Skocz do zawartości

SSR ciągle przewodzi prąd


RafalLbn

Pomocna odpowiedź

Witam, kupiłem ten przekaźnik SSR i mam z nim problem, od razu po podłączeniu żarówka zaczyna delikatnie świecić, na obu kanałach jest to samo. W załącznikach umieściłem dwa zdjęcia, jedno przedstawia sposób podłączenia, a drugie świecącą żarówkę (bez załączenia CH1). Czy podłączyłem coś źle, czy  to wina przekaźnika?

PS. Po załączeniu CH1 żarówka świeci z pełną mocą.

20210226_214701 (1).jpg

20210226_214813 (1).jpg

Edytowano przez RafalLbn
Link do komentarza
Share on other sites

Spróbuj zastosować zwykłą żarówkę jeśli taką posiadasz. Wydaje się, że prąd upływu przekaźnika jest wystarczający do zapalenia się źródła światła LED, ale trzeba to potwierdzić innym eksperymentem.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli idzie o tor mocy 230V wszystko jest ok . ale nie widzę podłączenia napięcia sterującego.Spróbuj podłączyć napięcie sterujące.

Link do komentarza
Share on other sites

Ten przekaźnik ma aż 1.5mA prądu upływu na 200VAC, więc u nas będzie jeszcze trochę więcej. Przychylam się do zdania @Chev, że może to powodować lekkie świecenie "żarówki" LED. U mnie w domu musiałem wydłubać neonówki z każdego przełącznika w ścianie, bo nowe LEDy w żyrandolu błyskały od czasu do czasu. To trochę inny efekt, ale pewnie wiele zależy od schowanej w oprawce elektroniki. W przykładowych aplikacjach tego przekaźnika (na jakie dostali UL i CSA) sugerowanych przez OMRON są silniki i prawdziwe żarówki wolframowe.

@szymonw Wejście przekaźnika wymaga min 4V na impedancji 440Ω więc nawet jeśli całość wisi w powietrzu, to raczej mała szansa by coś tam się pojawiło "z powietrza", z przydźwięku sieci czy "z palca". Odpięcie wejścia równoważne jest stanowi OFF tego sprzętu. Na płytce są co prawda jeszcze jakieś tranzystorki, ale przy braku ich zasilania, mocy potrzebnej do uruchomienia wejścia przekaźnika to nie zmniejsza.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1,5mA to bardzo dużo! To się przekłada się na 0,3W przy 200V. A przy 230V to jaki jest prąd upływu ?Widać,że producent dba o wysokie rachunki za energię elektryczną.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, typowe prądy upływu triaków czy tranzystorów HV są sporo mniejsze, ale tu po stronie wtórnej masz odbiornik podczerwieni i układ sterowania bramek. To na oparach działać nie będzie, musi być z czegoś zasilane. W rezultacie dostajesz wygodny element który działa jak izolowany przekaźnik, obciążenie wyłącza w zerze sieci (któraś tam tego wersja także załącza w przejściu przez zero), nie iskrzy, nie cyka, jest szybki i w zasadzie niezniszczalny. Czy zalety przewyższają wady? To już zależy kto co akurat sobie ceni.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dziękuję wszystkim za pomoc. Być może odpowiedź na moje następne pytanie jest oczywista, ale proszę o zrozumienie. Czy w przypadku przekaźnika SSR, jako prąd upływu mam rozumieć pobór prądu, gdy nie mam załączonego wejścia sterującego?

Edit. Sprawdziłem i ta wartość jest podana w dokumentacji, także prawdopodobnie taka prosta zależność nie istnieje 🙂

Potrzebuję 8-kanałowego przekaźnika SSR High Level Trigger do sterowania oświetleniem, czy możecie mi coś polecić?

@szymonw po podłączeniu napięcia sterującego było to samo.

Edytowano przez RafalLbn
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, RafalLbn napisał:

Dziękuję wszystkim za pomoc. Być może odpowiedź na moje następne pytanie jest oczywista, ale proszę o zrozumienie. Czy w przypadku przekaźnika SSR, jako prąd upływu mam rozumieć pobór prądu, gdy nie mam załączonego wejścia sterującego?

Potrzebuję 8-kanałowego przekaźnika SSR High Level Trigger do sterowania oświetleniem, czy możecie mi coś polecić?

@szymonw po podłączeniu napięcia sterującego było to samo.

