Skocz do zawarto┼Ťci

Arduino IDE...slowa kluczowe/kolory

farmaceuta

Pomocna odpowied┼║

Witam szanowne grono...­čśë

Mam takie pytanie...zmienilem sobie opcje tla w Arduino IDE na "czarne" no i elegancko...oczy wolniej sie mecza itp (na standardzie to naprawde szybko oczy mi siadaly(pomijam fakt ze juz okulary mi potrzebne)). No ale ten zielony kolor od np. for/if/while itp taki byle jaki, slabo "wyrozniony"...no i pytanie czy da sie to zmienic i jak?? Widzialem folder "keywords" i tam sa te kolory jakos opisane, ale nie wiem z kad moglbym wytrzasnac "opis" innych kolorow wiec pytam was...wiecie?

Pozdrawiam­čÖé

27 minut temu, farmaceuta napisał:

zmienilem sobie opcje tla w Arduino IDE

S─ů jeszcze tacy co z tego korzystaj─ů?

Preferencje -> Zewn─Ötrzny edytor (czy jako┼Ť tak) i u┼╝ywaj edytora kt├│ry lubisz. W moim przypadku┬á to Geany.

• Pomog┼ée┼Ť! 1

11 minut temu, ethanak napisał:

Rozumiem, ┼╝e to swego rodzaju ironia (chyba), ale na ten post mog─ů natrafi─ç pocz─ůtkuj─ůce osoby, kt├│re b─Öd─ů zagubione... Tak, prawdopodobnie nadal miliony(?) u┼╝ytkownik├│w na ┼Ťwiecie korzysta z Arduino IDE. Jest du┼╝e grono u┼╝ytkownik├│w, kt├│re przesiad┼éo si─Ö na inne edytory, ale nadal globalnie mam wra┼╝enie, ┼╝e zdecydowana wi─Ökszo┼Ť─ç program├│w na Arduino pisana jest w┼éa┼Ťnie w Arduino IDE ­čÖé

• Lubi─Ö! 1

19 minut temu, ethanak napisał:

Podobno na podkarpaciu kolo Mielca jeden niedobitek jeszcze przetrwal ta epoke­čśë

Juz wlasnie sprawdzam inne edytory, bo z tego co juz wczesniej przeczytalem to arduinowe IDE cieniutkie jest i ma malo opcji w stosunku do VisualStudio np. o ktorym tez czytalem ale jakos nie bylo sil nadprzyrodzonych zeby mnie zmusic do przerzucenia sie na cos nowszego/lepszego­čÖé (nie bylo to jeszcze wymagane na moim super-hiper poziomie programowania­čśë)

10 minut temu, Treker napisał:

Tak, prawdopodobnie nadal miliony(?) u┼╝ytkownik├│w na ┼Ťwiecie korzysta z Arduino IDE.....ale nadal globalnie mam wra┼╝enie, ┼╝e zdecydowana wi─Ökszo┼Ť─ç program├│w na Arduino pisana jest w┼éa┼Ťnie w Arduino IDE ­čÖé

I to napewno prawda...wiadomo ze jesli ktos hobbystycznie zaczyna sie zajmowac programowaniem to numerem┬á1 jest wlasnie arduino ide i atmega328p­čÖé

Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.
Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta┼╝ PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
┬á┬á ÔÇó Darmowe p┼éytki dla student├│w i projekt├│w non-profit
┬á┬á ÔÇó Tylko 5$ za 10 prototyp├│w PCB w 24 godziny
┬á┬á ÔÇó Us┼éuga projektowania PCB na zlecenie
┬á┬á ÔÇó Monta┼╝ PCB od 30$ + bezp┼éatna dostawa i szablony
┬á┬á ÔÇó Darmowe narz─Ödzie do podgl─ůdu plik├│w Gerber
Zobacz r├│wnie┼╝ ┬╗ Film z fabryki PCBWay

17 minut temu, Treker napisał:

mam wra┼╝enie, ┼╝e zdecydowana wi─Ökszo┼Ť─ç program├│w na Arduino pisana jest w┼éa┼Ťnie w Arduino IDE ­čÖé

Ale┼╝ ja r├│wnie┼╝ korzystam z Arduino IDE, tyle ┼╝e ichniejszy edytor niespecjalnie mi odpowiada (i nie jestem chyba w owym odczuciu odosobniony), dlatego u┼╝ywam zewn─Ötrznego edytora. A akurat wsp├│┼épraca z zewn─Ötrznym edytorem jest w IDE bardzo ┼éadnie zrobiona: wbudowany edytor jest wtedy tylko do odczytu, mo┼╝na sobie pisa─ç w czym┼Ť normalnym (np. Nodepad++ pod Windows), a okno edytora od┼Ťwie┼╝a si─Ö samoczynnie wtedy kiedy trzeba.

