Skocz do zawartości

Wyjście 3.3v Arduino nano


nikolas2020

Pomocna odpowiedź

2 godziny temu, slon napisał:

@nikolas2020 w twoim nano jest najprawdopodobniej ch340C w zasadzie to w porównaniu do ch340G różni się wbudowanym kwarcem dlatego u ciebie jest puste miejsce na płytce. Spróbuj zmierzyć napięcie bezpośrednio na pinie nr 4 tego układu (w większości klonów z ch340G ten pin jest wyprowadzony na pin 3v3 arduino nano). Swoją drogą to można kupić nano z wbudowanym zewnętrznym stabilizatorem 3v3 od robotdyn w wersjach z ch340G i ch340C.

Dzięki za odpowiedzi wszystkim 

Zmierzę w wolnej chwili i dam znać. 

Link do komentarza
Share on other sites

Pomierzylem piny zasilanie z baterii 9v, zmierzone napięcie baterii 9,12v zasilanie przez Vin oraz gnd 

Pin 3.3v odnotowano 0v

Pin RST odnotowano 5v

Pin 5v odnotowano 5.01v

Pin d11 odnotowano 5.01v

Pin d10 odnotowano 2.38v

Pin d9 odnotowano 5.01v

Pin d3 odnotowano 4.83v

Pin RX oraz TX odnotowano 5.01v 

Reszte pinów woltomierz pokazał 0v

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

8 minut temu, deshipu napisał:

To znaczy możesz, ale musisz wymienić kryształ na 8MHz, bo 16MHz na 3.3V to jest przetaktowanie.

Teraz sobie przypomnialem...w modelarstwie sa takie LRS,y  na 433mhz z modulami rfm22b i wszystko smiga na 3.3v 16Mhz i eeprom tez jest uzywany do zapisu parametrow...i dziala to stabilnie co oczywiscie nie znaczy ze tak powinno sie robic..😉

Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, deshipu napisał:

Co jest podłączone do d10 i czemu się tak nad tym biednym mikrokontrolerem znęcasz?

Dlaczego sugerujesz że się nad nim znęcam? Wsadziłem piny od Arduino w płytkę stykową podłączyłem tylko baterie, nic więcej nie podłączałem, sam się zdziwiłem że na pinie d10 jest jakieś 2,38v mierzyłem kilka razy.

A czy przy zasilaniu z 5v np z USB mogą być inne wartości? 

Czy dam radę zasilić Arduino z ogniwa 18650? 3.7v czy nie uciagnie? Podłączając takie napięcie chyba nic nie powinno się uszkodzić? Najwyżej nie wystartuje? Wtedy bym też zmierzył napięcie czy są takie same 

13 godzin temu, farmaceuta napisał:

zjedz sobie z napiecia...na 3.3v zasilane wszystko i gra...ja tak zasilalem pro mini i wszystko wporzadku dzialalo.. 

W sumie można by było też o tym myślałem, ale ten projekt dotyczy nadajnika i odbiornika, robię swój pierwszy model zdalnie sterowany, jestem początkującym, w sumie nie będzie jakiś projekt rozbudowany, dlatego zamówiłem z aliexpress stabilizatory LM1117T 3.3v, z baterii zasile Arduino i ten stabilizator, a 3.3v ze stabilizatora będzie zasilało NRF24l01, pakiet 2s1p 18650 wiem że rozwiązanie nie jest najlepsze, ale działać będzie napewno 😜 myślałem też o 1s1p i step up ale to marnowanie prądu, ale działać też będzie 😜 no i zasilanie że stabilizatora będzie pewniejsze bo nie obciąża Arduino gdzie wydajność ma rzędu 50mA 

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, nikolas2020 napisał:

Dlaczego sugerujesz że się nad nim znęcam? Wsadziłem piny od Arduino w płytkę stykową podłączyłem tylko baterie, nic więcej nie podłączałem, sam się zdziwiłem że na pinie d10 jest jakieś 2,38v mierzyłem kilka razy.