W momencie, gdy nie masz załączonego wejścia sterującego i masz dołączone jakieś obciążenie to przez styk (teoretycznie NO) płynie niewielki prąd upływu, tu: 1,5mA dla 200VAC. Może się to wydawać mało, ale obecne źródła światła LED przy 5mA potrafią świecić jak oszalałe. Mówię tu o LEDach kolorowych. Z białymi tak dobrze jeszcze nie ma.

Osobiście wybrałbym przekaźnik elektromagnetyczny.

1. Kilka złotych na termistor rozruchowy, dioda rozładowcza i spokój na długie lata.

2. Rozłączenie obwodu jest fizyczne. Nie ma prawa przepłynąć tam żaden prąd (na pewno nie rzędu mA).

3. Przekaźników o napięciu zasilania cewki 5 lub 6V jest od groma. Z portu arduino nie pociągnie, ale przez klucz z zewnętrznego źródła 5V już tak.

4. Minusem jest to, że "kłapie" przy przełączaniu, chociaż zdarzyło mi się kupić takiego RELPOLa, którego w ogóle nie było słychać (chyba nawet był z cewką 5V).

 

Wydaje mi się, że ciężko będzie znaleźć inny przekaźnik SSR, sterowany logiką. Jest pewna pula gotowych wyrobów, opartych na tym samym przekaźniku. Jeśli samoróbka wchodzi w grę to można poszukać czegoś, co spełniałoby oczekiwania. Mimo wszystko nadal uważam, że proste rozwiązania są najlepsze.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Możesz spróbować zastosować MOSFET wysokonapięciowy.Wtedy obwód mocy będzie wyglądał  mostek prostowniczy "+" żarówka, tranzystor mosfet "-" mostka prostownicznego.Sterowanie z bramki 74HC przez rezystor na G tranzystora .Rozwiązanie tanie  i dla żarówek wystarczające.Przed mostkiem koniecznie filtr.Wszystkie żarówki led maja wbudowany sterownik i raczej pozbawione są filtra przeciw zakłóceniowego. Objawia się to zwiększonym poborem energii ponieważ elektroniczne liczniki energii instalowane przez zakład energetyczny maja transile.Transile są bardzo szybkie i szpilki napięcia pochodzące z żarówki załączają  na mikrosekundy  transile i wtedy płynie duży prąd przez licznik.Kiedyś zrobiłem zasilacz na Viper 22 i na wejściu L,N wpiąłem transil.Po 5 minutach odłączyłem cały układ  od zasilania w celu sprawdzenia co się grzeje.Okazało się,że transil był ciepły.Możesz też zastosować do załączania  produkowany przez STM   ACS 108xxx najlepiej na 800V ale jest to powrót do triaka i musisz się dokładnie zapoznać z datasheetem.Zaletą jest to,że możesz bezpośrednio z kontrolera sterować  załączaniem żarówki.

Link do komentarza
Share on other sites

MOSFET? Mostek? No ale to jest propozycja samodzielnego klecenia układu przekaźnikopodobnego. Ani nie ma to izolacji więc jest potencjalnie bardzo niebezpieczne ani co gorsza "nie stoi" ani na L ani na N. Ja bym odradzał takie eksperymenty. Dlaczego w ogóle doświadczeni ludzie proponują takie rzeczy początkującym? Przecież 10cm dalej, na drugim końcu kabelka jest Arduino podłączone do USB komputera. Skoro kolega użył gotowego modułu przekaźnika elektronicznego, to widocznie oczekuje prostego, gotowego rozwiązania konkretnego zadania. Bardzo proszę o odrobinę odpowiedzialności. Można puszczać wodze fantazji, ale dobrze jest to robić w gronie osób mających praktykę w pracy z napięciami niebezpiecznymi.

Jeśli rzeczywiście duży prąd upływu SSRa jest problemem (w sumie nie zostało to tutaj zweryfikowane, to była tylko hipoteza) to trzeba się nad tym pochylić. Gdy mamy problem z żarówką LED, która niestety elektrycznie nie wygląda jak opornik bo jej przetwornica startuje (i zaczyna pobierać prąd) dopiero od pewnego poziomu napięcia co umożliwia jego wzrost na kondensatorze i zapalenie/błyskanie nawet z prądu upływu, to może wystarczy dać opornik 51k/1W równolegle do obciążenia? To ściąga napięcie z prądu upływu do maks. 50V i po sprawie, przy takim napięciu raczej żadna żarówka 230VAC się nie zapali.

