Skocz do zawartości

Attiny28l - jak podłączyć


Beginner

Pomocna odpowiedź

Cześć,

niedawno kupiłem mikrokontroler Attiny28l. Chciałem zrobić zdalnie sterowany samochód, ale nie wiem jak można toto zaprogramować. Próbowałem podobnie jak w przypadku Attiny 85 (przez Arduino IDE i płytkę Arduino), ale jest problem z pinami - na schemacie nie ma ani MISO, ani MOSI. Co w takim razie mam zrobić?

Link do komentarza
Share on other sites

@Beginner nie, to programator szeregowy ISP, Ty potrzebujesz równoległego. Prawdę mówiąc to nawet nie wiem czy można jeszcze takie kupić. Swego czasu posiadałem takowy.

Edytowano przez Sabre
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Te "uniwersalne" wciąż są produkowane. Obsługują po kilkadziesiąt tysięcy typów układów, ale ich cena zwykle powala. Przykład:

https://www.gotronik.pl/xeltek-m-13.html

To już może jakiś amator gdzieś na świecie coś zrobił, albo progam do Arduino napisał. A potrzebne 12V można wziąć z zasilacza.. Niestety trzeba przynajmniej zajrzeć do karty katalagowej zanim wybierze się nieznany procesor do swojego projektu, bo teraz szukanie i kupowanie programatora do egzotycznego procka to jakby cały browar licytować bo napić się trzeba z rana.

Może zostaw sobie tę kostkę na pamiątkę wielkiej wtopy, odżałuj pieniądze i kup płyteczkę Arduino mini pro albo nano? Na tym spokojnie zrobisz samochodzik zdalnie sterowany.

Jaki wymyśłiłeś sobie link radiowy? Apararatura modelarska? Samochodowa? Czy samoróba na jakimś 24L01 lub co gorsza Bluetooth? I dlaczego tak (w sensie procesor i cała z tym zabawa) a nie zwykły odbiornik RC, serwo skrętu i ESC do (jakiego?) silnika? Wszystko masz gotowe dokładnie do takiego zastosowania, łączysz kabelkami i działa. 

https://www.rc4max.com/

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Przeczytałem to:

https://starter-kit.nettigo.pl/2013/03/arduino-jako-isp-czyli-jak-wgrac-bootloader-w-atmega/

http://marcingibas.pl/poradniki/39-arduino-jako-programator-mikrokontrolerow-avr

Według tych artykułów Arduino da się wykorzystać jako programator ISP/AVR. Wydaje mi się, że mojego Attiny też da się tak zaprogramować, ale nie wiem, jak go podłączyć.

 

@marek1707 Nie 24L01, ale XY-WB. Czemu uważasz, że tego typu komunikacja jest złym rozwiązaniem? Mikrokontrolera chcę użyć dlatego, że daje dużo większe możliwości programowania. 

Link do komentarza
Share on other sites

TL866 niby ma wsparcie dla ATTINY28L, tylko nie mam układu to nie sprawdzę 😞

 MiniPro_M8hlGJiCZd.thumb.png.28ace35a148855bb00d6609fa0ac8c89.png

Niby jest, ale czy działa (ew. jak działa) to ciężko stwierdzić. Odkąd zacząłem zabawę z ARM nie korzystałem z niego...

Tak jak kolega @marek1707 mówi - nie zaprogramujesz tej kostki ISP. Wspiera wyłącznie programowanie równoległe (patrz datasheet, AVRFreaks). Z tego co mi wiadomo TL866 jest jednym z najtańszych programatorów, który jest w stanie to zaprogramować (jak z jakością to zależy od układu, czasem zdarza się, że jakiejś kostki nie polubi i nie będzie szło wgrać programu).

I zawsze możesz nim wgrywać programy do EEPROM'ów #sarkazm

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

16 minut temu, Beginner napisał:

Nie, USBasp jest programatorem ISP (szeregowym), ty musisz mieć równoległy - czyli taki jak podsyłałem ja czy Marek (z podstawką). Ewentualnie może być jeżeli chcesz się nauczyć,że nie zadziała 😄 #żart

Teoretycznie ma wypisane, że obsługuje ATTiny28, ale szczerze w to wątpię ze względu na ten wcześniej wspomniany wpis. Oraz dokumentację, gdzie ATTiny28 nie ma wyprowadzeń ISP.

W związku z tym potrzebujesz programatora >> RÓWNOLEGŁEGO <<. Ten na 95% zadziała (czasem miewa problemy). Trzy osoby już to powiedziały. Więc wedle zasady: jeżeli jedna osoba mówi, że jesteś koniem - olej to, jeżeli dwie osoby - zastanów się, jeżeli trzy - kup siodło. (pozdrawiam nauczycielkę fizyki z liceum)

Powtarzając jeszcze raz - do zaprogramowania układu programatorem ISP (takim jak podesłany) potrzebujesz złącza ISP ([MO]SI,[MI]SO,SCK). ATTiny28 takiego złącza nie ma, więc powiedz mi, gdzie chcesz podpiąć programator? 😄 Jak nie znajdziesz odpowiedzi na to pytanie to odpowiedz sobie czy na pewno ten programator nada się do tego układu.

Ewentualnie poszukaj programatora równoległego na Arduino (Uno), na 100% są (kiedyś znajomy mi na FB podsyłał, ale nie odkopię linka)

P.S. sorki za lekko mocniejszy ton, po prostu tak mi się napisało 😞 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.