: jak chcesz odróżniać (w procesorze) stan zwarcia od rozwarcia? Mam nadzieję że nie zakładasz, że na pinie procesora który jest niepodłączony jest 0V. To nie instalacja elektryczna w domu, gdzie jak nie włączysz przełącznika to żarówka nie świeci.

57 minut temu, kubaszy napisał:

Mostek użyłem ponieważ takowy akurat posiadałem

Nie żartuj. Czy takie będzie uzasadnienie w opisie Twojej pracy?

57 minut temu, kubaszy napisał:

Sensors to sensor wilgotności gleby. Musiałbym go narysować jakoś, ale nie miałem na to czasu

Pytałem o węzeł/net SENSORS. Masz trzy takie  na schemacie po prawej stronie na górze. Schemat musi spełniać pewne wymogi formalne czyli np. etykiety/porty o tych samych nazwach łączą się z definicji. Co to jest za linia i dlaczego łączy trzy czujniki?

1 godzinę temu, kubaszy napisał:

Podobnie linie Output pompa są podłączone do pompy czyli silnika dc

Gdzie masz to na schemacie? Jeśli tam czegoś nie ma to to nie istnieje w układzie. Schemat to jest fragment dokumentacji Twojej pracy a nie rysunek motylka dla dzieciaka. Gdzie są złącza do pomp? Konieczność tłumaczenia czegoś słowami jest niepoważna.

• Lubię! 1

(edytowany)
40 minut temu, marek1707 napisał:

Nie żartuj. Czy takie będzie uzasadnienie w opisie Twojej pracy?

Nie powiem udane 😅 ale fakt jest, że z takim podejściem to w inżynierce nie zajedziesz daleko. Inżynierka ma pokazać Twoje podejście biznesowe do tworzenia produktu. Czyli robisz przegląd stanu wiedzy - sprawdzasz obecne rozwiązania, niejako badasz rynek. Następnie wybierasz coś z tego i analizujesz - 3/4 twojej pracy a dopiero pojawia się Twoja realizacja. Później wnioski. A wiadomo, że przy tworzeniu produktu elementy "redundantne" nie przechodzą tak łatwo, bo po co wstawiać coś co można uprościć i zaoszczędzić ułamek grosza.

Taka krytyka jak powyżej, choć surowa to będzie nic jak promotor zobaczy coś, zada pytanie z kapelusza i jemu się tłumaczyć jak się nie wie co do czego jest 😞 taka rzeczywistość.

Nie wiem ile masz czasu na swoją pracę, ale polecam żebyś rzetelnie podszedł do tej części teoretycznej pracy i faktycznie rozeznał się jak to tam się robi, czy są takie gotowe systemy (często przy takiej analizie wychodzi, że temat nie ma racji bytu, ale to też może być wniosek... w pracy nie zawsze trzeba coś potwierdzić, można uznać, że rozwiązanie nie jest potrzebne).

Takie uroki inżynierki 😄 

Edytowano przez Gieneq

Dlatego też pytałem o wydział.. jakoś głupio mi było tak prosto z mostu na dzień dobry. Jeśli to ma być faktycznie praca inżynierska to może by tak profesurę sobie klepnąć w wolnej chwili.. 😄

A tak poważnie to uznałem to za wstępny szkic ogólna zasada działania została przedstawiona więc wystarczy jeszcze tylko narysować konkretny schemat. Poza tym wygląda to bardziej jako DIY dla młodszych entuzjastów niż praca inżynierska nawet gdyby schemat był perfect.

5 godzin temu, Gieneq napisał:

Elementy jakie tam masz to optotriaki, które działają na prądzie przemiennym. Ciebie raczje interesuje transoptor fototranzystorowy.

Elementy jakie tam masz robią zwarcie zasilania i spalą się już przy pierwszym włączeniu i to z obu stron nie wspominając już o pinach arduino. Dlatego też uznałem, że jest to schemat poglądowy a rezystory są w domniemaniu, poza tym te optotriaki sterują na Twoim schemacie jedynie zwarciem a przekaźniki są na stałe włączone... tak to mi wygląda ( a myślałem, że to dlatego że późno było 😉 ), reszta już omówiona.

• Lubię! 1