Skocz do zawartości

Jak podłączyć wymontowany z wagi LCD?


xhydromovie

Pomocna odpowiedź

Witam, tak jak w tytule posiadam "moduł wyświetlaczy" wymontowany z wagi magazynowej. Szukam w internecie specyfikacji ale nie mogę znaleźć. Czy mogę go podłączyć bezpośrednio do Arduino? Czy potrzbuję dodatkowego układu? https://vesovik.com.ua/p740156881-displej-dlya-vesov.html (sklep po ukrainsku, można przetlumaczyc w google chrome stronę)

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o same wyświetlacze to są one zasilane bipolarnie, tj. trzeba im podawać odpowiedni przebieg prostokątny + i - na przemian tj. przez połowę cyklu prąd ma płynąć w jedną stronę a przez połowę w drugą. Np. segment AB jest zasilany z pinów A i B to podajesz na A np. 3v a na B 0v przez połowę okresu i następnie na A 0v a na B 3v. Trzeba sobie tylko obadać które piny do którego segmentu. Są też modele ze wspólnym odniesieniem COM które zasila się podobnie tylko napięciami + i - względem masy. Możesz popróbować niskim napięciem (2 -3v) pojedynczym żeby określić które piny do którego segmentu.

Nie wiadomo co to za sterownik tam zastosowano (ta czarna plama) więc prędzej wysterujesz z arduino sam panel niż się ze sterownikiem dogadasz ale próbować można.

To są wyświetlacze starego typu, ciężko o dokumentację do takich zabytków, osobiście uważam, że szkoda sobie nimi zawracać głowę i kupić nowszy choćby HD44...

 

Link do komentarza
Share on other sites

Aby ożywić ten panel musiałbyś znać znaczenie sygnałów na tym 10-pinowym złączu na kabelku. A może to być zrobione zupełnie dowolnie. Być może jest jakiś standard wśród urządzeń tego typu (albo płytek tego producenta), ale nie wiadomo czy gdzieś opublikowany. Może wyślij zapytanie do sklepu? Inna możliwość jaka mi się rysuje to zakup sterownika/panelu do tego wyświetlacza i wyczajenie (oscyloskop + trochę wiedzy) protokołu szeregowego, ale to by się opłacało gdybyś miał kupić skrzynkę tych płytek - wtedy koszt sterownika i poświęcony czas zginąłby w masie.

Same wyświetlacze są nic nie warte, takie pasywne szkiełko LCD z kilkoma cyframi możesz kupić za grosze. Te akurat mają mało pinów więc do zwykłych wyjść cyfrowych procesora ich nie podłączysz bo - jak napisał Kolega @atMegaTona - mają multipleksowanie z conajmniej 4 poziomami napięć. Być może coś warte są podświetlania do nich no i cała płytka jako kompletny podzespół, ale 40 złotych to bym za to nie dał. Nie wiem co to za atrakcja i to już po obniżce..

Także owszem, mógłbyś ten panel podłączyć wprost do Arduino (być może w wersji 3V) gdyby było wiadomo co i jak do niego przesyłać. Może napisz co chciałeś na tym zrobić?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie jestem w trakcie budowania amatorskiej autoworkownicy która będzie kontrolowała ruch taśmy podającej ziemniaki. W projekcie występują dwa "stanowiska pomiarowe" na których zapinane są worki do sypania ziemniaków. Takie trzy panele wydały mi się idealny gdybym mógł ich łatwo użyć. Wykorzystałbym 2 wyświetlacze do wyświetlania aktualnej wagi na jednym i drugim stanowisku a trzeci do wyświetlania zadanej wagi.

Ktoś może powiedzieć, że Arduino to zabawka i nie warto tego używać do przemysłowej pracy ale robię to dodatkowo może się udać lub nie. 

Może znacie jakieś budżetowe alternatywy? Wyświetlacz musi być w miarę duży i czytelny - nie mogę użyć modułu 16x2 lcd. Znalazłem coś takiego: https://pl.aliexpress.com/item/32677947011.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.68e476f78hjOCR&algo_pvid=4c8f8634-652e-4b39-a8a1-80f3844d6421&algo_expid=4c8f8634-652e-4b39-a8a1-80f3844d6421-9&btsid=fe1b5766-f605-4623-99ae-824c31c96be7&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3,searchweb201603_53

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To możesz kupić w ciemno. Są do tego biblioteki, poradniki jak podłączyć itp. Ponieważ jest to stosunkowo tanie a paczka idzie z daleka, weź tego więcej żebyś nie zmarnował dwóch tygodni na kolejną sztukę. Zawsze podczas montażu lub uruchamiania może zadrżeć ręka, omsknąć się wkrętak lub zasilacz "podłączy się" odwrotnie i skucha gotowa.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Stary - ja na arduino i ESP32 mam podłączone 3 suszarnie przemysłowe wraz ze sterowaniem pompami, wentylacją pomiarem temp i wilgotności - więc proszę, nie mów że Arduino to "za mało". Co do wyświetlacza - kup sobie jakieś zwykłe LCD 16x2 lub 20x4 za 20zł/sztuka lub nawet taniej. Do tego przejściówka na I2C i masz zajęte tylko 4 piny. A jak wyjść masz za mało to dokup replikator portów PCF8574 i masz kolejnych 8 portów więcej  Możesz stracić tydzień na szukanie sterownika i bibliotek, lub 1 dzień na oczekiwanie na wyświetlacz który jest prosty w obsłudze, tani w wymianie iz mnóstwem przykładów i bibliotek w Sieci.

Albo, jeśli 20x4 to za mało, możesz mieć wyświetlacz dotykowy 13" fullcolor jako combo do Raspberry PI i ESP32. ESP32 steruje a raspi wyświela (np. przez WWW lub NodeRed)

Edytowano przez mamber1
Link do komentarza
Share on other sites

Duże i czytelne są matryce led, do Twojego zastosowania nie są niezbędnie konieczne LCD o ultra niskim poborze prądu. Od biedy można sobie nawet samemu z diod pospawać taki wyświetlacz jak na meczach szkolnej koszykówki.  Do samego wysterowania też są gotowe scalaki więc nie ma sensu sobie głowy zawracać tym badziewiem od wagi.

Apropo arduino/avr to narzędzie jak każde inne, do jednych celów się lepiej nadaje do innych gorzej ale w zakresie swoich możliwości jak do tej pory nikt nic lepszego nie wymyślił o czym świadczy jego sukces niezmiennie od 30 lat.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.