Zauwa┼╝: Arduino IDE korzysta z zewn─Ötrznego kompilatora (gcc) i uploadera (avrdude) - tak wi─Öc korzystanie z zewn─Ötrznego edytora jest tu naturalne.

I jeszcze jedno: korzystanie z zewn─Ötrznego edytora to nie to samo, co przesiadka np. na PlatformIO czy jakiego┼Ť Eclipse z wtyczkami (czyli innego IDE). Ca┼éy czas u┼╝ywamy Arduino IDE, tyle ┼╝e zamiast pisa─ç w czym┼Ť co gros ludzi okre┼Ťla jako "ma┼éo ┼Ťmieszn─ů parodi─Ö edytora" mamy nasz ulubiony edytor (a niech to b─Ödzie nawet Atom czy Emacs).

A jako ┼╝e ma┼éo kto wie ┼╝e co┼Ť takiego jest mo┼╝liwe - warto chyba o tym wspomnie─ç, prawda? Podobnie jak wspomina si─Ö o tym ┼╝e trzeba w┼é─ůczy─ç wy┼Ťwietlanie b┼é─Öd├│w kompilatora... i nie, argument ┼╝e "wi─Ökszo┼Ť─ç ma to wy┼é─ůczone" do mnie nie dociera ­čÖé

3 minuty temu, farmaceuta napisał:

w stosunku do VisualStudio

Je┼Ťli to Windows to spr├│buj na pocz─ůtek Notepad++ - a┼╝ si─Ö zdziwisz co to potrafi.

Edytowano przez ethanak
  • Pomog┼ée┼Ť! 1

5 minut temu, ethanak napisał:

Je┼Ťli to Windows to spr├│buj na pocz─ůtek Notepad++ - a┼╝ si─Ö zdziwisz co to potrafi.

Tak mam Windowsa..

6 minut temu, ethanak napisał:

dlatego używam zewnętrznego edytora. A akurat współpraca z zewnętrznym edytorem jest w IDE bardzo ładnie zrobiona: wbudowany edytor jest wtedy tylko do odczytu

I jeszcze jedno: korzystanie z zewn─Ötrznego edytora to nie to samo, co przesiadka np. na PlatformIO czy jakiego┼Ť Eclipse z wtyczkami (czyli innego IDE). Ca┼éy czas u┼╝ywamy Arduino IDE, tyle ┼╝e zamiast pisa─ç w czym┼Ť co gros ludzi okre┼Ťla jako "ma┼éo ┼Ťmieszn─ů parodi─Ö edytora" mamy nasz ulubiony edytor (a niech to b─Ödzie nawet Atom czy Emacs).

A jako ┼╝e ma┼éo kto wie ┼╝e co┼Ť takiego jest mo┼╝liwe - warto chyba o tym wspomnie─ç, prawda?┬á

Hmm..nie moge zalapac..czyli w przypadku zewnetrznego edytora dalej korzystam/wspolpracuje z Arduino IDE tak? Z tym ze pisze sobie w innym edytorze tak? Jak moge to wyprobowac/uruchomic? np. z tym "Geany"

5 minut temu, farmaceuta napisał:

Jak moge to wyprobowac/uruchomic? np. z tym "Geany"

Co do Geany mo┼╝esz spr├│bowa─ç: https://wiki.geany.org/howtos/win32/running

Nie wiem jak dzia┼éa pod Win, ale pod Linuksem dzia┼éa bardzo ┼éadnie. W razie czego tak jak wspomina┼éem - Notepad++ na pocz─ůtek a potem sprawdasz co Ci najbardziej przypasuje. Geany ma kilka ficzer├│w kt├│re bardzo lubi─Ö (np. ciekawy spos├│b automatycznych podpowiedzi), ale nie ka┼╝dy musi za tym przepada─ç.

Jak to zrobi─ç?

Uruchamiasz Arduino IDE, w┼é─ůczasz Prefrencje i zaznaczasz "U┼╝yj zewn─Ötrznego edytora".

arduprefed.thumb.png.0cb98285799311c4a7443f393e1dbe51.png

Klikasz "OK". Od tej chwili wbudowany edytor s┼éu┼╝y tylko do podgl─ůdu kodu.