@RafalLbn napisał, że potrzebuje 8-kanałowego modułu wykonawczego do sterowania oświetleniem. Chciałbym dowiedzieć się dlaczego SSR? Czy to kwestia "klikania" przekaźników mechanicznych? Szybkości przełączania? Ogólnej "nowoczesności" rozwiązania? Bo przecież modułów przekaźników, tak mechanicznych jak i SSR jest mnóstwo. Czy masz jakiś problem z wyszukiwaniem? Na samych aukcjach, pod hasłem "moduł przekaźnikowy" widzę ponad 30 stron do przejrzenia. Napisz coś więcej skąd takie a nie inne wymagania. Czy ta "żarówka" LED jakiej używasz do testów ma możliwość ściemniania za pomocą zwykłych ściemniaczy triakowych? Sa one sporo droższe, ale istnieją. Sam mam taką w lampce na biurku. Bo jeśli tak, to faktycznie musi ona umieć pracować przy małych napięciach i będzie trudno zmusić ją do kompletnego wyłączenia. Wtedy chyba tylko prawdziwy przekaźnik albo jakieś lepsze SSRy z małymi prądami upływu.

A takie coś?

https://allegro.pl/oferta/modul-przekaznika-8x-ssr-triaki-detekcja-0-arduino-9071845579

Triaki w temperaturze pokojowej mają jakieś pojedyncze uA upływu. Rośnie to kilkaset razy gdy się nagrzeją ponad 100 stopni, ale to (chyba - nie napisałeś jakie moce chcesz przełączać) nie jest Twój przypadek. Skoro SSR wybrałeś 2A, to triaki tej wielkości takiego prądu nawet nie zauważą.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

RafalLbn jest młodym ambitnym człowiekiem.Projekt sterowania 8 żarówkami powoduje,że w kontrolerze sterującym mocą wykorzystanych będzie 8 wyjść a to przekłada się na 256 różnych stanów.Do sterowania zapewne chce wykorzystać  Wi-Fi a aplikację sterującą chce mieć w telefonie i komputerze o większych wymiarach.To bardzo ambitny projekt jak się dobrze przyjrzymy.Z jego dossier(lewy górny róg karty postu) wynika,że najprawdopodobniej jest programistą mieszkającym obecnie w Krakowie i pracuje najprawdopodobniej dla jednej z dużych korporacji  zajmującą się wytwarzaniem oprogramowania.Jest pewne,że nie ma  doświadczenia w wybieraniu i  stosowaniu  odpowiednich podzespołów elektronicznych i na dzisiaj  zapłacił frycowe bo kupił nie to co trzeba.Ale trafił na to forum i już uzyskał pomoc.Czy z tej pomocy skorzysta to inna historia.Czy czuje się na siłach zaprojektować płytkę(będzie musiał albo kogoś poprosić by to zrobił). Zastosowanie przekaźników elektromagnetycznych przekłada się na 8 dodatkowych tranzystorów,diod zabezpieczających,rezystorów no i odpowiednio dobranego zasilacza.Dobry SSR taki jak ACS108-8SN sprowadza zasilacz do mikro wymiarów bo układ w czasie załączenia  równocześnie ośmiu ACS108 pobiera max 80 mA.Ponieważ mieszkasz w Krakowie nie będziesz mieć problemów z pozyskaniem jednej sztuki do eksperymentów.Dobrze zaplanuj eksperyment,sprawdź kilka razy prawidłowość połączeń  zanim włączysz.Całość zabezpiecz dwupolowym esem C2.To tak na wszelki wypadek gdyby coś poszło nie tak.Wywali C2 a nie B16,który masz  zapewne na zabezpieczeniu w domu.I na koniec ręce precz od wysokiego napięcia!He,he😁.

acs108-8sn.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

To może jednak zaczekajmy aż sam coś opowie, bo to jednak wróżenie z głębokich fusów. Najważniejsze jest to, do czego naprawdę chce tego użyć, bo jak się okazuje oświetlenie oświetleniu nie równe, a i hasło "SSR" (ani "przekaźnik", ani "triak") nie jest wytrychem rozwiązującym wszystkie problemy. Nie wiemy nawet, czy użyta w teście "żarówka" to docelowe obciążenie czy akurat miał ją pod ręką to użył. Do konkretnego zastosowania (i dodatkowych wymagań) można dobrać optymalne rozwiązanie, ale trzeba sporo o tej aplikacji wiedzieć.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Panowie, ponownie dziękuję za dyskusję. Jak zauważyliście jestem ultra początkujący w temacie elektroniki (za mną dopiero 7 lekcja kursu podstaw elektroniki Forbot). Do testów zamówiłem 2 przekaźniki: elektromagnetyczny i SSR. Generalnie w obu przypadkach finalny efekt jest taki jak tego oczekiwałem. SSR zaskoczył mnie tym, że żarówka świeci od razu po podłączaniu. SSR wybrałem z następujących powodów:

