Skocz do zawartości

Jak zasilić Arduino Uno przez Vin


komaraczek

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Jestem tu nowy i zielony w te klocki dlatego proszę Was o pomoc i wyrozumiałość.

Słyszałem że jak podepnę Arduino Uno złączem DC to z jednego pinu Digital mogę uzyskać do 30mA ale jeśli zasilę Arduino przez Vin będę mógł budować układy które wymagają większego natężenia. Moje pytanie brzmi jak podłączyć Arduino przez Vin? Czy potrzebuje jakiś dodatkowych elementów ? Posiadam zasilacz 12v 1A czy taki zasilacz się nada do zasilania przez DC i Vin ? Jestem na etapie kupowania czujników, przewodów, diod led itp więc chciałbym od razu kupić wszytko za jednym razem jeżeli okazało by się że coś potrzebuje do tego zasilania Arduino. 

A.. i jeszcze jedno, kupuje też tranzystory, kondensatory- zestawy (różnych po trochu) i znalazłem też zestaw rezystorów (wiem że ludzie używają je jak coś budują z Arduino albo jak się porostu uczą- nie wiem jeszcze co to robi i jest to dla mnie dziwne, ale z czasem to ogarnę 😂 )  czy możecie zobaczyć czy ten zestaw na wasze oko jest spoko jak na początek ?

link do tego zestawu --> https://abc-rc.pl/product-pol-12082-Zestaw-tranzystorow-bipolarnych-NPN-PNP-200szt.html

czy może taki --> https://allegro.pl/oferta/zestaw-180-sztuk-tranzystorow-bipolarnych-pnp-npn-8591976509

 

Dzięki za odp.😉

Edytowano przez komaraczek
Link do komentarza
Share on other sites

Zasilacz 12v jest w porządku możesz nim zasilić Arduino na 2 sposoby :

1.

IMG_20200414_122019.thumb.jpg.b5256867ce54a8d21698948bedf84788.jpg

2 .jeśli wyjście zasilacza nie pasuje:

IMG_20200414_122050.thumb.jpg.3d65b56e287e9500d3b82577390085b8.jpg

Też próbowałem kupić wszystko za jednym razem ale chyba się nie da . Zawsze znajdzie się coś ciekawego czego jeszcze nie masz .😉

Co do tych zestawów to na początku raczej nie będziesz używał tych wszystkich rodzajów tranzystorów. Ale jak chcesz to kupuj może kiedyś się przydadzą.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

14 godzin temu, komaraczek napisał:

ale jeśli zasilę Arduino przez Vin będę mógł budować układy które wymagają większego natężenia.

Masło maślane. Nie ważne z czego i jak zasilasz swoje Arduino - wydajność prądowa portów tego modułu się nie zmienia! Według noty katalogowej (warto zaglądać do takiej dokumentacji) można przeczytać, że:

DC current per I/O pin 40.0mA
DC current VCC and GND pins 200.0mA

Czyli z dowolnego portu (pinu I/O) możesz "pobrać" max. 40 mA nie przekraczając 200 mA na cały układ - teoretycznie.
Najważniejsze jest to, że generalnie porty I/O nie służą do zasilania podłączanych urządzeń peryferyjnych! Podłączane urządzenia możesz zasilić z wyjść stabilizatorów zasilania jakie są wbudowane na płytce Arduino (3,3V i 5V) lecz stabilizatory te mają niewielką wydajność prądową. Możesz swoje peryferia zasilić ze złącza Vin, na którym masz do dyspozycji napięcie zewnętrznego zasilacza jakim zasilasz Arduino. Może to być np. zasilacz 12V lecz musisz pamiętać o tym, że Arduino współpracuje z układami max. TTL (0-5V) i jeśli mamy inne poziomy napięć na liniach portów I/O to musimy stosować konwertery poziomów logicznych.

Generalnie zasilanie Arduino z zewnętrznego zasilacza np. 12V nie zwiększa wydajności prądowej portów I/O.

Edytowano przez Belferek
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 14.04.2020 o 12:58, Belferek napisał:

Masło maślane. Nie ważne z czego i jak zasilasz swoje Arduino - wydajność prądowa portów tego modułu się nie zmienia! Według noty katalogowej (warto zaglądać do takiej dokumentacji) można przeczytać, że:

DC current per I/O pin 40.0mA
DC current VCC and GND pins 200.0mA

Czyli z dowolnego portu (pinu I/O) możesz "pobrać" max. 40 mA nie przekraczając 200 mA na cały układ - teoretycznie.
Najważniejsze jest to, że generalnie porty I/O nie służą do zasilania podłączanych urządzeń peryferyjnych! Podłączane urządzenia możesz zasilić z wyjść stabilizatorów zasilania jakie są wbudowane na płytce Arduino (3,3V i 5V) lecz stabilizatory te mają niewielką wydajność prądową. Możesz swoje peryferia zasilić ze złącza Vin, na którym masz do dyspozycji napięcie zewnętrznego zasilacza jakim zasilasz Arduino. Może to być np. zasilacz 12V lecz musisz pamiętać o tym, że Arduino współpracuje z układami max. TTL (0-5V) i jeśli mamy inne poziomy napięć na liniach portów I/O to musimy stosować konwertery poziomów logicznych.

Generalnie zasilanie Arduino z zewnętrznego zasilacza np. 12V nie zwiększa wydajności prądowej portów I/O.

Ok, a jakim prądem można obciążyć gniazdo Vin? 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.