Skocz do zawartości

Jaki sterownik? Czy wybrałem dobry silniczek?


dawidjasiczek

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry!

Chciałbym zbudować sobie samochodzik na pilot i mam problem z doborem silnika/mostka H do tegoż. Generalnie zamysł jest taki, że silnik będzie przerzucał (za pomocą czegoś w stylu łańcucha/taśmy) moc na oś napędu do której przyczepione będą koła. (Załączam rysunek poglądowy). Całość prawdopodobnie będę opierał na arduino nano.

Chciałbym, by samochodzik jeździł maksymalnie szybko - cała konstrukcja ważyć będzie +- 1-1,5kg.

Zastanawiałem się nad tym silniczkiem: https://abc-rc.pl/product-pol-14654-Silnik-SWIFT-Drive-540-12V-7.html i chciałem do niego znaleźć mostek H, ale albo mają jakieś śmieszne maksymalne prądy w stylu 2A albo są zabójczo drogie (znalazłem takie za >100zł) w więc znalazłem taki sterownik: https://botland.com.pl/sterowniki-silnikow-moduly/12397-cytron-md10c-jednokanalowy-sterownik-silnikow-30v13a.html. Czy ten sterownik da radę z takim silniczkiem? Czy może musze znaleźć inny (jaki?).

Chciałbym zamknąć cały temat napędu w maksymalnie 100zł.

Byłbym ogromnie wdzięczny za doradzenie co powinienem zrobić. Może ten silnik jest zły i jakiś inny (tańszy?) też będzie dobry?

silnik.png

Link do komentarza
Share on other sites

Ten silnik przy maksymalnym obciążeniu ma mieć 8392 obrotów na sekundę. Załóżmy na chwilę, że twój pasek napędowy zapewni przełożenie 2:1, czyli koło będzie obracać się 4196 razy na sekundę. Załóżmy teraz, że koło ma, powiedzmy, 2cm promień, to daje mniej więcej 12.5cm obwodu. Czyli twój samochód będzie poruszał z prędkością 4196 * 12.5cm/s — to jest 1888km/h, półtora macha. Musisz upewnić się, że obudowa będzie odpowiednio aerodynamiczna, bo inaczej możesz mieć problemy przy przebijaniu bariery dźwięku.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1. Silnik, który wybrałeś jest bez przekładni - będzie się bardzo szybko kręcił, natomiast jego moment obrotowy jest bardzo marny. Raczej zerknij na te silniki: https://abc-rc.pl/search.php?text=silnik+z+przekładnią .

2. Sterownik który wybrałeś nadaje się do zaproponowanego przez Ciebie silnika, ale jak zmienisz zdanie co do silnika to pewnie znajdziesz tańszy sterownik.

3. Nie łańcuch i nie taśma tylko przegub Cardana https://trobot.pl/sklep/walki-i-osie/makeblock_przegub_cardana_4x4mm-2/

4. Co znaczy "maksymalnie szybko"?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, deshipu napisał:

półtora macha. Musisz upewnić się, że obudowa będzie odpowiednio aerodynamiczna, bo inaczej możesz mieć problemy przy przebijaniu bariery dźwięku.

No to co...czlowiek juz wieksze predkosci przekraczal..😁hahaha

A tak na serio to wlasnie z tym silnikiem to szukac jakichs bardziej przyziemnych obrotow...ja bym proponowal silnik z wkretarki razem z "futerkiem"...za pare zlotych mozna znalezdz..a jak sie czlowiek uprze to i odrazu zmiane obrotow mozna zmodyfikowac tak zeby kontrolowac z ardu..no i obroty tez z ardu...

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

14 godzin temu, deshipu napisał:

to jest 1888km/h, półtora macha. Musisz upewnić się, że obudowa będzie odpowiednio aerodynamiczna, bo inaczej możesz mieć problemy przy przebijaniu bariery dźwięku.

Okej, ewidentnie czegoś tu nie przemyślałem...

 

13 godzin temu, matural napisał:

3. Nie łańcuch i nie taśma tylko przegub Cardana https://trobot.pl/sklep/walki-i-osie/makeblock_przegub_cardana_4x4mm-2/

4. Co znaczy "maksymalnie szybko"?

3. W jaki sposób to miałoby działać? W sensie, w jaki sposób z tego (rysunek z linku) image.thumb.png.36eb6a93e4f8735c231f53dd0327bb3e.png mam przekazać moc na oś (i czemu użyć tego przegubu a nie łańcucha/taśmy? Co to zmienia?