Teraz uruchamiasz Geany/Notepada/Atoma/Cokolwiek. Otwierasz sw├│j plik ino i go sobie edytujesz. Kiedy go zapiszesz i przejdziesz na okienko Arduino IDE zobaczysz, ┼╝e kod zosta┼é wczytany do wbudowanego edytora. Reszta pozostaje bez zmian - czyli mo┼╝esz kompilowa─ç, uploadowa─ç, zarz─ůdza─ç p┼éytkami i bibliotekami i og├│lnie robi─ç wszystko co Arduino IDE robi dobrze ­čÖé

W ka┼╝dej chwili odznaczaj─ůc "U┼╝yj zewn─Ötrznego edytora" mo┼╝esz wr├│ci─ç do standardowych ustawie┼ä - np. je┼Ťli musisz poprawi─ç tylko jak─ů┼Ť jedn─ů linijk─Ö na pocz─ůtku i odpalanie drugiego edytora mija┼éoby si─Ö z celem.

• Lubi─Ö! 1
  • Pomog┼ée┼Ť! 1

Nie licz─ůc klasycznego Adruino IDE s─ů jeszcze 2 fajne opcje od nich: Arduino IDE 2.0 oraz Arduino Pro IDE. S─ů one bardzo podobne do siebie i ju┼╝ zakrywaj─ů najwi─Öksze mankamenty poprzednika: zmiana koloru, sposoby instalacji bibliotek, podpowiadanie kodu. Co prawda s─ů jeszcze w beta, ale na 90% dzia┼éaj─ů poprawnie.

Edytowano przez startrek1p2p
  • Pomog┼ée┼Ť! 1

1 minutę temu, startrek1p2p napisał:

na 90% dzia┼éaj─ů poprawnie.

Niestety - te brakuj─ůce 10% sprawia, ┼╝e dla mnie np. s─ů nieu┼╝ywalne. Poza tym rozmawiamy o dniu dzisiejszym a nie "b─Ödziejach" ­čśë

• Lubi─Ö! 1

2 minuty temu, ethanak napisał:

Poza tym rozmawiamy o dniu dzisiejszym

┼╗eby sta┼éy si─Ö one faktem, trzeba ich u┼╝ywa─ç i wy┼éapywa─ç b┼é─Ödy. Symbioza. Im wi─Öcej os├│b to b─Ödzie robi─ç tym szybciej przebiegn─ů prace┬á

te brakuj─ůce 10% sprawia, ┼╝e dla mnie np. s─ů nieu┼╝ywalne

Ja nie znalaz┼éem┬á┼╝adnego powa┼╝nego b┼é─Ödu(mo┼╝e to wynika z danej wersji) nie licz─ůc, ┼╝e raz podpowiadanie nie za┼éapa┼éo bibliotek, a reszta dzia┼éa jak nale┼╝y. Programy s─ů kompilowane, wgrywane czy to na ESP, STM, Arduino zwyk┼ée jak i klony.

• Pomog┼ée┼Ť! 1

6 minut temu, startrek1p2p napisał:

a nie znalazłem żadnego poważnego błędu

Ja nie mogłem zmienić partycjonowania w ESP.

11 minut temu, startrek1p2p napisał:

Żeby stały się one faktem, trzeba ich używać i wyłapywać błędy

Hm... sugerujesz, ┼╝e pocz─ůtkuj─ůcy u┼╝ytkownicy powinni tego u┼╝ywa─ç? I wy┼éapywa─ç b┼é─Ödy? A sk─ůd oni maj─ů wiedzie─ç co jest b┼é─Ödem?

A mo┼╝e tacy bardziej do┼Ťwiadczeni, zamiast tworzy─ç co┼Ť po┼╝ytecznego za pomoc─ů Arduino IDE maj─ů szuka─ç b┼é─Öd├│w?

Szuka─ç b┼é─Öd├│w mo┼╝na jak si─Ö ma czas na to. Ja ju┼╝ si─Ö w ┼╝yciu naszuka┼éem i napoprawia┼éem... teraz wasza kolej ­čÖé

• Lubi─Ö! 1

15 minut temu, ethanak napisał:

sugerujesz, ┼╝e pocz─ůtkuj─ůcy u┼╝ytkownicy powinni tego u┼╝ywa─ç? I wy┼éapywa─ç b┼é─Ödy?

Dok┼éadnie tak, Arduino jest platform─ů nastawion─ů na hobbyst├│w i osoby kt├│re zaczynaj─ů, wi─Öc takie osoby s─ů jak najbardziej potrzebne do testowania. Chocia┼╝by przy tym czy dane ┼Ťrodowisko jest zrozumiane przez nowych. Szukanie b┼é─Öd├│w tylko dla nich to nie, ale znajdowaniu ich "przez przypadek" jest z korzy┼Ťci─ů obop├│ln─ů.┬á

15 minut temu, ethanak napisał:

A mo┼╝e tacy bardziej do┼Ťwiadczeni, zamiast tworzy─ç co┼Ť po┼╝ytecznego za pomoc─ů Arduino IDE maj─ů szuka─ç b┼é─Öd├│w?

udost─Öpni─ů to wszystko praktycznie za darmo wiec nawet w ramach podzi─Ökowania mo┼╝na im pom├│c przy tworzeniu. Doskonal─Ö wszyscy wiemy, ┼╝e┬áArduino ma nastawienie szczeg├│lnie na spo┼éecze┼ästwo, i ci u┼╝ytkownicy pomagaj─ů w projektach to i pomog─ů w tworzeniu┬ánowych lepszych ┼Ťrodowisk.

