Skocz do zawartości

ESP8266 nodeMCU 1.0 - Utracone usb. Inny sposob na flash'owanie ?


kotycode

Pomocna odpowiedź

Hej.

Utracilem, ulamalo sie mUSB w esp. Szukam po sieci jakiejs innej techniki wgrywania programow. Moje pytanie brzmi czy da sie to robic za pomoca Raspberry ? A jezeli tak to juz tym bardziej za pomoca --> https://botland.com.pl/pl/konwertery-usb-uart-rs232-rs485/5341-konwerter-usb-uart-ftdi-ft232rl-gniazdo-microusb-waveshare-11324.html


Jednak potrzebna mi ta wiedza na teraz. Nie mam czasu czekac na przesylke. Wiec, panowie ? Czy moge za pomoca GPIO wgrac flash do nodeMCU za pomoca rasberry ? Jesli tak prosze o namiary, jakiekolwiek ulamki wiedzy. W sieci wyskakuja same bzdury nie na temat. 

Link do komentarza
Share on other sites

UART w malince używałem jedynie raz do naprawy routera.
Myślę, że dasz radę wgrać coś na 8266 przez malinkowy UART.
Łap, jeden z pierwszych wyników google (jako przykład, że da się połączyć).

Jeśli chcesz robić to tylko dla nauki/zabawy to spoko.
W przeciwnym razie sugerowałbym zakup jakiejś innej, ciekawej płytki.

Edytowano przez Overwatch
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

kup sobie np. taką przejściówkę USB-UART (portem USB podłącz do komputera PC, z drugiej strony do NodeMCU (piny: Rx i Tx) UART'a. Potem poczytaj o tym narzędziu:

https://github.com/espressif/esptool

https://hackaday.com/2015/03/18/how-to-directly-program-an-inexpensive-esp8266-wifi-module/

To powinno załatwić sprawę.

Pozdrawiam

 

 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

31 minut temu, FlyingDutch napisał:

kup sobie np. taką przejściówkę USB-UART

E tam - jeśli to RPi to można kabelkiem się do pinów seriala podłączyć, tylko trzeba go sobie odpowiednio skonfigurować , na przykład (z opisu SMARDZ-a):

wydajemy polecenie:

sudo raspi-config

i kolejno:

  1. Wybieramy punkt "Interfacing options"
  2. Z następnego menu wybieramy "Serial"
  3. Na pytanie "Would you like a login shell to be accessible over serial?" odpowiadamy "Nie"
  4. Na pytanie "Would you like the serial port hardware to be enabled?" odpowiadamy "Tak"

I obejdzie się bez żadnych przejściówek.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, ethanak napisał:

E tam - jeśli to RPi to można kabelkiem się do pinów seriala podłączyć, tylko trzeba go sobie odpowiednio skonfigurować , na przykład (z opisu SMARDZ-a):


 

I obejdzie się bez żadnych przejściówek.

Cześć @ethanak,

myślałem, że mówimy o ESP8266 ?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Owszem, o ESP8266 - pozwól że zacytuję kolegę wątkotwórcę:

21 godzin temu, kotycode napisał:

ulamalo sie mUSB w esp. Szukam po sieci jakiejs innej techniki wgrywania programow. Moje pytanie brzmi czy da sie to robic za pomoca Raspberry ?

A konfiguracja seriala w RPi jest chyba taka sama dla komunikacji z  Arduino Pro Mini i ESP8266 (pomijając niepotrzebny w tym drugim przypadki konwerter) - chyba że czegoś nie wiem?

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, ethanak napisał:

Owszem, o ESP8266 - pozwól że zacytuję kolegę wątkotwórcę:

A konfiguracja seriala w RPi jest chyba taka sama dla komunikacji z  Arduino Pro Mini i ESP8266 (pomijając niepotrzebny w tym drugim przypadki konwerter) - chyba że czegoś nie wiem?

Spoko znowu nie doczytałem do końca - masz rację. Z drugiej strony taki konwerter zawsze warto mieć "pod reką" a kosztuje tylko 13 PLN 😉

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

32 minuty temu, FlyingDutch napisał:

Z drugiej strony taki konwerter zawsze warto mieć "pod reką"

Akurat nie o tym mówiłem - chodziło mi o konwerter poziomów (dla Arduino raczej potrzebny, nawet taki złożony z paru rezystorów; dla ESP z uwagi na 3.3V logikę nie). A konwerterki takie o których piszesz są oczywiście bardzo przydatne - osobiście używam czegoś takiego - wszędzie można wygodnie podłączyć.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.