Skocz do zawartości

Pomoc przy skompletowaniu części do robota.


trime

Pomocna odpowiedź

Witam, planuję zbudować robot jeżdżący na gąsienicach. Całą konstrukcję, koła, gąsienice będę drukować na drukarce 3D z ABS lub PLA. Moim planem jest zbudowanie robota o długości około 40 cm, a szerokości okolic 25 cm. Chciałbym aby robot był zasilany z baterii, myślałem tutaj nad 18650, ale nie wiem czy będą właściwe. Robot byłby wyposażony w 2 silniki napędzające koła napędowe w gąsienicach. Do tego był by wyposażony w czujnik zbliżeniowy, kamerkę, rozważałem też czujnik umożliwiający jazdę po trasie z linii narysowanej\ wydrukowanej. Na tą chwile nie mam więcej pomysłów jeżeli chodzi o dodatkowe czujniki, ale jestem otwarty na sugestie. Jeżeli chodzi o sterowanie to tutaj widziałbym kilka trybów: sterowanie z pilota lub innego kontrolera(np rękawiczka z żyroskopem do sterowania) , tryb autonomiczny (omijanie przeszkód), jazda po linii, śledzenie celu z kamerki. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś sugestie to również z chęcią je przeczytam. Robota planuję zbudować na arduino (zastanawiam się czy brać Uno czy wersję mega).

Proszę o pomoc w:

- ewentualnych sugestiach dotyczących czujników/ metody poruszania się, które mogą być ciekawe do zaimplementowania. 

- doborze silników, płytki sterującej silnikami( zastanawiam się nad motor shieldem)

- inne ewentualne sugestie i korekty

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystkie możliwości które podałeś jest ciężko zrealizować. Do kamerki trzeba więcej ramu więc malinka lub jakiś dobry mikrokontroler.  Ogniwa Li-ion  dadzą radę ale musisz wiedzieć ile prądu pomierać będzie robot. Sprawdź kurs budowy robotów https://forbot.pl/blog/kurs-budowy-robotow-arduino-wstep-spis-tresci-id18935

Link do komentarza
Share on other sites

Co do kamery to rozważam to za dodatkową opcję. Czy użycie zarówno raspberry pi jak i arduino rozwiąże problem? Arduino było by używane do normalnego trybu, a raspberry do użycia kamery. Rozważam też porzucenie tego pomysłu jeżeli okaże si, że przysporzy to więcej problemów.

Domyślam się, że czujniki, arduinino pobierają zdecydowanie mniej prądu niż silniki,  więc tutaj proszę o pomoc w doborze silników.

Widziałem ten poradnik ale wolałem zapytać czy może jest coś bardziej pasującego do mojego pomysłu.

Link do komentarza
Share on other sites

Najprościej zacząć od czegośporostego na podwoziu 2-u silnikowym. Ja tez buduje robota i powoli  ewoluuje  projekt. Jak chcesz kamerę to odrazu pomyść o malince lub większym mikrokontrolerze i o sposobie  komunikacjii. Kamera = wieksza przepustowość modułu radiowego. Na początek najlepiej komunikować się z robotem po bluetoothu. 

8 godzin temu, trime napisał:

Domyślam się, że czujniki, arduinino pobierają zdecydowanie mniej prądu niż silniki,  więc tutaj proszę o pomoc w doborze silników.

To twój projekt więc ty wiesz co chcesz. W sklepach internetowych są całe dokumentacje podwozi z silnikami i kołami. Musisz oszacować obciąrzenie,  prędkość jaka chcesz uzyskać.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

11 godzin temu, trime napisał:

Co do kamery to rozważam to za dodatkową opcję. Czy użycie zarówno raspberry pi jak i arduino rozwiąże problem? Arduino było by używane do normalnego trybu, a raspberry do użycia kamery. Rozważam też porzucenie tego pomysłu jeżeli okaże si, że przysporzy to więcej problemów.

