Skocz do zawartości

Programator LPT, podłączanie z uC


zathura93

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich

Przeczytałem artykuł https://www.forbot.pl/forum/topics33/jak-zrobic-robota-jestem-kompletnie-zielony-vt165.htm i kupiem już prawie wszystkie przydatne rzeczy do zrobienia pierwszego robota, no ale jest pewien problem, mianowicie zamówiłem na allegro programator, ale nie widze w nim miejsca gdzie mógłbym włożyć układ scalony L293DNE, który też kupiłem ;/ Jeśli to nie problem, to tutaj jest link to aukcji:

http://allegro.pl/item900275529_programator_isp_stk200_300_rohs_avr_atmel_stk200.html

[użytkownik - TomProx, aukcja "Programator ISP STK200/300 RoHS AVR ATMEL STK200"

Jest jeszcze do niego kabelek taki płaski ale nie da się nigdzie włożyć tego układu AVR ;/

Prosze o pomoc, co mam jeszcze dokupić do tego, żeby można było włożyć ten układ i zaprogramować go?

Pozdrawiam

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Proszę poprawić linki do allegro.

_allegro

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

Poprawiłem nazwę tematu na lepiej opisującą zawartość.

Link do komentarza
Share on other sites

L293DNE to nie mikrokontroler, tylko Układ Scalony mostka H. Jest nieprogramowalny.

Jest jakby wieloma tranzystorami (i kilkoma diodami) ubitymi w całość 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Ahaa... Widocznie błednie przyjąłem ze robiac swiatloluba bede musial programowac ten uklad scalony. 😉 Planuje zrobic swiatloluba zgodnie z tym tematem -> https://www.forbot.pl/forum/topics20/od-zoltodzioba-do-pierwszego-robota-w-dwa-tygodnie-vt1096.htm

Mam jeszcze 2 pytanka do Was:

1. W przyszlosci chce zrobic inne roboty, np linefallowera. Czy ten programator co zakupilem bedzie przydatny? Jeśli najczestrzym mikrokontrolerem dla poczatkujacych robotykow jest atmega8 to ten programator sie nada?

2. Czy istnieje jakiś projekt światloluba bez Rezystorów 470 ohm 1W? Bo niestety jeszcze nie zamowilem tego, a bardzo chcialbyum jak najszybciej cos zbudowac 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1. W przyszlosci chce zrobic inne roboty, np linefallowera. Czy ten programator co zakupilem bedzie przydatny? Jeśli najczestrzym mikrokontrolerem dla poczatkujacych robotykow jest atmega8 to ten programator sie nada?

Oczywiście, że tak.

2. Czy istnieje jakiś projekt światloluba bez Rezystorów 470 ohm 1W? Bo niestety jeszcze nie zamowilem tego, a bardzo chcialbyum jak najszybciej cos zbudowac 😃

A przeczytałeś dokładnie 2 pierwsze posty z tego tematu? Schemat z pierwszego postu działa tylko w 1 konkretnym przypadku, zrób światłoluba według mojego schematu z 2 postu.

Link do komentarza
Share on other sites

Aha, no ale jeszcze nie wiem dalej, jak mam podlaczyc ten programator do np. tego atmega8? Bo z tego co widze to nigdzie nie da sie podlaczyc nawet tego atmega8. Co jest mi jeszcze potrzebne? Bo z tego urzadzenia co jest na zdjeciu na aukcji to jest jeszcze doczepiony kabel taki plaski (nie wiem jak sie nazywa dokladnie) i koncowka raczej nie bedzie pasowala do mikrokontrolerow.

Link do komentarza
Share on other sites

Sry ale nie rozumiem tego, co napisałeś w FAQ, ani w pierwszym linku ani w drugim, odnośnie programatorów.

Tutaj są zdjęcia kabla oraz programatora bez obudowy

e9107a615749d045.jpg

d4b36ba1b9827968.jpg

Nic wiecej nie przyszło w paczce poza plytka cd.

1. I czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak to mma podłączyć do typowego mikrokontrolera?

2. Posiadam też laptopa Lenovo 3000 N200 i zauwazylem ze nie istnieje żadne miejsce na podłączenie tej wtyczki od programatora ;/ co zrobić?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli w laptopie nie masz portu LPT (wielce prawdopodobne), to pozostaje Ci albo przejściówka USB<->LTP (mogą być problemy), albo programator USB (np. USBasp).

Połączenie mikrokontrolera z programatorem znalazł byś w linkach z FAQ, gdybyś poszukał. Chodziło mi konkretnie o ten obrazek:

http://www.ajd.czest.pl/~pawel.borkowski/wyklady/avrisp/ad_atmega8.html

Zasada jest prosta. Masz jakiś mikroprocesor, wpisujesz w google jego nazwę i "datasheet", wertujesz pdf w poszukiwaniu rozpiski pinów. Na rysunku wyżej masz sposób podłączenia, który jest banalny - złącze 10-pinowe z Twojego zdjęcia to złącze typu KANDA. Od niego prowadzisz przewody/ścieżki łącząc MOSI z MOSI, MISO z MISO, RST z RESET itd., które są przypisane do określonych pinów procesora.

PS Zapoznaj się z kursami BASCOM z forum, tam początki programowania są bardzo dobrze opisane.

Link do komentarza
Share on other sites

Musisz zbudować sobie podstawkę, kabel łączy wyjścia z programatora z wejściem podstawki.

Tu masz opis złącza KANDA. (To jest to złącze na programatorze do którego podpinasz kabel taśmowy, drugą cześć kabla taśmowego do podstawki)

A tutaj masz pokazane jak powinna wyglądać podstawka do ATMEGA16. (podłączasz kabel od programatora w miejsce oznaczone na schemacie "PROGRAMATOR" i łączysz według schematu wyżej MISO programatora z MISO mikrokontrolera, VCC-VCC, GND-GND, RST-RESET itd)

Jak chcesz zrobić podstawkę do ATMEGA8 to wpisz w google images "atmega8" kliknij pierwszy obrazek tam masz opis pinów, a dalej to już chyba dasz rade...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.