Skocz do zawartości

Podłączenie Pi do komputera


startrek1p2p

Pomocna odpowiedź

Cześć mam pewien dziwny problem z Pi Zero W.
Po wykonaniu wszystkich czynności z Linku całość działa, do kiedy nie odłączę całej malinki od komputera. Kiedy chcę ponownie wejść na zdalny pulpit czy to przez kabel usb czy przez wi-fi(Podłączam tylko do zasilacza) nic się nie dzieje. Kiedy odpalam kartę micro SD, znika mi z niej za każdym razem plik ssh. Następnie po kilku próbach, zmienia się adres wlan0. Czy ta sie to jakoś ustawić, aby nie "znikało" czy to jakiś mankament tej malinki ? 

Link do komentarza
Share on other sites

@startrek1p2p Czy na pewno włączasz obsługę VNC (4:43 na poniższym filmiku). Czy prze próbie połączenia z serwerem VNC pojawia się jakiś błąd? 

 

Odnośnie SSH możesz spróbować zamiast pliku bez rozszerzenia, stworzyć folder o nazwie SSH (zobacz https://www.raspberrypi.org/documentation/remote-access/ssh/)

Link do komentarza
Share on other sites

To nie jest mankament Malinki. Jak ustawisz sobie co tam potrzeba to po pierwszym zalogowaniu poprzez ssh musisz na malince uruchomić skrypt konfiguracyjny  sudo raspi-config. X-serwer na Windowsie uruchamiałeś? Jeżeli tak, to jak wchodzisz po ssh otworzy się raspi-config. Tam będzie pozycja Interfacing Options i możesz tam załączyć wiele modułów sprzętowych. Tam musisz włączyć na stale SSH. Inaczej musisz po każdym restarcie zakładać plik ssh.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Reasumując:

1/ zakładasz plik ssh na karcie - może być pod windows i może być pusty
2/ Jeżeli Twoja sieć jest zabezpieczona standardowo - to musisz konfiguracje zapisać w pliku wpa_supplicant.conf - trzeba go utworzyć:

ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev
update_config=1
country=PL
network={
   ssid="Nazwa Sieci - SSID"
   psk="hasło sieci"
}

Jeżeli sieć nie jest zabezpieczona to zamiast "psk =" wstawiasz:
key_mgmt=NONE

Jeżeli sieć do której loguje się płytka jest ukryta, po linii key_mgmt musi pojawić się wpis:
scan_ssid=1

3/ Jeżeli połączysz się z maliną i zainstalujesz na Windows usługę x-serwer to uruchamiasz raspi-config gdzie na stałe włączysz ssh i zapiszesz konfigurację.

Jeżeli adresy jakie nadajesz w swojej sieci są statyczne to trzeba to skonfigurować w pliku:
dhcpcd.conf - ale to z poziomu linuxa bo ten plik jest na partycji nie widzianej pod windows.
 Oczywiście potem wyszukanie tego RPi w swojej sieci bo jeżeli ma adres nadany dynamicznie to na początku nie będzie wiadomo jaki. Ja to robię zawsze z wykorzystaniem routera. Loguje się do niego i widzę jaki adres dostaje malina w momencie jak go z jakiegoś powodu zmieni, bo domyślnie ma  za każdym razem ten sam adres. Można użyć fping lub Nmapa. I tu ciekawa rzecz. Jeżeli wyłączę malinę brutalnie z zasilaniai to jest ok, zawsze ten sam adres mam. Ale jak zakończę prace po ludzku z "shutdownem" to po ponownym podłączeniu mam inny adres ip.
Po pierwszym połączeniu adres zostaje w tablicy routingu i wtedy można sprawdzić go zawsze z wykorzystaniem arp -a z pod windowsa. To tak na marginesie.

Edytowano przez Jawi
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Jawi napisał:

Ale jak zakończę prace po ludzku z "shutdownem" to po ponownym podłączeniu mam inny adres ip.