4.  Tak, żeby kolega który też buduje taki samochodzik, mógł mi co najwyżej popatrzeć na tylni zderzak 😄 

Link do komentarza
Share on other sites

Znalazłem więc taki silniczek: 
https://abc-rc.pl/product-pol-11694-Mini-silnik-szczotkowy-GA12-N20-200RPM-wal-10-mm-3-6V-z-przekladnia.html?query_id=1

lub taki

https://abc-rc.pl/product-pol-9255-Mini-silnik-szczotkowy-GA12-N20-300RPM-3-6V-z-przekladnia.html?query_id=1

Lecz nie wiem, 200rpm/300rpm wydaje mi się małą ilością. Czyżbym był w błędzie? Jeśli nic nie pokićkałem to 300rpm to będzie jakieś 31km/h (licząc tak jak @deshipu (i dzieląc przez 60). To chyba nie jest jakoś dużo

 

+ czy do tych silniczków wystarczyłby np https://botland.com.pl/sterowniki-silnikow-dc/2153-sn754410ne-polmostek-h-sterownik-mosfet.html lub https://botland.com.pl/sterowniki-silnikow-uklady-scalone/60-l298n-dwukanalowy-sterownik-silnikow.html i czy  taka kombinacja (ten 300rpm + któryś z tych mostków) to byłby dobry wybór?

 

Bardzo wam dziękuję za szybką odpowiedź!

 

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba źle zrozumiałem Twój rysunek poglądowy. Chcesz mieć jeden silnik do napędu i przednie koła skrętne? Ja założyłem, że mają być dwa silniki i skręcanie "czołgowe".

Sterownik: https://abc-rc.pl/product-pol-6196-Modul-sterownika-L298N-do-silnikow-DC-i-krokowych-Arduino.html?query_id=1 niby to samo co zaproponowałeś ale w formie gotowego do użycia modułu.

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@deshipu Szczerze mówiąc, nawet o tym nie pomyślałem. Myślisz, że to konieczne? Znalazłem takie coś: https://allegro.pl/oferta/1-czesciowy-mechanizm-roznicowy-ze-stali-8656195038

Ale boję się, że mi się nie zmieści to wszystko do samochodziku już - https://allegro.pl/oferta/2015-ford-mustang-gt-auto-metalowy-welly-1-24-10156390976 - bo mam taki model, a jeszcze musze tam jakiś silnik, mechanizm skręcania, aru nano, baterie, odbiornik wcisnąć...
 

 

Edytowano przez dawidjasiczek
Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze mówiąc nie wiem — zależy od przyczepności kół i podłoża, po którym to będzie jeździć. To też jest między innymi powód, dla którego większość takich zabawek ma dwa silniki, skręcanie "czołgowe" i przednie koła swobodnie skręcające. Tak jest po prostu łatwiej.

Najlepiej jak byś mógł zrobić trochę eksperymentów zanim zaczniesz wydawać dużo pieniędzy...

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@deshipu Skręcanie czołgowe tj jedno koło do przodu drugie do tyłu? No ale taka opcja odpada do wyścigów...
No nic, to chyba kupie sobie ten silniczek, mostek, i będę się bawił próbując to ogarnąć. Dziękuje bardzo za doradzenie w sprawie silniczka i mostka (i uświadomienie o potrzebie ogarnięcia różnicowego mechanizmu)

Jedynie, wiem, że to wyszło z nieporozumienia, ale czy mógłbyś wytłumaczyć @matural dlaczego przy tamtym wariancie ten przegub byłby potrzebny? Bo przyznam, że mnie to ciekawi 😄 

Edytowano przez dawidjasiczek
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, dawidjasiczek napisał:

Skręcanie czołgowe tj jedno koło do przodu drugie do tyłu? No ale taka opcja odpada do wyścigów...

Jedno koło szybciej, drugie wolniej. Co i tak się na zakrętach dzieje, dlatego przy jednym silniku jest potrzebny mechanizm różnicowy, albo koła będą się ślizgać.

Link do komentarza
Share on other sites

Spojrzałem na twój rysunek ze złej perspektywy i wydawało mi się, że chcesz mieć silniki wyżej niż oś na której są koła. W taki sposób uzyskałbyś prześwit między zawieszeniem i podłożem. Układ który zaproponowałem (przegub kardana)przenosi napęd z wału silnika na koło - ale myślałem o opcji dla dwóch silników. Tu masz pokazane jak to działa:

Przemyśl czy nie lepiej jednak dać dwa silniki i koła zamocować bezpośrednio do ich wału. Tak działają roboty typu linefollower i jeżdżą z prędkościami, które myślę że by Ci odpowiadały.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.