Skocz do zawartości

Jak zresetować program stacji parowej?


Tradisek

Pomocna odpowiedź

Witam.

Jestem tu nowy i uczę się pilnie, jednak napotkałem pewien problem. Wszystkie tematy głównie mówią o tym jak stworzyć urządzenie, a ja lubię naprawiać:) 

Mam stację parową w której zawiesił się program, chyba. Urządzenie włącza się, wyświetlacz działa, ale nie działają funkcje. 

1. Jak w prosty sposób wykryć usterkę.

2. Jak zresetować program w stacji parowej? I czy to możliwe, żeby to wykonać. 

Przy okazji kompleksowego pytania 😉 jak sprawdzić rezystancję uszkodzonego rezystora, wiecie żeby wymienić na identyczny. Miernik nic nie pokazuje, a oznaczenia na nim nie ma... 

Dzięki za pomoc 🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Tradisek witam na forum 🙂

6 godzin temu, Tradisek napisał:

Mam stację parową w której zawiesił się program, chyba. Urządzenie włącza się, wyświetlacz działa, ale nie działają funkcje. 

Niestety, ale to wcale nie musi oznaczać, że zawiesił się program. Uszkodzone może być wiele rzeczy - co to dokładnie za urządzenie?

6 godzin temu, Tradisek napisał:

jak sprawdzić rezystancję uszkodzonego rezystora, wiecie żeby wymienić na identyczny. Miernik nic nie pokazuje, a oznaczenia na nim nie ma... 

Jeśli nie ma na nim oznaczeń i miernik nic nie wskazuje to pozostaje sprawdzenie oznaczeń na płytce - może jest tam coś napisane? Jeśli nie to chyba może Cie uratować jedynie schemat urządzenie lub pomiar rezystora w drugim, identycznym, ale działającym urządzeniu.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Jednak chętnie się dowiem jak zresetować program. To może być ważne.

Ok:) postaram się inaczej podejść do tematu rezystorów, jak widzę trzeba myśleć nieszablonowo. 

Traker: korzystając z okazji, dzięki twoim poradnikom i 2 tygodni wałkowania kursu z podstaw elektroniki udało mi się naprawić proste żelazko i odrestaurować odkurzacz 🙂 rewelacja 😉

Nie mam zdjęć przed, ale można sobie wyobrazić odkurzacz 12 letni, który nigdy nie był rozkręcany, a w między czasie był obecny przy sprzątaniu po 2 remontach. Pył po gładzi był wszędzie. Bez obaw zabrałem się za rozkręcanie, rozlutowanie prostej elektroniki, dobranie się do silnika szczotkowego, rozkręcenie go i wyczyszczenie na cacy. Skręcenie wszystkiego, polutowanie +wymiana rezystora i podłączenie. Działa jak nówka:)  Chciałem go wywalić i kupić nowy, a tak zaoszczędziłem kilka stówek. Dziękuję raz jeszcze:) 

Edytowano przez Tradisek
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Tradisek miło słyszeć, że kursy Ci pomogły - powodzenia w dalszych eksperymentach 🙂

15 godzin temu, Tradisek napisał:

Jednak chętnie się dowiem jak zresetować program. To może być ważne.

Obawiam się, że może nie być takiej opcji. To co masz na myśli pod hasłem reset odbywa się po każdym odłączeniu urządzenia od zasilania i jego ponownym włączeniu. Jeśli całość wtedy nie zaczyna działać poprawnie to zwykły reset programu nic tu nie da.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Być może moje myślenie jest obarczone błędem pracy na windowsie.

Czasami bywa że "program wykrył błąd i nie odpowiada". Z mojego doświadczenia wiem, że albo wynika to ze źle zainstalowanego programu, albo kolejność była nieodpowiednia, albo programy kolidują ze sobą, a wszystko to nazywamy "buggiem". 

Programy w elektronice nie są skomplikowane bardziej niż kalkulator, ale hipotetycznie: 

1. Dochodzi do spięcia- podłączamy urządzenie do prądu, wciskamy przycisk zasilania i w odpowiedniej sekwencji przez ścieżki płynie prąd, do tego miejsca gdzie jest spięcie, rozregulowanie, przerwanie obwodu.

Komputer traktuję jako nadajnik/odbiornik.

