Logo FORBOT.pl - darmowe kursy elektroniki, Arduino, Raspberry Pi
Złącza Amphenol w TME

Kurs budowy robotów – #1 – wstęp, spis treści

Kurs budowy robotów – #1 – wstęp, spis treści

Podczas tego kursu wracamy do korzeni Forbota, czyli do budowy robotów. Skupimy się na kilku typach konstrukcji, od których zaczyna najwięcej początkujących robotyków!

Dla ułatwienia budowy robota przygotowaliśmy gotowe, uniwersalne podwozia, specjalny shield do Arduino oraz niezbędne czujniki!

Zawartość kursu budowy robotów

Podczas kolejnych artykułów omówione zostaną wszystkie aspekty związane z budową prostych robotów mobilnych. Zaczniemy od poznania dedykowanego shieldu, który na potrzeby tego kursu przygotowała firma MSX. Dzięki temu nie będziemy tracić czasu na łącznie układów, a sterownik ten znajdzie na pewno zastosowanie również w innych Waszych projektach!

Shield dedykowany budowie robotów.

Shield dedykowany budowie robotów.

Następnym krokiem będzie złożenie uniwersalnego podwozia. Oryginalny kształt i kilka "ukrytych" funkcji naszej mechaniki sprawią, że każdy będzie mógł złożyć taką konfigurację robota, jaka będzie według niego najlepsza do realizacji danego zadania.

Elementy mechaniczne do budowy robota.

Elementy mechaniczne do budowy robota.

Podczas kolejnych artykułów omówione zostaną zagadnienia dotyczące budowy robotów, które będą mogły realizować różne zadania. Podczas każdego poradnika, oprócz napisania programu, zajmiemy się wybraniem konfiguracji mechanicznej robota (napęd na przód/tył, miejsca czujników).

Przykładowe projekty:

Spis treści kursu budowy robotów

 1. Kurs budowy robotów - #1 - wstęp, spis treści - czytasz ten artykuł
 2. Kurs budowy robotów - #2 - sterownik robota, czujniki
 3. Kurs budowy robotów - #3 -  konstrukcja mechaniczna
 4. Kurs budowy robotów - #4 -  pierwsze programowanie robota
 5. Kurs budowy robotów - #5 -  omijanie przeszkód
 6. Kurs budowy robotów – #6 – Światłolub (sterowanie latarką)
 7. Kurs budowy robotów - #7 - line follower, czyli bolid F1
 8. Kurs budowy robotów - #8 - zdalne sterowanie IR (RC5)
 9. Kurs budowy robotów – #9 – ekspander I/O, serwo - artykuł dodatkowy
 10. Kurs budowy robotów - #10 -  podsumowanie, kontynuacja
 11. Polecana kontynuacja: Praktyczny kurs lutowania

Zestaw elementów do kursu

Gwarancja pomocy na forum Błyskawiczna wysyłka

Części pozwalające wykonać ćwiczenia z kursu budowy robotów dostępne są w formie gotowych zestawów! W komplecie znajdują się elementy mechaniczne (w tym koła i silniki), baterie oraz shield!

Kup w Botland.com.pl

Uwaga! W zestawach do tego kursu nie ma Arduino UNO. Dzięki temu osoby, które wykonywały ćwiczenia z kursów podstaw Arduino nie muszą zamawiać drugiej płytki. Wszyscy, którzy nie mają Arduino (lub chcą kupić drugie) mogą zamówić je taniej, zaznaczając odpowiednią opcję w sekcji "Proponowane akcesoria" podczas zakupu zestawu elementów do budowy robota.

Dla kogo?

Kurs dedykowany jest wszystkim, którzy chcieliby zacząć budować roboty mobilne. Wymagane są podstawy elektroniki oraz programowania Arduino. Oczywiście wszystkie niezbędne umiejętności można zdobyć podczas wykonywania eksperymentów z naszych kursów:

Podsumowanie

Cieszę się, że doszliśmy w naszych kursach do etapu, gdy możemy zająć się robotami mobilnymi. Wierzę, że dzięki temu jeszcze więcej osób zainteresuje się budową takich konstrukcji. Na pewno część z Was zdecyduje się nawet na start w zawodach - do czego gorąco zachęcam!

W kolejnej części kursu zajmiemy się omówieniem shielda (nakładki na Arduino), z której będziemy korzystać podczas budowy wszystkich robotów.

