Skocz do zawartości

Sterowanie przez WiFi ws2812b


Hubert0007

Pomocna odpowiedź

6 godzin temu, Hubert0007 napisał:

czy ten jeden moduł ESP8266 pociągnie tyle ledów? 

Pewnie że pociągnie, potrzebujesz do tego osobny zasilacz na powiedzmy 534*60mA = 32A... To już życzę powodzenia 🙂 Trzeba by to jakoś rozplanować, bo nie możesz wszystkich połączyć w szereg, to za duży prąd.

Druga sprawa to poziomy logiczne, sam ostatnio walczyłem z 2 modelami diod: zwykłym z 6 nóżkami i modelem xxb z 4 nóżkami. Model b jest na niższe napięcia i dla zasilania 5V stan logiczny wysoki to min: 0,7 * 5V = 3,5V. ESP ma logikę 3,3 V, pewnie zadziała bez konwertera ale przetestuj, jak się zachowa na dłuższej linii. Jeżeli nie będzie działać, to będzie potrzebny konwerter. Pamiętaj też o kondensatorach ceramicznych odsprzęgających co jakiś czas.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Gieneq napisał:

Jeżeli nie będzie działać, to będzie potrzebny konwerter

Oj, jest mnóstwo różnych sposobów bez konwertera (np. zasilenie pierwszej diody przez diodę prostowniczą). I nie ma to nic wspólnego z długością linii - ma zadziałać pierwsza.

Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, Gieneq napisał:

Pewnie że pociągnie, potrzebujesz do tego osobny zasilacz na powiedzmy 534*60mA = 32A... To już życzę powodzenia 🙂 Trzeba by to jakoś rozplanować, bo nie możesz wszystkich połączyć w szereg, to za duży prąd.

jeśli chodzi o samo zasilanie ledów to już wszystko jest rozprowadzone i działa idealnie, testowałem to już na SP105 jeśli dobrze pamiętam.

jest zasilacz na 5V z bardzo dużym zapasem.

 

6 godzin temu, Gieneq napisał:

Druga sprawa to poziomy logiczne, sam ostatnio walczyłem z 2 modelami diod: zwykłym z 6 nóżkami i modelem xxb z 4 nóżkami. Model b jest na niższe napięcia i dla zasilania 5V stan logiczny wysoki to min: 0,7 * 5V = 3,5V. ESP ma logikę 3,3 V, pewnie zadziała bez konwertera ale przetestuj, jak się zachowa na dłuższej linii. Jeżeli nie będzie działać, to będzie potrzebny konwerter. Pamiętaj też o kondensatorach ceramicznych odsprzęgających co jakiś czas.

Już kupiłem podróbę adruino Mega i nie dało się wgrać sterowników na kompa ani na płytkę bo płytka była uszkodzona i teraz wszystko mam wyprowadzone następująco: zasilanie ledów jest co 5m z dwóch stron podłączone i wejście na datę jest osobno bo jak podłączałem arduino mega to zrobiłem tak żeby arduino dawało tylko samą datę na ledy (nie zasila ledów), między wyjściem od kontrolera a paskiem led jest dany rezystor 470omów. zaraz zdjęcia prześlę w drugiej wiadomości jak mam.

chodzi mi o to czy esp8266 potrzebuje innego zasilacza bo ten co mam to jest na 5V (ale widziałem też esp8266 na 5V [chyba 5V się odnosi do napięcia ale nwm nie znam się]) jeśli ESP potrzebuje jakiegoś innego napięcia to co jest potrzebne? (jeśli można prosić o linka do danego produktu i jak to podłączyć do ledów)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 21.05.2021 o 13:48, Hubert0007 napisał:

https://sklep.avt.pl/modul-przekaznika-5v-z-esp8266-wi-fi-do-zdalnego-sterowania-urzadzeniami-projektow-diy.html

znalazłem to na 5V tylko czy to jest orginalne? żeby nie było problemów z wgrywaniem sterowników

Przekaźnika nie potrzebujesz to sterowania ws2812b, ale esp-01 tam użyte powinno wystarczyć jeśli ma 1MB flash (są też wersje z 512K),

do niego wygodnie jest mieć adapter usb do programowania np.:

https://nettigo.pl/products/adapter-usb-do-modulow-esp8266-01

Co do oryginalności i sterowników, to nie miałem okazji, żeby klon z chin nie działał prawidłowo, szukałbym tam gdzie taniej, albo wygodniej.