Sam pomysł RPi + kamera jest super, ale problemem może być programowa analiza wideo w czasie rzeczywistym. Tu nasuwa się do wykorzystania biblioteka OpenCV. Niestety nie udało mi się znaleźć w sieci miejsca gdzie w języku polskim można byłoby trafić na  porządny (aktualny)  kurs, tutoriale czy też inne poradniki (przykłady) na temat wykorzystania tej biblioteki w RPi. To trudne zagadnienie. Jeśli ktoś zna takie miejsce w sieci to może je wskaże w tym wątku

Edytowano przez Belferek
Link do komentarza
Share on other sites

Proszę o potwierdzenie lub korektę:

Prędkość robota to iloczyn obwodu koła napędowego i prędkości obrotowej.

By dobrać silnik muszę określić moment obrotowy na podstawie iloczynu siły ( waga pojazdu razy przyspieszenie jakie chcę uzyskać) i promienia koła napędowego.

O ile dobrze rozumiem to 2 silniki powodują, że moment obrotowy dzieli się na 2. Co w takiej sytuacji z prędkością?

 

Co do robota to pozostaję na tą chwilę przy opcjach omijania przeszkód, podążania za światłem i podążania za linią. 

Czy takie rozmieszczenie 3 czujników zbliżeniowych ultradźwiękowych nie będzie się wzajemnie zagłuszć?

image.thumb.png.4be7306347f70ab5ed13e74a363ff189.png

Link do komentarza
Share on other sites

 

2 godziny temu, trime napisał:

Czy takie rozmieszczenie 3 czujników zbliżeniowych ultradźwiękowych nie będzie się wzajemnie zagłuszć?

Nie jeśli będziesz korzystał po kolei z karzdego .  Zrób  tak : 4 piny ustaw na wyjścia trig i zrób  jedno wejście echo. Czujnik szybko odpowiada więc dużych  opuźnien nie będzie sprawdź w nocie.

MultiECHO2.thumb.png.cbaca51e359c5547a2ba3eab54a72ce7.png

Link do komentarza
Share on other sites

Ogniwa 18650 są wysokoprądowymi ogniwami li-po, więc jak najbardziej się nadają. Zależy tylko ile ich jest i jakiej mocy ogniwa kupisz. I tu ostrzegam. Większość ogniw które mają w swej nazwie "FIRE"lub tym podobne, najczęściej są to buble chińskie które najwyraźniej nazwy związanej z ogniem nie mają wyłącznie z fantazji.

 

Dnia 12.01.2020 o 00:18, trime napisał:

Co do kamery to rozważam to za dodatkową opcję. Czy użycie zarówno raspberry pi jak i arduino rozwiąże problem? Arduino było by używane do normalnego trybu, a raspberry do użycia kamery. Rozważam też porzucenie tego pomysłu jeżeli okaże si, że przysporzy to więcej problemów.

Domyślam się, że czujniki, arduinino pobierają zdecydowanie mniej prądu niż silniki,  więc tutaj proszę o pomoc w doborze silników.

Widziałem ten poradnik ale wolałem zapytać czy może jest coś bardziej pasującego do mojego pomysłu.

A czy to nie będzie ciut energożerne? Takie RPi i Ardu plus kamera...

Link do komentarza
Share on other sites

No tak, nie miałem zamiaru, by każdy na raz wysyłał sygnał. 

Jest jakaś lepsza alternatywa dla takich ogniw? Myślałem nad zamówieniem z Ali: NCR18650B 

Co do silnika to o ile to co wyżej w formie teorii napisałem jest prawdziwe i przy moich założeniach: 2 silniki, koła napędowe o promieniu 2,5 cm i masie do 2kg, przyspieszenie tak do 2m/s2, a prędkość maksymalna tak do 20 km/h.

Więc wyszło mi, ze moc na silnik potrzebuję jakieś 11,2W do tego zapas i mam jakieś 17W. Natomiast moment obrotowy 0,1 Nm na dwa koła. Prędkość obrotową mi wyszło, że jakieś 2000 obrotów na minute da mi prawie 19km/h.

Moje wyliczenia są poprawne? 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.