Nawigacja kursu

Autor kursu: Damian (Treker) Szymański
Projekt podwozia, ilustracje: Piotr Adamczyk

Arduino, kursBudowyRobotow, kursy, linefollower, przeszkody, robot, światłolub

Komentarze

21:23, 12.12.2016 #1

Szkoda, że nie kurs budowy drona, ale też spoko :D

9:42, 13.12.2016 #2

Ale przecież to jest właśnie "dron". Jest pojazdem, porusza się samodzielnie, omija przeszkody. Wszystkie przesłanki spełnione.

AdministratorAutor wpisu
10:36, 13.12.2016 #3

Pomysł dronów latających, a właściwie quadrocopterów również bierzemy pod uwagę. Jednak tam dla wielu osób cena sprzętu może być zaporowa :) Dlatego na razie postanowiliśmy skupić się na bardziej realnych projektach, które każdy może złożyć w domu i nauczyć się przy nich więcej programowania :)

Jeszcze przy okazji:

Kilka osób pytało o czas dostawy zestawów. Odpowiadam więc jeszcze raz, publicznie: wszystkie zakupione teraz zestawy do kursu budowy robotów zostaną wysłane na początku następnego tygodnia i spokojnie dojadą do Was przed zbliżającymi się Świętami :)

12:03, 14.12.2016 #4

Czy będzie możliwość kupienia samego shielda? :)

AdministratorAutor wpisu
12:10, 14.12.2016 #5

rudobrody, nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji, jednak wszystko wskazuje, że tak :) Na razie priorytetem są całe zestawy, więc same shieldy w sprzedaży pojawią się najwcześniej na początku 2017 roku :)

15:22, 14.12.2016 #6

Taki pomysł to rozumiem, cieszę się, że nie są to ręcznie malowane figurki robotów z drukarki 3D. Projekt bardzo przyszłościowy z możliwością niemal nieograniczonej rozbudowy, myślę nawet, że stanie się flagowym projektem wortalu. Byłoby fajnie gdyby względy edukacyjne były w nim ważniejsze od komercyjnych i np. przykładowe programy do tego robota były pisane nie tylko w arduino ale w czystym c również - ot taka luźna myśl.

Fajnie by też było gdybyście wrzucili na forum schemat tego shielda skoro już jest gotowy.

Pozdrawiam.

AdministratorAutor wpisu
21:57, 14.12.2016 #7

buchbuch, dzięki za miłe słowa :) Na ten moment zajmujemy się głównie Arduino, ale możliwe, że pojawi się analogiczny kurs, który wykorzysta shield w połączeniu z płytkami STM32 Nucleo - wtedy będziemy działać w C. Schematy oczywiście się pojawią. Nie są jednak niezbędne, ponieważ staraliśmy się, aby obok większości elementów były od razu podane numeru pinów od Arduino. Na przykład przy buzerze mamy informację D10, przy przycisku D2 itd. :)

22:43, 14.12.2016 #8

Super sprawa, czekałem na ten kurs od czasu gdy pojawił się pierwszy kurs elektroniki. :-)

Bardzo podoba mi się to podwozie. Widać, że można go wykorzystać do różnych projektów. Jest z nim jednak mały problem, a mianowicie po zamontowaniu do niego płytki Arduino i pakietu zasilającego nie ma już miejsca na przypięcie tam jakieś płytki stykowej. Rozumiem, że w kursie będziecie wykorzystywać tylko Waszą nakładkę (no właśnie, jest polskie słowo, które oznacza to samo co angielskie "shield", więc czemu go nie używać?), ale miejsce na płytkę stykową bardzo by się przydało do jakichś własnych projektów, gdzie nie będziemy korzystać tylko z części z kursu.

Drugą sprawą jest sama nakładka. Szczerze mówiąc wolałbym pracować na "gołych" elementach, bo tak można się więcej nauczyć i lepiej zrozumieć jak to wszystko działa. Rozumiem, że kurs jest przeznaczony dla początkujących i pewnie dlatego podjęliście decyzję o pracy na nakładce. Możesz część II będzie na "gołych" scalakach? Można by omówić różnice między różnymi popularnymi układami sterującymi silnikami itd.

W żadnym razie nie krytykuję, tylko chcę się podzielić pewnymi uwagami, które wpadły mi do głowy po przeczytaniu wstępu.

