Skocz do zawartości

Arduino IDE...slowa kluczowe/kolory


farmaceuta

Pomocna odpowiedź

Witam szanowne grono...😉

Mam takie pytanie...zmienilem sobie opcje tla w Arduino IDE na "czarne" no i elegancko...oczy wolniej sie mecza itp (na standardzie to naprawde szybko oczy mi siadaly(pomijam fakt ze juz okulary mi potrzebne)). No ale ten zielony kolor od np. for/if/while itp taki byle jaki, slabo "wyrozniony"...no i pytanie czy da sie to zmienic i jak?? Widzialem folder "keywords" i tam sa te kolory jakos opisane, ale nie wiem z kad moglbym wytrzasnac "opis" innych kolorow wiec pytam was...wiecie?

Pozdrawiam🙂

Link do komentarza
Share on other sites

27 minut temu, farmaceuta napisał:

zmienilem sobie opcje tla w Arduino IDE

Są jeszcze tacy co z tego korzystają?

Preferencje -> Zewnętrzny edytor (czy jakoś tak) i używaj edytora który lubisz. W moim przypadku  to Geany.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, ethanak napisał:

Są jeszcze tacy co z tego korzystają?

Rozumiem, że to swego rodzaju ironia (chyba), ale na ten post mogą natrafić początkujące osoby, które będą zagubione... Tak, prawdopodobnie nadal miliony(?) użytkowników na świecie korzysta z Arduino IDE. Jest duże grono użytkowników, które przesiadło się na inne edytory, ale nadal globalnie mam wrażenie, że zdecydowana większość programów na Arduino pisana jest właśnie w Arduino IDE 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

19 minut temu, ethanak napisał:

Są jeszcze tacy co z tego korzystają?

Podobno na podkarpaciu kolo Mielca jeden niedobitek jeszcze przetrwal ta epoke😉

Juz wlasnie sprawdzam inne edytory, bo z tego co juz wczesniej przeczytalem to arduinowe IDE cieniutkie jest i ma malo opcji w stosunku do VisualStudio np. o ktorym tez czytalem ale jakos nie bylo sil nadprzyrodzonych zeby mnie zmusic do przerzucenia sie na cos nowszego/lepszego🙂 (nie bylo to jeszcze wymagane na moim super-hiper poziomie programowania😉)

10 minut temu, Treker napisał:

Tak, prawdopodobnie nadal miliony(?) użytkowników na świecie korzysta z Arduino IDE.....ale nadal globalnie mam wrażenie, że zdecydowana większość programów na Arduino pisana jest właśnie w Arduino IDE 🙂

I to napewno prawda...wiadomo ze jesli ktos hobbystycznie zaczyna sie zajmowac programowaniem to numerem 1 jest wlasnie arduino ide i atmega328p🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

17 minut temu, Treker napisał:

mam wrażenie, że zdecydowana większość programów na Arduino pisana jest właśnie w Arduino IDE 🙂

Ależ ja również korzystam z Arduino IDE, tyle że ichniejszy edytor niespecjalnie mi odpowiada (i nie jestem chyba w owym odczuciu odosobniony), dlatego używam zewnętrznego edytora. A akurat współpraca z zewnętrznym edytorem jest w IDE bardzo ładnie zrobiona: wbudowany edytor jest wtedy tylko do odczytu, można sobie pisać w czymś normalnym (np. Nodepad++ pod Windows), a okno edytora odświeża się samoczynnie wtedy kiedy trzeba.

Zauważ: Arduino IDE korzysta z zewnętrznego kompilatora (gcc) i uploadera (avrdude) - tak więc korzystanie z zewnętrznego edytora jest tu naturalne.

I jeszcze jedno: korzystanie z zewnętrznego edytora to nie to samo, co przesiadka np. na PlatformIO czy jakiegoś Eclipse z wtyczkami (czyli innego IDE). Cały czas używamy Arduino IDE, tyle że zamiast pisać w czymś co gros ludzi określa jako "mało śmieszną parodię edytora" mamy nasz ulubiony edytor (a niech to będzie nawet Atom czy Emacs).

