Skocz do zawartości

Zasilanie dwóch silników przy Arduino.


skowroneg

Pomocna odpowiedź

Witajcie !

Z góry przepraszam jeśli zaśmiecam swoim  (pewnie dla wielu banalnym) tematem, ale mam pewien problem/ potrzebuje naprowadzenia w dobrą stronę.

A więc od początku:

Od niedawna działam na Arduino, mam pewien swój projekt, którym podzielić się chciałbym dopiero po jego skończeniu. Chce aby była w nim możliwość sterowania z płytki Arduino UNO silnikiem krokowym i pompą perystaltyczną. Problem w tym, że gdy staram się robić to przy podłączeniu przez USB do laptopa to: silnik krokowy działa ładnie pięknie, natomiast pompa stoi i ani drgnie. Co innego, jeśli załączę najpierw pompę - wtedy śmiga jak trzeba, ALE do momentu aż nie załączy się silnik. Miało by to działać na zasadzie takiego schematu : 10 sekund działania silnika, silnik STOP - 5 sekund działania pompy, pompa STOP - 10 sekund działania silnika... i tak w kółko kilka razy. O ile z programem (myślę) sobie radze, to zatrzymałem się w tym miejscu i nie mogę dalej ruszyć 😕

Proszę, oświećcie mnie, czy idę w dobrym kierunku. Otóż: Myślałem nad zakupem jakiegoś zasilacza do płytki - czy to będzie to? Czy wtedy pompa i silnik będą mogły pracować równocześnie? Najpierw kupiłem baterie 9V i podłączyłem do płytki, ale było wciąż to samo. 😕

Mam namyśli coś takiego: "UNIWERSALNY ZASILACZ IMPULSOWY 12V 1A" . Pytanie czy to wystarczy? Czy szukać z większym napięciem i natężeniem?

Oto jakiego silnika i pompy używam: 

*Silnik krokowy z przekładnią 28BYJ-48 5V/ 0.1A/ 0,03Nm ze sterownikiem ULN2003

*POMPA :https://allegro.pl/oferta/pompa-perystaltyczna-200-ml-min-dozujaca-9371018622?snapshot=MjAyMC0xMC0yMFQyMjowMDo1Ny43NzNaO2J1eWVyO2VkZTA4ZDU5NjQ1OTQwMDYwMjBiOWE0OTM5MjZlNWVjNjBjMjg4MzU1Njk3MjAxMWY1NjExYTRjNGY3OGI0MjU%3D

**Zasilacz o którym myślę: https://allegro.pl/oferta/uniwersalny-zasilacz-impulsowy-12v-1a-wtyk-prosty-9081092807?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_RTV+i+AGD&ev_adgr=Inne&gclid=Cj0KCQiA-rj9BRCAARIsANB_4ABIR1VNLZfqizZTPKt6IPAhmGNCj3puNWYXfjNeC1Q-i_3suFfgKd4aAg7nEALw_wcB

Bardzo proszę o naprowadzenie mnie na właściwą ścieżkę, abym mógł ruszyć z projektem dalej. Jeszcze raz przepraszam za moją nieudolność, ale człowiek uczy się całe życie, a wole się też upewnić i zapytać, niż wydawać bez sensu pieniądze 😉 Pozdrawiam wszystkich!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 13.11.2020 o 21:30, skowroneg napisał:

Od niedawna działam na Arduino, mam pewien swój projekt, którym podzielić się chciałbym dopiero po jego skończeniu. Chce aby była w nim możliwość sterowania z płytki Arduino UNO silnikiem krokowym i pompą perystaltyczną. Problem w tym, że gdy staram się robić to przy podłączeniu przez USB do laptopa to: silnik krokowy działa ładnie pięknie, natomiast pompa stoi i ani drgnie.

Zasilanie takich projektów przez USB to proszenie się o kłopoty 🙂 Zakłócenia generowane przez napędy sprawiają, że Arduino nie może działać poprawnie.

Dnia 13.11.2020 o 21:30, skowroneg napisał:

Czy wtedy pompa i silnik będą mogły pracować równocześnie? Najpierw kupiłem baterie 9V i podłączyłem do płytki, ale było wciąż to samo. 😕

Bateria 9 V jest dobra do krótkich testów, ale nie nadaje się do zasilania "prądożernych" układów - ona nie ma dużej wydajności prądowej. 

