KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Kurs budowy robotów – #1 – wstęp, spis treści

Kurs budowy robotów – #1 – wstęp, spis treści

Podczas tego kursu wracamy do korzeni Forbota, czyli do budowy robotów. Skupimy się na kilku typach konstrukcji, od których zaczyna najwięcej początkujących robotyków!

Dla ułatwienia budowy robota przygotowaliśmy gotowe, uniwersalne podwozia, specjalny shield do Arduino oraz niezbędne czujniki!

Zawartość kursu budowy robotów

Podczas kolejnych artykułów omówione zostaną wszystkie aspekty związane z budową prostych robotów mobilnych. Zaczniemy od poznania dedykowanego shieldu, który na potrzeby tego kursu przygotowała firma MSX. Dzięki temu nie będziemy tracić czasu na łącznie układów, a sterownik ten znajdzie na pewno zastosowanie również w innych Waszych projektach!

Shield dedykowany budowie robotów.

Shield dedykowany budowie robotów.

Następnym krokiem będzie złożenie uniwersalnego podwozia. Oryginalny kształt i kilka "ukrytych" funkcji naszej mechaniki sprawią, że każdy będzie mógł złożyć taką konfigurację robota, jaka będzie według niego najlepsza do realizacji danego zadania.

Elementy mechaniczne do budowy robota.

Elementy mechaniczne do budowy robota.

Podczas kolejnych artykułów omówione zostaną zagadnienia dotyczące budowy robotów, które będą mogły realizować różne zadania. Podczas każdego poradnika, oprócz napisania programu, zajmiemy się wybraniem konfiguracji mechanicznej robota (napęd na przód/tył, miejsca czujników).

Przykładowe projekty:

Spis treści kursu budowy robotów

 1. Kurs budowy robotów - #1 - wstęp, spis treści - czytasz ten artykuł
 2. Kurs budowy robotów - #2 - sterownik robota, czujniki
 3. Kurs budowy robotów - #3 -  konstrukcja mechaniczna
 4. Kurs budowy robotów - #4 -  pierwsze programowanie robota
 5. Kurs budowy robotów - #5 -  omijanie przeszkód
 6. Kurs budowy robotów – #6 – Światłolub (sterowanie latarką)
 7. Kurs budowy robotów - #7 - line follower, czyli bolid F1
 8. Kurs budowy robotów - #8 - zdalne sterowanie IR (RC5)
 9. Kurs budowy robotów – #9 – ekspander I/O, serwo - artykuł dodatkowy
 10. Kurs budowy robotów - #10 -  podsumowanie, kontynuacja
 11. Polecana kontynuacja: Praktyczny kurs lutowania

Gotowe zestawy do kursów Forbota

 Komplet elementów  Gwarancja pomocy  Wysyłka w 24h

Części pozwalające wykonać ćwiczenia z kursu budowy robotów dostępne są w formie gotowych zestawów! W komplecie znajdują się elementy mechaniczne (w tym koła i silniki), baterie oraz shield!

Zamów w Botland.com.pl »

Uwaga! W zestawach do tego kursu nie ma Arduino UNO. Dzięki temu osoby, które wykonywały ćwiczenia z kursów podstaw Arduino nie muszą zamawiać drugiej płytki. Wszyscy, którzy nie mają Arduino (lub chcą kupić drugie) mogą zamówić je taniej, zaznaczając odpowiednią opcję w sekcji "Proponowane akcesoria" podczas zakupu zestawu elementów do budowy robota.

Dla kogo?

Kurs dedykowany jest wszystkim, którzy chcieliby zacząć budować roboty mobilne. Wymagane są podstawy elektroniki oraz programowania Arduino. Oczywiście wszystkie niezbędne umiejętności można zdobyć podczas wykonywania eksperymentów z naszych kursów:

Podsumowanie

Cieszę się, że doszliśmy w naszych kursach do etapu, gdy możemy zająć się robotami mobilnymi. Wierzę, że dzięki temu jeszcze więcej osób zainteresuje się budową takich konstrukcji. Na pewno część z Was zdecyduje się nawet na start w zawodach - do czego gorąco zachęcam!

W kolejnej części kursu zajmiemy się omówieniem shielda (nakładki na Arduino), z której będziemy korzystać podczas budowy wszystkich robotów.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.8 / 5. Głosów łącznie: 124

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Nawigacja kursu

Autor kursu: Damian (Treker) Szymański
Projekt podwozia, ilustracje: Piotr Adamczyk

arduino, kursBudowyRobotow, kursy, linefollower, przeszkody, robot, światłolub

Trwa ładowanie komentarzy...