Skocz do zawartości

Kurs STM32L4 – #17 – termometry DS18B20 (1-wire, UART)


Pomocna odpowiedź

Kurs STM32L4 – #17 – termometry DS18B20 (1-wire, UART)

Protokół 1-wire spotykany jest chyba najczęściej podczas komunikacji z termometrami DS18B20. Dlatego w tej części kursu STM32L4 zajmiemy się właśnie tym zagadnieniem. Podczas eksperymentów z DS18B20 utworzymy najpierw niskopoziomową bibliotekę do 1-wire, a później użyjemy jej do obsługi tych sensorów.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przypominamy: w komentarzach do kursów rozmawiamy wyłącznie na tematy związane z konkretnym kursem. Mile widziane są również informacje od osób, które korzystały wcześniej z naszych poradników. Wszystko po to, aby kursanci, którzy mają zamiar korzystać z tego kursu nie musieli "przedzierać" się przez dziesiątki postów na inne tematy. Tematy na pytanie, które nie są związane z kursem można zadawać na naszym forum o mikrokontrolerach.

Link do komentarza
Share on other sites

Zachęcam do lektury kolejnej części kursu, w której opisaliśmy komunikację z popularnymi termometrami DS18B20. Był to oczywiście przykład, dzięki któremu mogliśmy omówić podstawy 1-wire. Mam nadzieję, że udało nam się pokazać tutaj coś ciekawszego od "zwykłego gotowca", który wyświetla temperaturę, bo warto wiedzieć jak samodzielnie tworzyć takie biblioteki (również z "niestandardowym" wykorzystaniem peryferiów sprzętowych).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 godziny temu, Zealota napisał:

Doskonałe są te przykłady z kursu dla L4. Szacun!

Podpisuję się pod tym w 100%. Cały kurs i przykłady są ekstra. Przyznam, że dopiero podczas czytania tego kursu zrozumiałem w końcu różnice między realizacją niektórych tematów w sposób programowy i sprzętowy. Chyba nigdy bym nie wpadł na to, że uart można wykorzystać w taki sposób. Fajnie widzieć w praktyce oba podejścia. Na razie za mną lektura na sucho, ale na dniach ostro siadam do praktyki.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 30.07.2021 o 10:21, padus napisał:

Dobrnąłem do ostatniej lekcji i musze przyznać, że bardzo dużo się nauczyłem. Odpowiedzi na forum, na pytania które zadawałem praktycznie pojawiały się natychmiast. Poszczególne części kursu super zrobione, praktycznie wszystko dopracowane. Wykonaliście olbrzymią robotę. 

@padus dziękuję za miłe słowa, cieszę się, że kurs Ci się podobał 🙂 Przed nami jeszcze jedna część, ale już nietechniczna (podsumowanie i ostatni quiz) - trochę jednak przekładam ją w czasie, bo widzę, że sporo osób przechodzi dopiero przez wcześniejsze ćwiczenia. Opublikujemy podsumowanie, gdy więcej osób dojdzie do końca tej serii (na pewno do końca sierpnia).

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo pomocny kurs!

Czy planujecie dodanie wpisów o bardziej zaawansowanej transmisji danych przez SPI, I2C, UART z przerwaniami i DMA? Szczególnie takie niebanalne przykłady, gdzie trzeba wplatać maszyny stanów i występuje wiele transmisji po sobie w określonej kolejności.

Z góry dziękuję za odpowiedź!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Vict witam na forum i dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że kurs Ci się podoba 🙂 Jeśli chodzi o opisywanie kolejnych zagadnień to wszystko zależy od zainteresowania czytelników. Na ten moment skończyliśmy publikację lekcji z tego kursu (będzie jeszcze tylko podsumowanie). Ewentualne inne zagadnienia będziemy mogli podjąć podczas ewentualnej kontynuacji tego kursu - jej powstanie zależy głównie od tego jaką popularnością będą cieszyły się materiały, które są aktualnie dostępnie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Mnie także bardzo podobał się kurs i z niecierpliwością czekam na ewentualną nową edycje.

Zgadzam się również z kolegą Vict co do przedstawienia bardziej zaawansowanych tematów (np transmisja SPI z użyciem DMA taktowanym timerem, zaawansowane tryby ADC) nowych peryferiów (np. DFSDM, QUADSPI, SAI, USB) czy zastosowań DSP. 

Myślę że taki kurs mógłby się ukazać także dla rodziny STM32H lub STM32G ze wskazaniem na mniej typowe peryferia jak CORDIC, FMAC, MDMA, BDMA, HRTIM. 

Kurs debugowania (Keil, Ozone, CubeIDE, IAR) także by się przydał.

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.