Zasilacz 12 V, jeśli silni krokowy potrzebuje 5 V to zły wybór - będziesz musiał po drodze wstawić jeszcze jakąś przetwornicę. Jakim napięciem zasilasz tę pompę? Może damy radę dobrać jakiś inny zasilacz, który będzie od razu pasował do tych napędów 😉

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, Treker napisał:

Jakim napięciem zasilasz tę pompę? Może damy radę dobrać jakiś inny zasilacz, który będzie od razu pasował do tych napędów 😉

Pompę podłączam do Vin i oczywiście do masy, a płytkę pod USB. Korzystam również z Tranzystora N-MOSFET IRF520NPBF - THT, ponieważ tak podpowiadało circuito.io i jak pisałem wyżej wszystko działa, kiedy jest sama pompa 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@skowroneg w takim razie najlepiej chyba będzie wykorzystać zasilacz na 12 V podłączony do Arduino i z Vin zasilisz sobie pompę, a do tego dodaj jakąś przetwornicę, która obniży napięcie dla silnika. Na pewno nie wyciągaj tych 5 V prosto z Arduino, bo wbudowany stabilizator nie da rady zasilić silników.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@Treker 

1 godzinę temu, Treker napisał:

@skowroneg w takim razie najlepiej chyba będzie wykorzystać zasilacz na 12 V podłączony do Arduino i z Vin zasilisz sobie pompę, a do tego dodaj jakąś przetwornicę, która obniży napięcie dla silnika. Na pewno nie wyciągaj tych 5 V prosto z Arduino, bo wbudowany stabilizator nie da rady zasilić silników.

https://botland.com.pl/pl/przetwornice-step-down/2967-przetwornica-step-down-lm2596-32v-35v-3a-5903351241397.html?search_query=przetwornica&results=172

Czy o taką przetwornice chodzi? I czy taki zasilacz jak wyżej podsyłałem będzie OK?

Edytowano przez skowroneg
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Treker napisał:

Na pewno nie wyciągaj tych 5 V prosto z Arduino, bo wbudowany stabilizator nie da rady zasilić silników

Jeśli to jeden silniczek 28BYJ-48 to powinien działać nawet z wyjścia 5V Arduino (chociaż na pewno przetwornica byłaby wskazana), nie trzeba aż tak przesadzać.

Inna sprawa, że zasilanie Arduino z 12V to proszenie się o kłopoty. Ja bym dał 12V na pompę, a z przetwornicy zasilił Arduino i silnik.

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, ethanak napisał:

Jeśli to jeden silniczek 28BYJ-48 to powinien działać nawet z wyjścia 5V Arduino (chociaż na pewno przetwornica byłaby wskazana), nie trzeba aż tak przesadzać.

Inna sprawa, że zasilanie Arduino z 12V to proszenie się o kłopoty. Ja bym dał 12V na pompę, a z przetwornicy zasilił Arduino i silnik.

@ethanak A w jaki sposób to podłączyć?

Link do komentarza
Share on other sites

@skowroneg jeśli przetwornica będzie miała dobrą wydajność to wtedy podłączasz 12 V do przetwornicy i do pompy, a 5 V z przetwornicy możesz podłączyć do pinu 5V na Arduino. Jeśli wszystkie masy będą ze sobą podłączone to całość zadziała poprawnie.

Link do komentarza
Share on other sites

14 godzin temu, Treker napisał:

@skowroneg jeśli przetwornica będzie miała dobrą wydajność to wtedy podłączasz 12 V do przetwornicy i do pompy, a 5 V z przetwornicy możesz podłączyć do pinu 5V na Arduino. Jeśli wszystkie masy będą ze sobą podłączone to całość zadziała poprawnie.

Ok, a jeżeli dobieram zasilacz, to z jaką wydajnością natężenia prądu? 3A ? Czy wystarczy mniejsze?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@Treker Spotkałem się teraz z takim problemem:

Mam napisany program dla silnika krokowego, wszystko działa jak powinno.

Kiedy zmieniam zasilanie z USB na zasilacz 12V, 2,5A to sprawa się komplikuje,

na początku jest wszystko ok, ale kiedy silniczek wykona polecenia to zamiast się zatrzymać i czekać na kolejne wywołanie programu ,zaczyna sam  się kręcić.

Dlaczego tak się dzieje? 😕

Czy to może być wina tego sterownika do silnika?
Wszak jest to silniczek za bodajże 7 zł, a zauważyłem, że działa to sobie jak chce i kiedy chce - raz załącza się samo, a razy nie reaguje w ogóle na przyciski.

Edytowano przez skowroneg
Link do komentarza
Share on other sites

@skowroneg raczej wygląda to na jakiś błąd w programie lub połączeniu. Dodaj dla testu na początku programu jakieś migania diodami (w setup), będziesz wtedy widział czy przypadkiem silnik nie resetuje całego układu i czy po każdym ruchu program nie zaczyna wykonywać się od początku.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 17.11.2020 o 10:54, ethanak napisał:

Jeśli to jeden silniczek 28BYJ-48 to powinien działać nawet z wyjścia 5V Arduino (chociaż na pewno przetwornica byłaby wskazana), nie trzeba aż tak przesadzać.

 

maksymalny prąd jaki można bezpiecznie pobierać z arduino to 25 mA. Ten silnik pobiera 100 mA. To jest proszenie się o kłopoty. 

  • Nie zgadzam się! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.