Na pewno masz wszystko w porządku z routerem? Powinien zapamiętać powiązanie mac-IP i następnym razem przydzielić ten sam adres. Chyba że coś Ci zmienia adres mac za każdym razem?

Tak przy okazji - mój sposób na lenia:

Przy pierwszym starcie podłączam malinkę do telewizora i klawiatury (potrzebne przejściówki do HDMI i USB OTG, ale i tak warto je mieć). Konfiguruję wszystko co trzeba łącznie ze statycznym adresem IP i potem malinka działa mi jak złoto bez kombinowania 🙂

Co do wyszukiwania malinki - bonjour się kłania.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

13 minut temu, ethanak napisał:

Na pewno masz wszystko w porządku z routerem? Powinien zapamiętać powiązanie mac-IP i następnym razem przydzielić ten sam adres. Chyba że coś Ci zmienia adres mac za każdym razem?

I przydziela, ale czasami (zdarzyło się dwa razy w ciągu miesiąca),  adres mi podmieni. Żaden problem w zasadzie nie ustawiam statycznego IP po to, żeby zweryfikować dlaczego i jak często. Ale tak jak piszesz, pewnym rozwiązaniem byłby statyczny adres o ile nie przenoszę malinki w zasięg innych sieci.

Sposób na lenia jest dobry, ale trzeba mieć odpowiednie kable. I kwestia co dla kogo jest na "lenia" bo dla mnie wstawanie od komputera, podłączanie klawiatury etc do malinki jest bardziej pracochłonne niż wstawienie pliku z konfiguracją. Chyba, że pracuje ktoś w środowisku graficznym.

21 minut temu, ethanak napisał:

Co do wyszukiwania malinki - bonjour się kłania.

To jest rozwiązanie jakieś, co kto lubi. Narzędzi skanerów sieci jest trochę pod wszystkie systemy i można wybierać. Jestem zwolennikiem narzędzi konsolowych skoro na malinie tak pracuję. Oczywiście, logowanie się do routera to jest pewna kombinacja. Pracuję na laptopie także służbowym, na którym nie mogę instalować narzędzi zewnętrznych, żadnych, więc wyboru dużego nie mam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, Jawi napisał:

To jest rozwiązanie jakieś, co kto lubi.

Mi akurat się avahi instaluje z systemem na dzień dobry i "ping raspberrypi.local" (czy jak się tam moja malinka nazywa) ładnie mi pokazuje IP... owszem na konsoli. Poza tym bonjour to nie jest skaner i zawsze można się rozedrzeć do admina że nie możesz drukować na drukarce od apla 😉

10 minut temu, Jawi napisał:

pewnym rozwiązaniem byłby statyczny adres o ile nie przenoszę malinki w zasięg innych sieci.

A dlaczego nie można ustawić statycznego IP dla konkretnej sieci i dynamicznej dla innych?

 

Przed chwilą, startrek1p2p napisał:

Mam otg, ale nie mam huba który działa pod malinkę i albo myszka albo klawiatura

Ale przecież myszka Ci niepotrzebna! Nie odpalasz graficznego środowiska (chyba że sobie czort wie po co zainstalowałeś, pewnie za dużo pamięci masz albo co).

 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, ethanak napisał:

A dlaczego nie można ustawić statycznego IP dla konkretnej sieci i dynamicznej dla innych?

Można, ale odniosłem się do swojej sieci. A jak przyjdzie potrzeba to kto wie 😉

 

1 godzinę temu, ethanak napisał:

Poza tym bonjour to nie jest skaner i zawsze można się rozedrzeć do admina że nie możesz drukować na drukarce od apla

He 🙂 No tak, może kiedyś wypróbuje.

42 minuty temu, startrek1p2p napisał:

Albo się uczę, bo to moje pierwsze spotkania z PI, a kursy pokazują wpierw graficzne.

Bo wersja Lite Raspbipiana jest konsolowa "od strzała", że się tak wyrażę. W moim przekonaniu to za słaba jest wersja Zero na graficzny interfejs.  Muli to mocno. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.