Bo żeby przy zasilaniu 5V zmierzyć 2.38V na nóżce, która jest w stanie wysokim, to musi tam być jakiś dzielnik napięcia — to znaczy, że jest podłączona do masy przez jakiś dość mały opór. Chyba, że ty mierzysz nóżki swobodnie sobie powiewające na wietrze, to wtedy losowe wartości nie dziwią.

4 minuty temu, nikolas2020 napisał:

Czy dam radę zasilić Arduino z ogniwa 18650? 3.7v czy nie uciagnie?

Uciągnie, jak będzie taktowane 8MHz. Na 16MHz to już będzie przetaktowanie — może działać, ale nie musi, i może działać czasami. Są wersje Pro Mini na 3.3V, sam często używałem.

Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, deshipu napisał:

Bo żeby przy zasilaniu 5V zmierzyć 2.38V na nóżce, która jest w stanie wysokim, to musi tam być jakiś dzielnik napięcia — to znaczy, że jest podłączona do masy przez jakiś dość mały opór. Chyba, że ty mierzysz nóżki swobodnie sobie powiewające na wietrze, to wtedy losowe wartości nie dziwią.

Uciągnie, jak będzie taktowane 8MHz. Na 16MHz to już będzie przetaktowanie — może działać, ale nie musi, i może działać czasami. Są wersje Pro Mini na 3.3V, sam często używałem.

Mierzone nóżki nie wisialy w powietrzu, napisałem że były w płytce stykowej.

Właśnie się zastanawiałem nad tym pro mini, ale przekonałeś mnie za chwilę zamówię kilka sztuk, zawsze to warto mieć w swoich zabawkach 😁

Link do komentarza
Share on other sites

16 minut temu, deshipu napisał:

Chodzi mi o to jak były ustawione w programie. Bo jak INPUT, to sobie możesz mierzyć.

W programie było ustawione jako pin przeznaczony do obsługi modułu NRF24L01 dokładnie pin CS, zapomniałem wcześniej dodać 

Link do komentarza
Share on other sites

@nikolas2020 kiedyś też podłączyłem coś do wyjścia 3,3V w NANO i dziwiłem się czemu nie działa. Wydajność prądowa to raptem 20-50mA. Napięcie to jest wyprowadzone bardziej "przy okazji" bo jego głównym zadaniem jest umożliwienie pracy konwertera.

19 godzin temu, nikolas2020 napisał:

dlatego zamówiłem z aliexpress stabilizatory LM1117T 3.3v, z baterii zasile Arduino i ten stabilizator, a 3.3v ze stabilizatora będzie zasilało NRF24l01,

To już jest lepszy pomysł, choć te LM1117 nie są takie bardzo fajne. Sam się nimi kiedyś podjarałem, ale jest sporo układów o dużo lepszych parametrach. DO testów może być, ale jak to ma działać na baterii to szybko zauważysz że to nie jest dobry pomysł, bo ten układ ma spory prąd spoczynkowy. Możesz w swoich kolejnych próbach poszukać układów LDO gdzie prąd spoczynkowy jest rzędu uA.

Np tu masz ciekawe połączenie na płytce nucleo STM32L4. Jest kaskada 2 regulatorów:

image.thumb.png.d31e7ce7ff69b79dcc7f5433d9f18fe4.png

 Pierwszy LM1117 5V gdy zasilacz z zewnętrznego źródła - takie coś masz też na płytce NANO.

image.thumb.png.d78e74ace9ca292bc782ecbf5fbd575d.png

Dość szeroki zakres napięć wejściowych, spadek nieco ponad 1V, prąd spoczynkowy (Quiescent current) 5-10 mA... Ogromny prąd, ale przy zasilaniu z Vin pewnie stosuje się zasilacz sieciowy to kogo to obchodzi.

Ale dalej jest już ciekawy regulator do zastosowań energooszczędnych:

image.thumb.png.caa77184de78ebb5db3f4ff53316854b.png

Dropout to jedyne 200mV, prąd spoczynkowy 1uA i nawet spory zapas prądu maksymalnego. Możesz z tego zasilać mikrokontroler, możesz dać to do zasilania osobnego układu, a wtedy jest przydatny pin usypiający regulator, wtedy całość podziała na baterii jeszcze dłużej.

Może trochę popłynąłem z poradą, ale warto popatrzeć na inne opcje 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.