A jako że mało kto wie że coś takiego jest możliwe - warto chyba o tym wspomnieć, prawda? Podobnie jak wspomina się o tym że trzeba włączyć wyświetlanie błędów kompilatora... i nie, argument że "większość ma to wyłączone" do mnie nie dociera 🙂

 

3 minuty temu, farmaceuta napisał:

w stosunku do VisualStudio

Jeśli to Windows to spróbuj na początek Notepad++ - aż się zdziwisz co to potrafi.

Edytowano przez ethanak
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, ethanak napisał:

Jeśli to Windows to spróbuj na początek Notepad++ - aż się zdziwisz co to potrafi.

Tak mam Windowsa..

6 minut temu, ethanak napisał:

dlatego używam zewnętrznego edytora. A akurat współpraca z zewnętrznym edytorem jest w IDE bardzo ładnie zrobiona: wbudowany edytor jest wtedy tylko do odczytu

I jeszcze jedno: korzystanie z zewnętrznego edytora to nie to samo, co przesiadka np. na PlatformIO czy jakiegoś Eclipse z wtyczkami (czyli innego IDE). Cały czas używamy Arduino IDE, tyle że zamiast pisać w czymś co gros ludzi określa jako "mało śmieszną parodię edytora" mamy nasz ulubiony edytor (a niech to będzie nawet Atom czy Emacs).

A jako że mało kto wie że coś takiego jest możliwe - warto chyba o tym wspomnieć, prawda? 

Hmm..nie moge zalapac..czyli w przypadku zewnetrznego edytora dalej korzystam/wspolpracuje z Arduino IDE tak? Z tym ze pisze sobie w innym edytorze tak? Jak moge to wyprobowac/uruchomic? np. z tym "Geany"

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, farmaceuta napisał:

Jak moge to wyprobowac/uruchomic? np. z tym "Geany"

Co do Geany możesz spróbować: https://wiki.geany.org/howtos/win32/running

Nie wiem jak działa pod Win, ale pod Linuksem działa bardzo ładnie. W razie czego tak jak wspominałem - Notepad++ na początek a potem sprawdasz co Ci najbardziej przypasuje. Geany ma kilka ficzerów które bardzo lubię (np. ciekawy sposób automatycznych podpowiedzi), ale nie każdy musi za tym przepadać.

Jak to zrobić?

Uruchamiasz Arduino IDE, włączasz Prefrencje i zaznaczasz "Użyj zewnętrznego edytora".

arduprefed.thumb.png.0cb98285799311c4a7443f393e1dbe51.png

Klikasz "OK". Od tej chwili wbudowany edytor służy tylko do podglądu kodu.

Teraz uruchamiasz Geany/Notepada/Atoma/Cokolwiek. Otwierasz swój plik ino i go sobie edytujesz. Kiedy go zapiszesz i przejdziesz na okienko Arduino IDE zobaczysz, że kod został wczytany do wbudowanego edytora. Reszta pozostaje bez zmian - czyli możesz kompilować, uploadować, zarządzać płytkami i bibliotekami i ogólnie robić wszystko co Arduino IDE robi dobrze 🙂

W każdej chwili odznaczając "Użyj zewnętrznego edytora" możesz wrócić do standardowych ustawień - np. jeśli musisz poprawić tylko jakąś jedną linijkę na początku i odpalanie drugiego edytora mijałoby się z celem.

 

 

 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie licząc klasycznego Adruino IDE są jeszcze 2 fajne opcje od nich: Arduino IDE 2.0 oraz Arduino Pro IDE. Są one bardzo podobne do siebie i już zakrywają największe mankamenty poprzednika: zmiana koloru, sposoby instalacji bibliotek, podpowiadanie kodu. Co prawda są jeszcze w beta, ale na 90% działają poprawnie.

Edytowano przez startrek1p2p
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, startrek1p2p napisał:

na 90% działają poprawnie.

