Skocz do zawartości

Stabilizator napięcia z regulacją od zera


Leogict

Pomocna odpowiedź

Witam. Może mi ktoś powiedzieć, jaką rolę w tym układzie pełnią dwa dolne wzmacniacze operacyjne? (A2 i A1). Na A2 idzie sygnał z końcówki ADJ układu MIC29152, a A1 przypomina mi przerzutnik Schmitta o niesymetrycznym zasilaniu. Jak to przeanalizować?

32_1269727940_thumb.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak, wiem, ze to wzmacniacze operacyjne niskiej mocy ale jaką rolę pełnia w tym układzie?

Nie przeczytałeś ;]

Zagadka: znajdź 5 różnic.

str 11, lewa góra

str 13, prawy środek

Później 2 kliknięcia w googlach i nawet nie znając pojęcia voltage follower dostajesz jego tłumaczenie na pl i zastosowanie.

A później

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pierwsze_prawo_Kirchhoffa

http://pl.wikipedia.org/wiki/Drugie_prawo_Kirchhoffa

i pogubiłem się gdzieś w połowie, wzm. op. są chore ;]

edit: Dalej szukasz datasheeta tego ldo (mic...) i widzisz, że umożliwia regulację w zakresie 1.25 - 26 [V], i to mniej więcej to robi właśnie. Ale po dokładne wytłumaczenie tego, w jakim celu są te opampy musisz zaczekać na kogoś z większą znajomością elektr. analogowej ;]

Link do komentarza
Share on other sites

A2 to wzmacniacz nieodwracający o niewielkim wzmocnieniu (coś koło 1.05 ale dokładnie nie liczyłem) więc praktycznie nie ma on znaczenia i służy do oddzielenia regulacji i napięcia ustawiania (Vadj), A1 to wtórnik który "przesuwa" zero dla R2 (poprzez zmianę napięcia wejściowego dla A1 na dzielniku napięcia - R5). Wydaje mi się że ten układ działał by z większością stabilizatorów liniowych.

Aczkolwiek całkowitej pewności nie mam co do tego (całego).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wg. dokumentacji dla A2 gain = 1 + R2/R1 (tu R4/R3), czyli 0,051.

Natomiast A1 jest już zasilany napięciem Vin (26V), tak więc prawdopodobnie jest to błąd ;]

Link do komentarza
Share on other sites

Natomiast A1 jest już zasilany napięciem Vin (26V), tak więc prawdopodobnie jest to błąd ;]

To nie błąd, zgodnie z dokumentacją LM358 może być zasilany napięciem +-16V(symetryczne), lub 32V.

Link do komentarza
Share on other sites

Natomiast A1 jest już zasilany napięciem Vin (26V), tak więc prawdopodobnie jest to błąd ;]

To nie błąd, zgodnie z dokumentacją LM358 może być zasilany napięciem +-16V(symetryczne), lub 32V.

Nie, nie. Nie tu błąd, błąd w wzmocnieniu A2. Skoro A1 jest zasilane tak wysokim napięciem powinno na niego iść napięcie bliskie 26 V (bo A1 ma gain ~= 1).

Link do komentarza
Share on other sites

Wg. dokumentacji dla A2 gain = 1 + R2/R1 (tu R4/R3), czyli 0,051.

Nie tylko z dokumentacji do tego można dojść ale z analizy pracy wzmacniaczy operacyjnych i odnosi on się do wszystkich wzmacniaczy operacyjnych 😋 Masz 1+R2/R1 więc wychodzi 1+0,051=1,051.

Na wejście A1 nie pójdzie aż tak wysokie napięcie (dwa dzielniki napięcia po drodze), nie będzie więcej niż 3V.

Zgodnie z dokumentacją nie ma napisane że musi być zasilane 16V symetrycznie lub 32V niesymetrycznie (najmniejsze możliwe do zasilania to 2,3V dla tego układu). A1 tworzy sztuczną masę dla dzielnika R1 i R2.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.