Edytowano przez startrek1p2p
liter├│wki
  • Lubi─Ö! 2

4 minuty temu, startrek1p2p napisał:

udost─Öpni─ů to wszystko praktycznie za darmo wiec nawet w ramach podzi─Ökowania mo┼╝na im pom├│c przy tworzeniu

Co┼Ť Ci si─Ö nie pomyszkowa┼éo? Mam Twoim zdaniem rzuci─ç wszystko co robi─Ö i szuka─ç b┼é─Öd├│w w jakiej┼Ť nieu┼╝ywalnej becie?

Mo┼╝e we┼║ uprzejmie pod uwag─Ö to, ┼╝e wielu z nas udost─Öpnia swoje programy za darmo i w podzi─Ökowaniu kto┼Ť m├│g┼éby stworzy─ç u┼╝ywalne IDE (cho─çby po to, aby stworzy─ç co┼Ť nowego i dalej udost─Öpnia─ç)?

Aha, zapomnia┼ébym: ┼╗adna wersja Arduino IDE nie wsp├│┼épracuje z ┼╝adnym screenreaderem. O tym b┼é─Ödzie wszyscy zainteresowani wiedz─ů i jak na dzi┼Ť nie kwapi─ů si─Ö do poprawiania.

Edytowano przez ethanak
  • Nie zgadzam si─Ö! 1
  • Pomog┼ée┼Ť! 1

Mam Twoim zdaniem rzuci─ç wszystko co robi─Ö i szuka─ç b┼é─Öd├│w w jakiej┼Ť becie?

Nie wydaje mi si─Ö, aby w kt├│rym┼Ť miejscu┬ápad┼éa tutaj taka sugestia. Testowanie program├│w w wersji beta to chyba ca┼ékiem normalna sprawa (szczeg├│lnie w tego typu projektach). Wi─Öcej optymizmu ­čÖé

• Lubi─Ö! 1

@Treker Ty chyba dzisiaj lew─ů nog─ů wsta┼ée┼Ť.

Przypominam fragmenty:

45 minut temu, ethanak napisał:

te brakuj─ůce 10% sprawia, ┼╝e dla mnie np. s─ů nieu┼╝ywalne.

38 minut temu, startrek1p2p napisał:

trzeba ich używać i wyłapywać błędy.

Jak mam, wci├│rno┼Ťci, tego czego┼Ť u┼╝ywa─ç je┼Ťli si─Ö, wci├│rno┼Ťci, nie da?

I akurat mi nie musisz t┼éumaczy─ç to to jest betatesting - w swoim ┼╝yciu troch─Ö alf i bet przez moje r─Öce przesz┼éo, troch─Ö patchy ode mnie wysz┼éo... Ale ┼╝eby co┼Ť testowa─ç w warunkach innych ni┼╝ laboratorium testowania cosia - to co┼Ť musi pozwala─ç na u┼╝ycie. Dopiero je┼Ťli si─Ö tego spr├│buje u┼╝y─ç i wyskoczy b┼é─ůd, mo┼╝na m├│wi─ç o testowaniu.

Edytowano przez ethanak
  • Lubi─Ö! 1

Do┼é─ůcz do dyskusji, napisz odpowied┼║!

Je┼Ťli masz ju┼╝ konto to zaloguj si─Ö teraz, aby opublikowa─ç wiadomo┼Ť─ç jako Ty. Mo┼╝esz te┼╝ napisa─ç teraz i zarejestrowa─ç si─Ö p├│┼║niej.
Uwaga: wgrywanie zdj─Ö─ç i za┼é─ůcznik├│w dost─Öpne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do┼é─ůcz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa─ç...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr├│─ç formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw├│j link b─Ödzie automatycznie osadzony.   Wy┼Ťwietla─ç jako link

×   Twoja poprzednia zawarto┼Ť─ç zosta┼éa przywr├│cona.   Wyczy┼Ť─ç edytor

×   Nie mo┼╝esz wklei─ç zdj─Ö─ç bezpo┼Ťrednio. Prze┼Ťlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw├│rz nowe...

Wa┼╝ne informacje

Ta strona u┼╝ywa ciasteczek (cookies), dzi─Öki kt├│rym mo┼╝e dzia┼éa─ç lepiej. Wi─Öcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno┼Ťci.