Skocz do zawartości

Zasilacz ATX 5V -> 6V układ DBL494


hiszpan5

Pomocna odpowiedź

Witam,

na wstępie powiem że jestem początkującym elektronikiem i nie umiem sobie poradzić z problemem przerobienia zasilacza ATX żeby zamiast 5V na wyjściu podawał 6V.

model zasilacza: ASTEC AA19956A

układ sterujący napięciem to: AS2333F

moc zasilacza: 200W

z góry dzięki za pomoc

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę, że prościej będzie zrobić 6V z 12. Jest kilka rozwiązań: dzielnik, stabilizator (choć osobiście nie znam żadnego na 6V), zenerka + tranzystor albo diody krzemowe w szeregu. Niestety, z tego co wyczytałem w datasheecie układ nie ma żadnej regulacji. Jest jeszcze jedna możliwośc, ale da niestety 8,3V: minus do -5V a plus do +3,3V.

Link do komentarza
Share on other sites

A jaki prąd chcesz wycisnąć dla tych 6V? Bo możliwe, że wystarczy przetwornica step-up podłączona pod 5V. Może być też przetwornica step-down z 12V na 6V, ew. stabilizator - chyba najtańsze i najprostsze rozwiązanie, ale musisz policzyć jakie ciepło będzie oddawać (czy stabilizator to wytrzyma bez dodatkowego radiatora, z dodatkowym radiatorem, czy może z zestawem radiator+wymuszony przepływ powietrza przez użebrowanie).

Co do stabilizatorów na 6V, to jest chociażby 7806 albo lm317 z dobranym dzielnikiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Potrzebuję prąd o napięciu 6V i natężeniu powyżej 5A więc w tym wypadku stabilizatory odpadają

znalazłem drugi zasilacz na układzie DBL494 i będę próbował przerobić ten zasilacz

nie chcę żadnych stabilizatorów, chce to zrobić jak najprościej (przeróbka zasilacza AT/ATX) i jak najmniejszym kosztem.

[ Dodano: 07 Mar 10 01:51 ]

hmm ... wyczytałem gdzieś że da się przerobić układ DBL494 żeby zasilacz zamiast 5V podawał 6V tylko nie wiem jak to zrobić.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Generalnie trzeba by ustalić który scalak jest głównym stabilizatore

regulującym napięcie, następnie ściągnąć jego notę katalogową

i w nocie wyszukać czy stabilizacja jest na podstawie dzielnika napięcia

czy dodatkowego odczepu z trafo.

W pierwszym przypadku wystarczyłoby zmienić układ rezystorów.

UWAGA!

Taka zmiana (zwiększenie napięcia z 5V na 6V (czyli o 20%)

spowoduje zwiększenie pozostałych napięć także o 20%

czyli zamiast 12V będzie 14,4V.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

głównym układem stabilizującym napięcie jest układ DBL494. pozostałe napięcia nie są mi potrzebne także mogą się zmienić.

nie wiem tylko co zrobić żeby napięcie wzrosło. tzn z tego co wyczytałem z noty katalogowej trzeba zwiększyć napięcie referencyjne (przynajmniej tak mi się wydaje) tylko o ile?

Nota Katalogowa ukłdu DBL494

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

poczytałem trochę i znalazłem schemat przetwornicy na układzie dbl494 i domyślam się który rezystor trzeba wymienić żeby napięcie wzrosło ale nie jestem pewien na 100% i nie wiem na jaką wartość. nie chce spalić zasilacza

moim zdaniem jest to rezystor o wartości 5,1K pomiędzy 14 a 15 pinem ukłdu

UWAGA! Układ DBL494 to jest ten sam układ co KA494 i TL494

schemat podobnej przetwornicy

210hw06.png

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak mówiłem...

Jest tam dzielnik napięcia (te dwa rezystory 5k1).

Dobrze wskazałeś ten jeden z nich 😉

Najwygodniej będzie je wylutować i wlutować tam potencjometr.

Najlepiej 10k charakterystyka A

Przed załączeniem zasilacza ustawić potencjometr w pozycji środkowej (WAŻNE.

Po włączeniu kręcić delikatnie i mierzyć napięcie na wyjściu 5V.

Jak będzie 6V to po wyłączeniu i odlutowaniu potencjometru mierzysz rezystancje,
i takie rezystory tam wkładasz.

Ja szczerze mówiąc nigdy się nie odważyłem na ingerencję w zasilacz...

W nocie jest podane, że Uref = 4,75 - 5,25 V

Innym rozwiązaniem jest ingerencja potencjometrem w to napięcie.

Link do komentarza
Share on other sites

oryginalnie w moim zasilaczu są inne wartości tych rezystorów

a najśmieszniejsze jest to że tego który wskazałem nie ma. piny 13, 14 i 15 połączone są ze sobą razem

amy7i1.png

zmieniłem tylko elementy w środku czerwonego 'koła'

chyba mogę wlutować potencjometr zamiast rezystora 4,7K i spróbować pokręcić nim (potencjometr 10K) napięcie na wyjściu powinno się zmienić

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Jest jeszcze jeden popularny odpowiednik "494" KA7500. Obawiam się, że jak podwyższysz 5 na 6V to Ci nie zadziała. Gdyż ( jak wspomniano ) wzrosną też inne U a w każdym ATX jest kontrola "overvoltage" ( nie wspomniano ) obejmująca wszystkie lub kilka Uwy. I zablokuje kość bazową. Opisy co z tym zrobić i jak przerobić ATX na 494 na zasilacz warsztatowy są na Elektrodzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.