Skocz do zawartości

Pomoc w doborze silników DC by osiągać odpowiednią predkość


radziopoke

Pomocna odpowiedź

Witam,
Chciałem sobie stworzyć pojazd zdalnie sterowany.
Utknąłem na doborze silników DC bo nie wiem w jaki sposób dobrać silniki do efektu, który chcę osiągnąć.
Mianowicie chciałbym by silniki były w stanie pracować ok. 150 obrotów na minutę przy ciężarze pojazdu max. 0.5kg.

Garść dodatkowych informacji (nie wiem czy potrzebne, ale je podam):
- arduino uno z motor shield-em TB6612 (https://botland.com.pl/pl/arduino-shield-kontrolery-silnikow-i-serw/12811-tb6612-motor-shield-4x-sterownik-silnikow-dc-12v12a-nakladka-dla-arduino.html) - bo taki posiadam
- Moduł Bluetooth HC-05 v2 (https://botland.com.pl/pl/moduly-bluetooth/2891-modul-bluetooth-hc-05-v2.html) - również posiadam
- obudowa drukowana z PLA lub PETG (zaprojektuje gdy będę miał silniki)
- 4 koła o średnicy ok. 6-8cm (do zakupienia)
- z początku chcę tylko naped na tylnie kola czyli 2 osobne silniki DC tak bym mógł zakręcać pojazdem
- zasilanie bateria Li-Po (mam zamiar ją dostosowac do silnikow dc)
- całość nie powinna przekraczać wagi 500g choć podejrzewam, że bedzie w granicach (300-400g)

Z chęcią dowiem się na przyszłość w jaki sposób wybierać silniki tak by miec pewność, że z wagą pojazdu będzie mógł poruszać się z odpowiednią prędkością.
Nie obrażę się również jeżeli ktoś wskaże mi również jakie silniki powinienem wybrać do aktualnego projektu.

Link do komentarza
Share on other sites

Może jestem za bardzo ostrożny, ale jaką mam pewność, że przy obciążeniu 0.5kg ten silnik będzie w stanie kręcić się 150 obrotów na minutę?
Znalazłem najprawdopodobniej taki sam silnik na botlandzie: https://botland.com.pl/pl/silniki-dc-katowe-z-przekladnia/16016-silnik-dc-148-3-6v-z-podwojnym-walem-200rpm.html

Parametry się zgadzają z tym co na allegro, ale jedna rzecz mnie zaciekawiła. Na botlandzie jest informacja:

Cytat

Przy zasilaniu 6 V: pobór prądu wynosi 160 mA przy 200 RPM bez obciążenia i 1,5 A po zatrzymaniu.

Do tego trochę martwi mnie zasilanie gdyż chciałem użyć jak już wspomniałem baterie Li-Po. A te są albo 3.7V albo 7.4V. Przy 3.7V obroty tego silnika są o wiele słabsze... A przy 7.4 musiałbym specjalnie stosować stabilizator, a jednak wolałbym trochę ograniczyć dodatkowych elementów oprócz tych co wymieniłem.

Mi nic nie szkodzi na wydaniu paru złotych więcej. Zastanawiam się nad kupnem czegoś np. tej serii:
https://botland.com.pl/pl/537-silniki-micro-pololu-seria-mp-medium-power

np: https://botland.com.pl/pl/silniki-micro-n20-seria-mp-medium-power/12556-silnik-n20-bt17-micro-501-250rpm-9v.html

lub: https://botland.com.pl/pl/silniki-micro-n20-seria-mp-medium-power/12562-silnik-n20-bt20-micro-301-730rpm-9v.html
Tylko zapewne obroty na minutę są tu podane na biegu jałowym (bez obciążenia)...

Link do komentarza
Share on other sites

28 minut temu, radziopoke napisał:

A przy 7.4 musiałbym specjalnie stosować stabilizator,

A o tym to tutaj napisano gazylion artykułów... warto czytać stare debaty na forum a nie ograniczać się do zadawania w kółko tych samych pytań.

Przecież będziesz to sterować przez PWM, prawda? Więc jaki to problem ograniczyć wypełnienie tak, aby moc oddawana przez silnik była taka sama jak przy zasilaniu 6V? Dodatkowo możesz wyeliminować wpływ rozładowania akumulatora.

Tak przy okazji: w pełni naładowana bateria 2S ma 8.4 V a nie 7.4V. A do zasilania elektroniki i tak jakiś stabilizator (przetwornicę?) musisz zastosować.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

27 minut temu, ethanak napisał:

Przecież będziesz to sterować przez PWM, prawda?

Jak widać, umknęło mi... Czyli jedna kwestia rozwiązana.

36 minut temu, ethanak napisał:

Tak przy okazji: w pełni naładowana bateria 2S ma 8.4 V a nie 7.4V. A do zasilania elektroniki i tak jakiś stabilizator (przetwornicę?) musisz zastosować.

A podłączyć takiego napięcia pod wejście VIN arduino nie mogę? Ostatecznie mogę zastosować przetwornicę lm2596 (gdzieś ją mam). 

Pozostaje jeszcze kwestia prędkości pojazdu:
Patrząc po wielkości i wagę tych silników obawiam się trochę o wielkość pojazdu. A czym większy pojazd tym większa obudowa, a zarazem większa waga całości... Choć nadam mam nadzieję zmieścić się w granicach 0.5kg, ale nie wiem czy mi się to uda...

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, radziopoke napisał:

Ostatecznie mogę zastosować przetwornicę lm2596 (gdzieś ją mam). 

Wiesz - ja tam super ekspertem nie jestem, ale sprawdziła mi się zarówno do zasilania elektroniki, jak i serw. Poza tym tanie to jak barszcz i na kilogramy można by kupować 🙂

6 minut temu, radziopoke napisał:

A podłączyć takiego napięcia pod wejście VIN arduino nie mogę? O

Możesz, co nie znaczy że nie stosujesz stabilizatora (ten w środku w Arduino). Przy okazji produkujesz ciepło, bo jakaś połowa z tego co bierze elektronika (taka większa połowa) idzie na podgrzewanie środowiska i przyspieszenie globalnego ocieplenia 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.