Impuls został wygenerowany zgodnie ze ścieżką programu, ale nie mógł wykonać akcji z wyżej wymienionego problemu. Impuls wraca z odpowiedzią "halo, komputeru? To się coś złego dzieje" informacja zwrotna zostaje zapisana w formie błędu. Komputer próbuje tego dokonać nawet 5milionów razy na sekundę. Więc w moim przekonaniu w wyniku takiego "buggu" może dojść do: zmiany w programie, który próbował wykonać akcję w innny sposób, klasyczny error w rejestrze który póki nie zostanie skasowany (zresetowany) mimo naprawy usterki, nadal będzie wywoływany przez program, co z kolei wiąże się z nie poprawnym działaniem sprzętu.

Jeżeli źle rozumiem to czy:

1. Ten program jest na tyle prosty, że wysyła tylko komendy bez rejestru? 

2. Sygnał jest tylko nadawany bez funkcji odbioru?

Czy jest możliwe zbudowanie urządzenia, które po podłączeniu do dowolnego sprzętu elektronicznego, wskaże błąd, usterkę? Jak z komputerem podłączonym do samochodu. 

Powiedz proszę, że to nie wychodzi poza wyobraźnię, a chyba nie zasnę póki nie wykuję wszystkich poradników i nie zbuduję go 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze to trochę zbyt płytko opisałeś problem. Nie działa konkretnie co?. klawiatura, przycisk start? Zdjęcie czy filmik też by pomogły. Ogólnie urządzenie parowe ma na pewno jakieś zabezpieczenia, temperaturowe, ciśnieniowe, szczelnościowe. które nie puszczą programu urządzenia, jak nie są spełnione dane warunki.

Sama usterka może się okazać po dokładnych oględzinach i przeczytaniu instrukcji błaha np. źle dokręcony korek wlewu wody, wpięty przewód parowy.

Ja bym proponował, dokładnie przeanalizować instrukcję obsługi wraz zaleceniami, dokonać oględzin urządzenia, poprawności montażu, stanu technicznego, i czy nie ma kamienia. 

Z własnego doświadczenie, polecam lać wodę destylowaną, lub puszczoną przez filtr DAFI. Tak taki do wody pitnej, jego filtr aktywny usuwa, większość syfu z wody. Przetestowane osobiście. Od roku używam i w czajniku nie ma praktycznie kamienia, filtr (parownik nawilżacza dokładnie) w oczyszczaczu powietrza też jak nowy. Sprawdzony sposób. Kranowa woda, jeżeli była używana, mogła zabić, wytwornicę pary. Może do odratowania, ale trzeba być pewnym co się stało. Ewentualny kamień można spróbować usunąć, domowym sposobem bez rozbierania urządzenia. 

Edytowano przez BlackJack
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję ci za tę odpowiedź.

Jak już pisałem uczę się elektroniki od niedawna. Sporo już wiem, ale brak mi doświadczenia, przez co nie rozumiem działania... Jeszcze 🙂

i nadal pozostaje pytanie, tylko bez nerwów 🙂

czy program sam w sobie w elektronicznych urządzeniach codziennego użytku, zwykle MADE IN NRC, może po pewnym czasie się zbugować/zawiesić przy poprawnym działaniu wszystkich podzespołów. 

jeżeli tak, to czy można taki program w jakiś sposób przywrócić coś na kształt ustawień fabrycznych. Tak samo jak w bardziej zaawansowanych urządzeniach jak telefon, PC, tablet, telewizor. 

jeżeli tak, to jak to zrobić? Np. wystarczy skopiować z urządzenia zapis programu, przepuścić przez debugger, usunąć błędne wersy i wgrać na nowo? 

To bardzo mnie ciekawi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, Tradisek napisał:

czy program sam w sobie w elektronicznych urządzeniach codziennego użytku, zwykle MADE IN NRC, może po pewnym czasie się zbugować/zawiesić przy poprawnym działaniu wszystkich podzespołów. 

A czy w książce, którą się poprawnie czyta,  mogą po jakimś czasie same z siebie pojawić się błędy ortograficzne? A jeśli tak, to jak je poprawić? A jeśli książka jest drukowana w Chinach to też?

Jeśli program siedzi w jakiejś pamięci stałej to raczej marne szanse na pojawienie się błędu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.