Skocz do zawartości

Wyjście 3.3v Arduino nano


nikolas2020

Pomocna odpowiedź

20 minut temu, Gieneq napisał:

To już jest lepszy pomysł, choć te LM1117 nie są takie bardzo fajne.

Jak je kupujesz w promo po 1-2 centy za sztukę to kto by patrzył na zużycie prądu 😉 #żart.

Osobiście ostatnio przerzuciłem się na przetwornice impulsowe (ale to głównie ze względów na pobory prądu rzędu kilku(nastu) amperów).

Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, Gieneq napisał:

@nikolas2020 kiedyś też podłączyłem coś do wyjścia 3,3V w NANO i dziwiłem się czemu nie działa. Wydajność prądowa to raptem 20-50mA. Napięcie to jest wyprowadzone bardziej "przy okazji" bo jego głównym zadaniem jest umożliwienie pracy konwertera.

To już jest lepszy pomysł, choć te LM1117 nie są takie bardzo fajne. Sam się nimi kiedyś podjarałem, ale jest sporo układów o dużo lepszych parametrach. DO testów może być, ale jak to ma działać na baterii to szybko zauważysz że to nie jest dobry pomysł, bo ten układ ma spory prąd spoczynkowy. Możesz w swoich kolejnych próbach poszukać układów LDO gdzie prąd spoczynkowy jest rzędu uA.

Np tu masz ciekawe połączenie na płytce nucleo STM32L4. Jest kaskada 2 regulatorów:

image.thumb.png.d31e7ce7ff69b79dcc7f5433d9f18fe4.png

 Pierwszy LM1117 5V gdy zasilacz z zewnętrznego źródła - takie coś masz też na płytce NANO.

image.thumb.png.d78e74ace9ca292bc782ecbf5fbd575d.png

Dość szeroki zakres napięć wejściowych, spadek nieco ponad 1V, prąd spoczynkowy (Quiescent current) 5-10 mA... Ogromny prąd, ale przy zasilaniu z Vin pewnie stosuje się zasilacz sieciowy to kogo to obchodzi.

Ale dalej jest już ciekawy regulator do zastosowań energooszczędnych:

image.thumb.png.caa77184de78ebb5db3f4ff53316854b.png

Dropout to jedyne 200mV, prąd spoczynkowy 1uA i nawet spory zapas prądu maksymalnego. Możesz z tego zasilać mikrokontroler, możesz dać to do zasilania osobnego układu, a wtedy jest przydatny pin usypiający regulator, wtedy całość podziała na baterii jeszcze dłużej.

Może trochę popłynąłem z poradą, ale warto popatrzeć na inne opcje 😉 

Gieneq dzięki za odpowiedź i wysiłek 

Oczywiście wezmę pod uwagę Twoje rady, na chwilę obecną zamówiłem te LM,y więc jak przyjdą to spróbuję ich użyć, ale te co wspomniałeś też zamówię. Chociaż podejrzewam że i tak będzie długi czas pracy na oryginalnych ogniwach 18650 o pojemnosci około 3200mAh ale zmierzonej, nie w opisie aukcji 😜 jeśli mój pierwszy robot będzie jeździł ponad 20 minut będę zadowolony😁 a pierwszy chce zostawić w oryginale a w późniejszych modzić 😁😁😁😁😁

Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Jak je kupujesz w promo po 1-2 centy za sztukę to kto by patrzył na zużycie prądu 😉 #żart.

Osobiście ostatnio przerzuciłem się na przetwornice impulsowe (ale to głównie ze względów na pobory prądu rzędu kilku(nastu) amperów).

Na szczescie takie stabilizatory i drobna elektronika nie są drogie szczególnie na aliexpress, kupiłem 5 szt za 10,15zl z przesyłką i tym nieszczęsnym podatkiem który wszedł w życie od 1 lipca 🤨😠

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, nikolas2020 napisał:

Na szczescie takie stabilizatory i drobna elektronika nie są drogie szczególnie na aliexpress, kupiłem 5 szt za 10,15zl

Uhm...

image.thumb.png.0ea92024d739f892f6b95d63d594aadf.png

Dolar był po 3.74 😉 

Te 5 sztuk to drożyzna... No ale co kto woli -,- Nie każdy lubi pracować z SMD.

I tak, przy odrobinie uporu można używać ich z płytkami stykowymi 😉 

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

18 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Uhm...

image.thumb.png.0ea92024d739f892f6b95d63d594aadf.png

Dolar był po 3.74 😉 

Te 5 sztuk to drożyzna... No ale co kto woli -,- Nie każdy lubi pracować z SMD.

I tak, przy odrobinie uporu można używać ich z płytkami stykowymi 😉 

A na jakiej stronie są w takiej cenie? 🤔

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, nikolas2020 napisał:

A na jakiej stronie są w takiej cenie?

To akurat były AMS1117-3.3 w obudowach SMD na LCSC 😉 Dlatego nadmieniłem, że nie każdy bawi się w SMD, ale osobiście polecam (pomijając to, że trzeba do tego robić płytki drukowane, bo inaczej to tragedia).

P.S. to było promo.

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

To akurat były AMS1117-3.3 w obudowach SMD na LCSC 😉 Dlatego nadmieniłem, że nie każdy bawi się w SMD, ale osobiście polecam (pomijając to, że trzeba do tego robić płytki drukowane, bo inaczej to tragedia).

P.S. to było promo.

Dzięki, można też przylutowac kawałek kabelka do wyprowadzeń nóżki i wsadzać w płytkę stykową, już tak kiedyś robiłem 😁

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, nikolas2020 napisał:

można też przylutowac kawałek kabelka do wyprowadzeń nóżki i wsadzać w płytkę stykową

Jeśli to te o których myślę, bardzo ładnie można je wtyknąć w płytkę uniwersalną.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.