1) Nie "klikają" przy przełączaniu

2) Przy przełączaniu nie powstają łuki elektryczne

3) Sporo osób używa i poleca używanie ich zamiast elektromagnetycznych w systemach Smart Home (pewnie ze względu na 2 powyższe punkty)

Moim celem jest przygotowanie systemu Smart Home, czekam jeszcze na projekt mieszkania i nie wiem ile będę miał wszystkich źródeł światła, ale na pewno będzie to więcej niż 8, dlatego myślałem o podpięciu kilku 8 kanałowych przekaźników. Żarówka użyta do testów jest pierwszą lepszą żarówką LED. Oczywiście całą instalację elektryczną kładzie profesjonalista, dla siebie zostawiam, to co mnie najbardziej jara, czyli podpięcie pod Arduino i Raspberry PI oraz oprogramowanie tego. Biorąc pod uwagę mój obecny stan wiedzy oraz to, że goni mnie czas, to samodzielne budowanie układów nie wchodzi w grę. Dodatkowo jeśli w przyszłości będę chciał sprzedać mieszkanie, to nabywca będzie miał większy problem z serwisowaniem takiej samodzielnej instalacji.

Dnia 2.03.2021 o 17:52, szymonw napisał:

Z jego dossier(lewy górny róg karty postu) wynika,że najprawdopodobniej jest programistą mieszkającym obecnie w Krakowie i pracuje najprawdopodobniej dla jednej z dużych korporacji  zajmującą się wytwarzaniem oprogramowania.Jest pewne,że nie ma  doświadczenia w wybieraniu i  stosowaniu  odpowiednich podzespołów elektronicznych i na dzisiaj  zapłacił frycowe bo kupił nie to co trzeba.

Strzał w 10. Nie wiem tylko jak trafiłeś z Krakowem 😀 

Dnia 2.03.2021 o 17:52, szymonw napisał:

Jest pewne,że nie ma  doświadczenia w wybieraniu i  stosowaniu  odpowiednich podzespołów elektronicznych i na dzisiaj  zapłacił frycowe bo kupił nie to co trzeba.

Podchodzę do tego tak, że w teorii, to niewiele się nauczę, wolę kupić więcej elementów, podłączać je w różnych kombinacjach, przetestować i poznać wszystko w praktyce. Wydam kilka stówek więcej, ale wiedza, którą zdobędę będzie niewątpliwie wiele większa.

Edytowano przez RafalLbn
Link do komentarza
Share on other sites

Z tym Krakowem to się pomyliłem bo wziąłem  kolegę Chew za Ciebie. He,he😁😁. JS ,Java zarezerwowana jest dla programistów zawodowców, którzy pracują przy bardzo poważnych wysoko budżetowych projektach a  jedyne zdatne komputery do pracy to  mac-i i trzyletni to gruz .Natomiast wracając do meritum to  w  2006 albo w 2007r. brałem udział w konkursie PPP i  mój projekt był bardzo podobny.Muszę powiedzieć,że do dnia dzisiejszego jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań a przecież czasy były takie,że  wi-fi raczkowało w telefonach i to była najwyższa półka ale w moim projekcie nie było  wi-fi.Oczywiście projekt nie zyskał poparcia oceniających.Swoje rozwiązanie oparłem na produktach firmy STM. Wygrał  piec z AGH do spalania węgla,który miał ograniczyć emisję CO2 i słusznie bo zwiększenie sprawności pieca o 1% skutkuje miliardami oszczędności rocznie.Z tego co napisałeś wynika, niestety z przykrością muszę stwierdzić,że Twoje rozwiązanie jest mniej nowoczesne od mojego bo jest mniej elastyczne i nie bierz tego jako wywyższanie się ale taka jest obiektywna prawda.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Zewrzeć żarówkę odpowiednim kondensatorem klasy X2 i nie ma problemu.

Zobacz sobie schematy "inteligentnych" wyłączników, takich, które nie wymagają N w puszce, te właśnie są na  triakach, inne na przekaźnikach

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.