Skocz do zawartości

Pomocna odpowiedź

Napisano

Cześć mam pewien dziwny problem z Pi Zero W.
Po wykonaniu wszystkich czynności z Linku całość działa, do kiedy nie odłączę całej malinki od komputera. Kiedy chcę ponownie wejść na zdalny pulpit czy to przez kabel usb czy przez wi-fi(Podłączam tylko do zasilacza) nic się nie dzieje. Kiedy odpalam kartę micro SD, znika mi z niej za każdym razem plik ssh. Następnie po kilku próbach, zmienia się adres wlan0. Czy ta sie to jakoś ustawić, aby nie "znikało" czy to jakiś mankament tej malinki ? 

To nie jest mankament Malinki. Jak ustawisz sobie co tam potrzeba to po pierwszym zalogowaniu poprzez ssh musisz na malince uruchomić skrypt konfiguracyjny  sudo raspi-config. X-serwer na Windowsie uruchamiałeś? Jeżeli tak, to jak wchodzisz po ssh otworzy się raspi-config. Tam będzie pozycja Interfacing Options i możesz tam załączyć wiele modułów sprzętowych. Tam musisz włączyć na stale SSH. Inaczej musisz po każdym restarcie zakładać plik ssh.

 

  • Lubię! 1
(edytowany)

Reasumując:

1/ zakładasz plik ssh na karcie - może być pod windows i może być pusty
2/ Jeżeli Twoja sieć jest zabezpieczona standardowo - to musisz konfiguracje zapisać w pliku wpa_supplicant.conf - trzeba go utworzyć:

ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev
update_config=1
country=PL
network={
   ssid="Nazwa Sieci - SSID"
   psk="hasło sieci"
}

Jeżeli sieć nie jest zabezpieczona to zamiast "psk =" wstawiasz:
key_mgmt=NONE

Jeżeli sieć do której loguje się płytka jest ukryta, po linii key_mgmt musi pojawić się wpis:
scan_ssid=1

3/ Jeżeli połączysz się z maliną i zainstalujesz na Windows usługę x-serwer to uruchamiasz raspi-config gdzie na stałe włączysz ssh i zapiszesz konfigurację.

Jeżeli adresy jakie nadajesz w swojej sieci są statyczne to trzeba to skonfigurować w pliku:
dhcpcd.conf - ale to z poziomu linuxa bo ten plik jest na partycji nie widzianej pod windows.
 Oczywiście potem wyszukanie tego RPi w swojej sieci bo jeżeli ma adres nadany dynamicznie to na początku nie będzie wiadomo jaki. Ja to robię zawsze z wykorzystaniem routera. Loguje się do niego i widzę jaki adres dostaje malina w momencie jak go z jakiegoś powodu zmieni, bo domyślnie ma  za każdym razem ten sam adres. Można użyć fping lub Nmapa. I tu ciekawa rzecz. Jeżeli wyłączę malinę brutalnie z zasilaniai to jest ok, zawsze ten sam adres mam. Ale jak zakończę prace po ludzku z "shutdownem" to po ponownym podłączeniu mam inny adres ip.
Po pierwszym połączeniu adres zostaje w tablicy routingu i wtedy można sprawdzić go zawsze z wykorzystaniem arp -a z pod windowsa. To tak na marginesie.

Edytowano przez Jawi
  • Pomogłeś! 1
1 godzinę temu, Jawi napisał:

Ale jak zakończę prace po ludzku z "shutdownem" to po ponownym podłączeniu mam inny adres ip.

Na pewno masz wszystko w porządku z routerem? Powinien zapamiętać powiązanie mac-IP i następnym razem przydzielić ten sam adres. Chyba że coś Ci zmienia adres mac za każdym razem?

Tak przy okazji - mój sposób na lenia:

Przy pierwszym starcie podłączam malinkę do telewizora i klawiatury (potrzebne przejściówki do HDMI i USB OTG, ale i tak warto je mieć). Konfiguruję wszystko co trzeba łącznie ze statycznym adresem IP i potem malinka działa mi jak złoto bez kombinowania 🙂

Co do wyszukiwania malinki - bonjour się kłania.

 

  • Lubię! 1
13 minut temu, ethanak napisał:

Na pewno masz wszystko w porządku z routerem? Powinien zapamiętać powiązanie mac-IP i następnym razem przydzielić ten sam adres. Chyba że coś Ci zmienia adres mac za każdym razem?

I przydziela, ale czasami (zdarzyło się dwa razy w ciągu miesiąca),  adres mi podmieni. Żaden problem w zasadzie nie ustawiam statycznego IP po to, żeby zweryfikować dlaczego i jak często. Ale tak jak piszesz, pewnym rozwiązaniem byłby statyczny adres o ile nie przenoszę malinki w zasięg innych sieci.

Sposób na lenia jest dobry, ale trzeba mieć odpowiednie kable. I kwestia co dla kogo jest na "lenia" bo dla mnie wstawanie od komputera, podłączanie klawiatury etc do malinki jest bardziej pracochłonne niż wstawienie pliku z konfiguracją. Chyba, że pracuje ktoś w środowisku graficznym.

21 minut temu, ethanak napisał:

Co do wyszukiwania malinki - bonjour się kłania.

To jest rozwiązanie jakieś, co kto lubi. Narzędzi skanerów sieci jest trochę pod wszystkie systemy i można wybierać. Jestem zwolennikiem narzędzi konsolowych skoro na malinie tak pracuję. Oczywiście, logowanie się do routera to jest pewna kombinacja. Pracuję na laptopie także służbowym, na którym nie mogę instalować narzędzi zewnętrznych, żadnych, więc wyboru dużego nie mam 🙂

3 minuty temu, Jawi napisał:

To jest rozwiązanie jakieś, co kto lubi.

Mi akurat się avahi instaluje z systemem na dzień dobry i "ping raspberrypi.local" (czy jak się tam moja malinka nazywa) ładnie mi pokazuje IP... owszem na konsoli. Poza tym bonjour to nie jest skaner i zawsze można się rozedrzeć do admina że nie możesz drukować na drukarce od apla 😉

10 minut temu, Jawi napisał:

pewnym rozwiązaniem byłby statyczny adres o ile nie przenoszę malinki w zasięg innych sieci.

A dlaczego nie można ustawić statycznego IP dla konkretnej sieci i dynamicznej dla innych?

 

Przed chwilą, startrek1p2p napisał:

Mam otg, ale nie mam huba który działa pod malinkę i albo myszka albo klawiatura

Ale przecież myszka Ci niepotrzebna! Nie odpalasz graficznego środowiska (chyba że sobie czort wie po co zainstalowałeś, pewnie za dużo pamięci masz albo co).

 

1 godzinę temu, ethanak napisał:

A dlaczego nie można ustawić statycznego IP dla konkretnej sieci i dynamicznej dla innych?

Można, ale odniosłem się do swojej sieci. A jak przyjdzie potrzeba to kto wie 😉

 

1 godzinę temu, ethanak napisał:

Poza tym bonjour to nie jest skaner i zawsze można się rozedrzeć do admina że nie możesz drukować na drukarce od apla

He 🙂 No tak, może kiedyś wypróbuje.

42 minuty temu, startrek1p2p napisał:

Albo się uczę, bo to moje pierwsze spotkania z PI, a kursy pokazują wpierw graficzne.

Bo wersja Lite Raspbipiana jest konsolowa "od strzała", że się tak wyrażę. W moim przekonaniu to za słaba jest wersja Zero na graficzny interfejs.  Muli to mocno. 

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...