Skocz do zawartości

Webots - zaawansowany linefollower


varmacenta

Pomocna odpowiedź

Cześć!

Studiuje informatykę. Chce projektować aplikacjie i programować, ale nie interesuje mnie robotyka. Jednakże tak się zdarzyło, że na zadanie mam stworzyć projekt: inteligentny robot typu Line-Follower, ma on wykorzystywać coś więcej niż tylko rozróżnianie kolorów (stąd mój problem, potrafiłbym zrobić prosty program robota nie zbaczającego z linii, ale tu trzeba czegoś więcej.. ), np. rozbudowaną linijkę czujników barwy, analizę obrazu z kamer itd. Ważne jest, żeby przyśpieszał kiedy linia prowadzi prosto i zwalniał na zakrętach. Można wykorzystywać gotowe biblioteki do analizy obrazu.

Niekoniecznie chce by ktoś zrobić zadanie za mnie (Chodź jeśli jest ktoś kto by się tego podjął, moglibyśmy się dogadać. Mam inną naukę na głowie i sprawy, które wykorzystam w przyszłości. Z tym nie będę miał do czynienia raczej). Przeszukałem internet w poszukiwaniu tutoriali, jakiejś pomocy ale średnio to widze. Jeśli ma ktoś na oku jakiś kurs, tutorial, pdf z wytłumaczeniem co jak i dlaczego to będę niezmiernie wdzięczny za pomoc. Nie dlatego piszę ten post, że jestem leniwy. Po prostu jestem zielony w robotyce a zależy mi żeby zdać ten jeden przedmiot i jestem lekko zdesperowany.

Jeśli ktoś się pokusi o odpowiedź, z góry mocno dziękuje !

Link do komentarza
Share on other sites

Witam 😉

Tak naprawde to chyba osoby chętnej zrobić to odpłatnie. Próbowałem stworzyć środowisko pod followlinera i nie mam pojęcia nawet jak zrobić linię na planszy. Szukałem tutoriali na internecie ale niema ich za dużo. Jest to ciężki dla mnie temat, wręcz nieosiągalny. Jeśli znajdzie się osoba chętna do współpracy będę wdzięczny.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam gotowego linefollowera tylko bez programu.  Trzeba by napisac kod Na stm32 I mozemy przetestowac. Nie ma kamery.  Jest Bluetooth,  8 czujnikow lini,  8 diod led,  enkodery magnetyczne 12-bitowe, analogowy czujnik odległosci,  pamiec eeprom,  akcelerometr-żyroskop, I Chyba tyle Procz sterownikow silnikow...  Przyspieszeniem mozna zrobic mapujac trase po Pierwszym przejezdzie,  ewentualnie Na Jana przyspieszac I zwalniac Jak wykryje przez chwile ze jedziesz po prostej,  a sterowanie to regulatory pid. Mozna tez wykorzystac zaawansowane sterowanie analizukac Kilkaw aspektow. Np. Fuzzy logic,  lub algorytm samouczacy dla bardziej zaawansowanych. Jak by program Na nim zadziałał to płytyki moge podesłać pozostanie wlutowanie elementow. A I trase tez mam czarna tasme Na płycie meblowej xd Jak bys był zainteresowany to pisz.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 28.03.2020 o 13:38, varmacenta napisał:

Chce projektować aplikacjie i programować,

 

Dnia 28.03.2020 o 13:38, varmacenta napisał:

tu trzeba czegoś więcej.. ), np. rozbudowaną linijkę czujników barwy, analizę obrazu z kamer itd

No to akurat te tematy to dla zapalonego programisty prawdziwa uczta - raj. Tu może się przydać np. OpenCV, a co do samego pojazdu to:

- kupisz sobie gotowe podwozie np.w  Botland (zobacz np. Alphabot integrujący RPi i/lub Arduino)

- przykładowy program Linefollowera znajdziesz chociażby tu https://forbot.pl/blog/algorytm-linefollowera-c-poczatkujacych-id2722

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 11.04.2020 o 13:10, Belferek napisał:

No to akurat te tematy to dla zapalonego programisty prawdziwa uczta - raj.

Nie koniecznie, totalnie nie radze sobie z robotami.

Nie chce tworzyć robota, chce go zaprogramować w środowisku Webots. Dodałem już robota e-puck. Próbowałem korzystając z OpenCV ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać. W skrócie, muszę stworzyć coś takiego:

Tylko nie moge poradzić sobie z kodem. Jestem w stanie odkupić kogoś kod. Zależy mi tylko na zaliczeniu przedmiotu by skupić się na innych projektach.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, borykam się z podobnym problemem jak kolega zaczynający temat. Zbudowałem sobie projekt linefollowera na Raspberry Pi, skonfigurowałem kamerę i tutaj zaczyna się mój problem... żeby całość zaprogramować aby robot zaczął się poruszać, byłby w stanie mi ktoś pomóc, podpowiedzieć, poratować materiałami jak do tego tematu w ogóle podejść?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.