Skocz do zawartości

Multipleksowanie czujników linii


KD93

Pomocna odpowiedź

Przykładowo dla ADC taktowanego z częstotliwością 125kHz, 8 wejściami i ręcznym wyzwalaniu obsłużenie wszystkich czujników zajmie Ci około 1,5 ms. Zakładając, że robot porusza się z V=1m/s to zdąży w tym czasie przejechać 1,5mm, więc czas nie powinien być dla Ciebie problemem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
może trochę wyjaśnię, napisałem:

to o czym piszecie nie ma nic wspólnego z multipleksowaniem.

ponieważ jeżeli bierzesz taką kość do ręki, powiedzmy atmega8 w obudowie dip, która ma 6 wejść ADC to nie musisz wiedzieć jak w środku jest to rozwiązane. Masz 6 wejść i tyle. Możesz podłączyć 6 czujników i to koniec. Chcesz więcej - multipleksujesz, dodajesz dodatkowy układ (lub możesz pobawić się dodanie bramek/przerzutników itp...), który zwiększa Ci liczbę wejść.

I to czy sobie podłączysz, 8, 10 czy 64 czujniki mnie nie interesuje.

Wracając do mojej wypowiedzi, powiedziałem, że nie ma to nic wspólnego, bo propozycja jaka się pojawiła to zmiana kości na taką, która ma więcej wejść ADC, a ja zmianą użytego uC nie nazwałbym multipleksowaniem...

Więc TIMONek proszę, nie zarzucaj mi, że nie czytam dokładnie postów.

Moja wcześniejsza odpowiedź (wraz z podaniem noty katalogowej) dotyczyła zdania:

Bobby pisał mi coś o multipleksowaniu, ale nie wiem jak to się robi w przypadku czujników.

z pierwszego posta kolegi KD93

Prokto

Link do komentarza
Share on other sites

jak podłączyć 64 czujniki linii do atmega8 wykorzystując zaledwie 11 wejść uc i 8multiplexerów :

jak to działa:

trzy linie adresowe w tym wypadku ABC, podają które wejście multiplexera będzie aktywne, np. ABC będzie miało wartość 000 to wejście "0" w multiplexerze będzie aktywne i to co na wejściu tym się znajduje będzie na wyjściu X, analogicznie jeśli ABC będzie miała wartość 011 to wejście 3 będzie aktywne itd.

stworzyłem ten post gdyż nieźle namieszaliście w postach wyżej nie opisując w ogóle multiplexowania

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.