Skocz do zawartości

Skrzynka zabezpieczona za pomocą RFID


takinijaki

Pomocna odpowiedź

Każdy zapewne ma rzeczy które chce mieć schowane i zabezpieczone przed ciekawskimi osobami stąd też zrodził się u mnie pomysł na zaadoptowania do tego celu drewnianej skrzynki która stała u mnie od dłuższego czasu zawalając tylko przestrzeń. Przede wszystkim zależało mi na tym by z zewnątrz nie było widać żadnych modyfikacji. Poza skrzynką wykorzystałem arduino nano, shielda do nano, serwomechanizmu no i oczywiście modułu RFID, jako zasilania użyłem akumulatora Li-Pol.

MECHANIKA

Co do samej skrzynki to ma ona wymiary: 9,5 cm szerokości,  13 cm długości i 8 cm wysokości. Grubość w każdym miejscu wynosi 8 mm. Z przodu jest zamykana na prosty bardziej ozdobny niż przydatny zamek. Całe zamknięcie jest oparte na serwomechanizmie który podobnie jak wszystko inne jest przyklejony . Haczyk przykręcony do serwomechanizmu  blokuje się w razie nieautoryzowanego otwarcia zaczepia o kawałek wystającej deski.

IMG_20200509_100620.thumb.jpg.4a077b5991ec5d0b4b7b945ff5a3c64b.jpgIMG_20200509_100606.thumb.jpg.7d1c15943e5691b728eac213f078bfb7.jpgIMG_20200509_100552.thumb.jpg.ea33042b1f8180cfefa9b2ef2fa3119c.jpg

ELEKTRONIKA

Wszystkie wymienione wyżej elementy elektroniczne połączyłem za pomocą przewodów połączeniowych jedynie złącze od akumulatora jest przylutowane do shield dla arduino nano.

IMG_20200509_102219.thumb.jpg.b52fac7a501c2d86c7ed6e2238a67b0b.jpgIMG_20200509_102346.thumb.jpg.00c521fde941a8f8db9f29cba8caa376.jpgIMG_20200509_100644.thumb.jpg.8cd7bdb4ab770d8237fd8b755d1101a6.jpg

KOD

#include <SPI.h>
#include <MFRC522.h> 
#include<Servo.h>
#define SS_PIN 10
#define RST_PIN 9
 
MFRC522 rfid(SS_PIN, RST_PIN); 
const byte poprawna_karta[] = {0x47,0x35,0x8E,0x7A};
Servo myservo;
 
void setup() { 
  Serial.begin(9600);
  SPI.begin(); 
  rfid.PCD_Init(); 
  myservo.attach(5);
  myservo.write(0);
  delay(2000);
  myservo.write(70);
}
 
void loop() {
  if ( ! rfid.PICC_IsNewCardPresent()) 
    return;
  if ( ! rfid.PICC_ReadCardSerial())
    return;
  if (rfid.uid.uidByte[0] == poprawna_karta[0] || 
      rfid.uid.uidByte[1] == poprawna_karta[1] || 
      rfid.uid.uidByte[2] == poprawna_karta[2] || 
      rfid.uid.uidByte[3] == poprawna_karta[3] ) 
      {
        myservo.write(0);
        delay(2000);
        myservo.write(70);
      }else{
        myservo.write(70);
        }
  rfid.PICC_HaltA();
  rfid.PCD_StopCrypto1();
}

FILM

DZIAŁANIE

Działanie kodu polega na odszukaniu karty(22 linijka),  odczytaniu(24 linijka), porównaniu odczytanego z karty kodu z tablicą poprawna_karta[] i otwarcie w przypadku dobrej karty lub dalsze zamknięcie w przypadku złej.

Wbrew pozorom zawartość skrzynki jest bardzo bezpieczna z czterech powodów, po pierwsze nikt nie zwraca uwagi na starą skrzynkę leżącą w tym samym miejscu od kilku lat(nie tak jak w przypadku nowej zupełnie skrzynki), po drugie nie widać śladów modyfikacji zwiększającej bezpieczeństwo(tak jak w przypadku tradycyjnego zamka) a także karta RFID(choć w moim przypadku bryloczek) można łatwo schować no i w końcu trudność otwarcia zamka nie posiadając karty. Jedyną wadą jest to że można lekko odchylić wieko jednak to kwestia spasowania haczyka. 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Myślę, że ten program powinien działać w taki sposób, żeby procesor był usypiany, kiedy nic nie robi, a uruchamiany za pomocą przerwania po odebraniu sygnału z czytnika RFID. Jeśli tak nie jest, mikrokontroler może marnować sporo energii. Przydałaby się też możliwość doprowadzenia zasilania z zewnątrz - jeśli ktoś ma właściwą kartę, a bateria/akumulator się rozładuje, straci dostęp do wnętrza skrzyni. Zastanawiam się, jaka jest wytrzymałość mechaniczna tego zamka.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do usypiania nie pomyślałem faktycznie, jeśli chodzi o zasilanie z zewnątrz to była by to widoczna modyfikacja co przy niskiej wytrzymałości zamka(spowodowane tym, że nie miałem w domu kleju odpowiedniego do tej roboty)pozbawiło by skrzynkę idealnego kamuflażu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilanie można rozwiązać za pomocą ładowarki indukcyjnej. Nie musi być szalenie wydajne, wystarczy tylko do podładowania, żeby dało się otworzyć.

Co do wytrzymałości mechanicznej - może lepiej, jak serwo będzie służyło tylko do przesuwania jakiegoś rygla albo haczyka, który będzie trochę solidniejszy. Teraz, jak ktoś pomyśli, że pudełko się zwyczajnie "zacięło", to niechcący wyłamie Ci cały siłowniczek.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.