Skocz do zawartości

System podlewania balkonowego ogródka


dulo

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Wow, na pierwszy projekt to ja brałem diodę, ale super, że się udało 🙂

Kod pewnie się komuś przyda, nic tylko życzyć powodzenia dalej w arduino i może modyfikacji projektu :). 

Edytowano przez KHX
Literówka.
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ciekawy projekt!

Zakładam, że wykorzystując technologię, zależy nam na optymalizacji procesów wzrostu i rozwoju roślin, dlatego mam kilka sugestii:

(1) wymienić rurki z tworzywa na ciemne - (białe szybko zarosną glonami), 

(2) uwzględnić wpływ temperatury na ilość jednorazowo aplikowanej wody (rośliny pobierają więcej wody w wyższej temperaturze, ale zbyt wysoka może zahamować wzrost roślin, a nawet problemy fizjologiczne i krańcowo - ich  obumarcie. Dodatkowo przy zbyt wysokiej temperaturze można by zwiększyć schładzanie roślin poprzez aktywną wentylację. Jedną z funkcji wody w roślinach jest regulacja temperatury i jej parowanie przez aparaty szparkowe  w celu schłodzenia.   

(3) wprowadzić pomiar wilgotności powietrza, oraz zapewnić aby podłoże nie było zbyt mokre, aby zapobiec rozwojowi grzyba Phytophtora sp. powodującego chorobę o nazwie zaraza ziemniaka - która powoduje nekrozy na liściach, pędach i owocach). Pierwotne zakażenie może nastąpić poprzez zarodniki przeniesione w powietrzu,  bądź odglebowo.  Na pierwszym zdjęciu widoczne są objawy tej choroby na pomidorach.

(4) docelowo można rozważyć wprowadzenie automatyzacji pomiaru zawartości składników pokarmowych w glebie i ich korektę poprzez aplikację do dostarczanej wody.

(5) interesujący byłby  projekt prowadzenia takiej uprawy w w mieszkaniu w okresie zimy, poprzez wykorzystanie światła LED aktywnego dla fotosyntezy - zrobiłem eksperyment z pelargoniami, które mi kwitły w mieszkaniu przez całą zimę. Z załączeniu na foto nr 2  inne rośliny w takim oświetleniu. 

zaraza pom.jpg.png

sztuczne ś. fotosynteza.jpg.png

Edytowano przez Admon
dodanie opisu zdjęcia nr 1 - zaraza pom.
Link do komentarza
Share on other sites

cześć,

jestem początkujący i też poszedłem w kierunku automatyzacji nawadniania m.in. też pomidory 😉 i budowy stacji pogody.

@dulo - bardzo ciekawie rozwiązałaś warunek z fotorezystorem - kupuje to 😉

jeśli będziesz dodawać czujniki wilgotności gleby to poniżej (w poście o stacji pogodowej) jest kilka moich uwag po testach czujników:

 

@Admon - widzę, że znasz się na uprawie roślin. Podzielisz się doświadczeniem? Interesuje mnie jak interpretować wilgotność gleby i kiedy podlewać, żeby nie przelać. W poście poniżej  trochę pisałem o testach czujników wilgotności gleby, ale podlewam teraz mocno intuicyjnie. Mam wrażenie że latem przedobrzyłem i zalałem pietruszkę i szczypiorek -  rosły, rosły i przestały ;-(

inny ciekawy temat to oświetlenie led na zimowe uprawy - chętnie bym zrobił skrzynkę na bazylię, szczypiorek itp, więc jak możesz to podziel sie proszę doświadczeniem co wybrać do oświetlenia i jak stosować żeby nie było za mało ani za dużo...

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.