8:42, 15.12.2016 #9

#R2D2# napisał/a:

ale miejsce na płytkę stykową bardzo by się przydało do jakichś własnych projektów, gdzie nie będziemy korzystać tylko z części z kursu.

Zawsze możesz dołożyć jeszcze jedną "nakładkę" z płytką stykową na wierzch.

AdministratorAutor wpisu
11:22, 15.12.2016 #10

#R2D2# napisał/a:

Bardzo podoba mi się to podwozie. Widać, że można go wykorzystać do różnych projektów. Jest z nim jednak mały problem, a mianowicie po zamontowaniu do niego płytki Arduino i pakietu zasilającego nie ma już miejsca na przypięcie tam jakieś płytki stykowej.

Nie chcieliśmy sztucznie powiększać podstawy całości, bo konieczne wtedy byłyby droższe napędy, lepsze zasilanie itd. - stąd brak dedykowanego miejsca na płytkę stykową. Jednak spokojnie da się "wcisnąć" małą płytkę nad zasilaniem lub z przodu. Mamy w planach również rozwijanie tej platformy, więc z czasem pojawia się w sprzedaży osobne akcesoria takie, jak np. dodatkowe "piętro ze sklejki", które można zamocować nad Arduino. Jednak to są plany na kilka miesięcy do przodu. Na ten moment takie dodatki nie będą potrzebne :)

#R2D2# napisał/a:

Rozumiem, że w kursie będziecie wykorzystywać tylko Waszą nakładkę (no właśnie, jest polskie słowo, które oznacza to samo co angielskie "shield", więc czemu go nie używać?)

Nie wiem, czy słusznie, ale wydaje mi się, że określenie shield przyjęło się już jako nazwa standardu płytek kompatybilnych z Arduino. Tak samo jak mamy płytki HAT dla RaspberryPi.

#R2D2# napisał/a:

Drugą sprawą jest sama nakładka. Szczerze mówiąc wolałbym pracować na "gołych" elementach, bo tak można się więcej nauczyć i lepiej zrozumieć jak to wszystko działa. Rozumiem, że kurs jest przeznaczony dla początkujących i pewnie dlatego podjęliście decyzję o pracy na nakładce.

Od pewnego etapu niestety ciężko jest składać wszystko na płytkach stykowych. Nasz shield ma już naprawdę dużo "na pokładzie". Ledwo zmieściliśmy się ze wszystkim na dwustronnej płytce drukowane z montażem SMD. Połączenie tego wszystkie na płytkach stykowych mogłoby zająć 2-3 duże płytki. Co więcej w konstrukcjach mobilnych raczej unikałbym takich tymczasowych połączeń. Podczas jazdy powstają drgania, które mogą wpływać negatywnie na połączenia realizowane za pomocą płytek stykowych :)

18:58, 30.12.2016 #11

Chciałem dołączyć do kursu, nawet miałem dziś (30.12 rano) rano zestaw w koszyku. Byłem jeszcze na zakupach 'przedsylwestrowych', wróciłem do domu, chcę zrealizować zamówienie i buuum. Następny kurs HIT czyli brak zestawu na magazynie. I przy okazji pytanie - kiedy można się spodziewać zestawu na sklepie?

AdministratorAutor wpisu
19:42, 30.12.2016 #12

leepa79, faktycznie kurs cieszy się dużym zainteresowaniem :) Jest szansa, że kilka zestawów pojawi się na początku następnego tygodnia. Większa ilość powinna być dostępna w okolicy 12 stycznia. Mam nadzieję, że uda nam się utrzymać jednak dostępność cały czas :)

20:06, 30.12.2016 #13

OK - będę bardziej czujny :)

AdministratorAutor wpisu
17:32, 04.01.2017 #14

leepa79, zgodnie z zapowiedzią pojawiło się już kilka zestawów do kursu budowy robotów:

https://botland.com.pl/kursy-forbot/7868-zestaw-do-budowy-robota-bezplatny-kurs-on-line-przedsprzedaz.html

17:46, 04.01.2017 #15

Mój zestaw już do mnie jedzie. Zamówiłem wczoraj - mówiłem, że będę czujny :)

20:23, 08.01.2017 #16

Czy dedykowany Shield z zestawu będzie pasował do Leonardo, czy trzeba zakupić Uno Rev3?

Zobacz wszystkie komentarze (22) na forum »

Dodaj komentarz