Autor projektu wled korzysta z Wemos D1 Mini, albo Wemos D esp32 Mini (do nich adapter nie jest potrzeby, wystarczy przewód micro usb): np.

https://nettigo.pl/products/modul-wifi-wemos-d1-mini-v2

Różnica między ESP-01 a Wemos D1 Mini, to generalnie dużo więcej pamięci 1MB vs 4MB, można zdalnie aktualizować oprogramowanie i więcej portów wyprowadzonych.

Brałbym Wemos D1 mini zamiast tego małego esp8266.

Oprócz samego esp8266 potrzebujesz konwerter napięć z 3.3V na 5V 

https://allegro.pl/oferta/74hct125n-4-bufory-trojstanowe-4-szt-9737027648

albo tą np. metodą:

https://hackaday.com/2017/01/20/cheating-at-5v-ws2812-control-to-use-a-3-3v-data-line/

W przypadku esp-01 ledy podłączasz do GPIO2, dla Wemos do D4.

Jeśli chodzi o pobór mocy to z moich obserwacji wynika, że z jednej strony zasilana taśma ws2812b 5V na 300 LED, pobiera max 4A, bo te cieniutkie przewody zasilające dołączane do taśmy nie dają rady więcej doprowadzić, jeśli zasilam je z obu stron, dla max jasności prąd rośnie do 6-7A.

Zasilanie esp8266 jest z tego samego zasilacza, nie ma potrzeby oddzielać, ważne żeby mieć przy esp8266 jakiś większy kondensator elektrolityczny na np 1000uF.

 

Edytowano przez polihedron
poprawka na konwerter napięć
Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, polihedron napisał:

w przypadku tego modułu wemos D1 wbinam tylko te gniazda z pinami i to się lutuje czy tak się tylko wkłada? Potem wgrywam sterowniki

wszystkie programy brałem z tond i mam pobrane już przygotowane do zainstalowania.

Pytanie kolejne to Wemos się programuje dokładnie tak samo jak ESP8266? Oraz nie potrzebuję konwertera napięcia bo widzę że tam jest wejście na 5V ale mogę się mylić, a jak nie to poprostu wlutuję kabel mikro USB do zasilacza i tak to podłączę.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Hubert0007 napisał:

w przypadku tego modułu wemos D1 wbinam tylko te gniazda z pinami i to się lutuje czy tak się tylko wkłada?

nie, to służy tylko dla wygody, albo jeśli masz np płytkę stykową, albo uniwersalną, można pominąć i lutować przewody bezpośrednio, według własnego uznania.

1 godzinę temu, Hubert0007 napisał:

Pytanie kolejne to Wemos się programuje dokładnie tak samo jak ESP8266?

raczej tak, w opisie produktu z nettigo masz napisane jakiego konwertera używa płytka i wystarczy do niego pobrać i zainstalować sterowniki.

1 godzinę temu, Hubert0007 napisał:

Oraz nie potrzebuję konwertera napięcia bo widzę że tam jest wejście na 5V ale mogę się mylić, a jak nie to poprostu wlutuję kabel mikro USB do zasilacza i tak to podłączę.

jak stryjenka uważa, 

Wemos D1 mini (esp8266) może być zasilane 5V bo ma regulator napięcia na 3.3V. Więc logika, porty we/wy działają na 3.3V, przez co zalecane jest użycie konwertera poziomów, tym bardziej, że chyba masz mieć oddaloną płytkę od ledów, ale nic nie szkodzi spróbować bez. Widziałem gdzieś schematy połączeń Wemosa do ws2812b z pojedyńczym rezystorem.:)

Nie musisz lutować kabla usb, płytka ma wyprowadzony pin zasilający na 5V.

 

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Było kilka problemów które się same rozwiązały, ale wszystko działa w miarę ok. Jest problem z mały zasięgiem kontrolera, są jakieś anteny żeby przedłużyć sygnał WiFi? A jeszcze kontroler lubi sobie losowo co jakieś 5 min wyłączyć WiFi i muszę włazić na strych żeby sygnał złapać😕

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.