Niestety - te brakujące 10% sprawia, że dla mnie np. są nieużywalne. Poza tym rozmawiamy o dniu dzisiejszym a nie "będziejach" 😉

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, ethanak napisał:

Poza tym rozmawiamy o dniu dzisiejszym

Żeby stały się one faktem, trzeba ich używać i wyłapywać błędy. Symbioza. Im więcej osób to będzie robić tym szybciej przebiegną prace 
 

2 minuty temu, ethanak napisał:

te brakujące 10% sprawia, że dla mnie np. są nieużywalne

Ja nie znalazłem żadnego poważnego błędu(może to wynika z danej wersji) nie licząc, że raz podpowiadanie nie załapało bibliotek, a reszta działa jak należy. Programy są kompilowane, wgrywane czy to na ESP, STM, Arduino zwykłe jak i klony.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, startrek1p2p napisał:

a nie znalazłem żadnego poważnego błędu

Ja nie mogłem zmienić partycjonowania w ESP.

 

11 minut temu, startrek1p2p napisał:

Żeby stały się one faktem, trzeba ich używać i wyłapywać błędy

Hm... sugerujesz, że początkujący użytkownicy powinni tego używać? I wyłapywać błędy? A skąd oni mają wiedzieć co jest błędem?

A może tacy bardziej doświadczeni, zamiast tworzyć coś pożytecznego za pomocą Arduino IDE mają szukać błędów?

Szukać błędów można jak się ma czas na to. Ja już się w życiu naszukałem i napoprawiałem... teraz wasza kolej 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, ethanak napisał:

sugerujesz, że początkujący użytkownicy powinni tego używać? I wyłapywać błędy?

Dokładnie tak, Arduino jest platformą nastawioną na hobbystów i osoby które zaczynają, więc takie osoby są jak najbardziej potrzebne do testowania. Chociażby przy tym czy dane środowisko jest zrozumiane przez nowych. Szukanie błędów tylko dla nich to nie, ale znajdowaniu ich "przez przypadek" jest z korzyścią obopólną. 

 

15 minut temu, ethanak napisał:

A może tacy bardziej doświadczeni, zamiast tworzyć coś pożytecznego za pomocą Arduino IDE mają szukać błędów?

udostępnią to wszystko praktycznie za darmo wiec nawet w ramach podziękowania można im pomóc przy tworzeniu. Doskonalę wszyscy wiemy, że Arduino ma nastawienie szczególnie na społeczeństwo, i ci użytkownicy pomagają w projektach to i pomogą w tworzeniu nowych lepszych środowisk.
 

Edytowano przez startrek1p2p
literówki
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, startrek1p2p napisał:

udostępnią to wszystko praktycznie za darmo wiec nawet w ramach podziękowania można im pomóc przy tworzeniu

Coś Ci się nie pomyszkowało? Mam Twoim zdaniem rzucić wszystko co robię i szukać błędów w jakiejś nieużywalnej becie?

Może weź uprzejmie pod uwagę to, że wielu z nas udostępnia swoje programy za darmo i w podziękowaniu ktoś mógłby stworzyć używalne IDE (choćby po to, aby stworzyć coś nowego i dalej udostępniać)?

Aha, zapomniałbym: Żadna wersja Arduino IDE nie współpracuje z żadnym screenreaderem. O tym błędzie wszyscy zainteresowani wiedzą i jak na dziś nie kwapią się do poprawiania.

 

 

 

Edytowano przez ethanak
  • Nie zgadzam się! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, ethanak napisał:

Mam Twoim zdaniem rzucić wszystko co robię i szukać błędów w jakiejś becie?

Nie wydaje mi się, aby w którymś miejscu padła tutaj taka sugestia. Testowanie programów w wersji beta to chyba całkiem normalna sprawa (szczególnie w tego typu projektach). Więcej optymizmu 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Ty chyba dzisiaj lewą nogą wstałeś.

Przypominam fragmenty:

45 minut temu, ethanak napisał:

te brakujące 10% sprawia, że dla mnie np. są nieużywalne.

 

38 minut temu, startrek1p2p napisał:

trzeba ich używać i wyłapywać błędy.

Jak mam, wciórności, tego czegoś używać jeśli się, wciórności, nie da?

I akurat mi nie musisz tłumaczyć to to jest betatesting - w swoim życiu trochę alf i bet przez moje ręce przeszło, trochę patchy ode mnie wyszło... Ale żeby coś testować w warunkach innych niż laboratorium testowania cosia - to coś musi pozwalać na użycie. Dopiero jeśli się tego spróbuje użyć i wyskoczy błąd, można mówić o testowaniu.

 

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.