Skocz do zawartości

Wyjście 3.3v Arduino nano


nikolas2020

Pomocna odpowiedź

Witajcie 

Szukałem w internecie podobnego tematu ale nie znalazłem więc zakładam nowy.

Jakiś czas temu zamówiłem 2 klony Arduino nano z aliexpress, oraz nrf24l01. Podłączyłem jeden NRF do mojego Arduino UNO którego kupiłem wcześniej, a drugi NRF do drugiego Arduino nano, napisałem prosty program który miał działać na zasadzie, jeśli wcisne przecisk na nadajniku (Arduino nano) to na odbiorniku (Arduino Uno) zapali się dioda, czyli komunikacja jednokierunkowa, niestety nie działało to, oba Arduino zasilalalem z USB potem z baterii 9v i dalej nic, więc pomyślałem że trzeba sprawdzić przewody, przewody ok, mierzyłem napięcie, nrfy zasilane są napięciem z gniazda 3.3v, na Arduino Uno pokazało mi takie napięcie czy jak zasilalalem z USB czy baterii 9v było równe 3.3v niestety tego napięcia brakuje na Arduino nano, podłączyłem moje drugie Arduino nano bo myślałem że pierwsze jest uszkodzone, niestety też nie ma na wyjściu 3.3v, rozwiązałem problem NRF odnośnie braku komunikacji ze względu na brak zasilania modułu, ale pozostał problem odnośnie wyjścia 3.3v z Arduino nano, po podłączeniu miernika pokazuje jakieś 0.02v-0.07v zależy kiedy czasami też pokazuje miernik 0v czy ktoś wie co może być przyczyną? Bądź co mogę zrobić aby te napięcie było 3.3v? Nie chcę mi się wierzyć że 2 Arduino są uszkodzone, są one nowe, pierwszy projekt się nie udał, napięcie 5v jest 

16266041857895853086962690545875.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

ten pin obsluguje max 50mA output wiec raczej wiekszosci rzeczy tym nie zasilisz...dodatkowo te moduly sa strasznie czule na napiecia itp i czesto jest potrzeba dodawac jakis kondensator np 470-1000uf o czym sam sie nie dawno przekonalem...mozesz zasilac nano z 3.3v i razem spiac nrf...tez powinno dzialac

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, farmaceuta napisał:

ten pin obsluguje max 50mA output wiec raczej wiekszosci rzeczy tym nie zasilisz...dodatkowo te moduly sa strasznie czule na napiecia itp i czesto jest potrzeba dodawac jakis kondensator np 470-1000uf o czym sam sie nie dawno przekonalem...mozesz zasilac nano z 3.3v i razem spiac nrf...tez powinno dzialac

Farmaceuta dzięki za odpowiedź, ale to nie rozwiązuje mojego problemu. Ja mam problem z brakiem napięcia 3.3v na wyjściu a nie z zasilaniem układu, a NRF pobiera najwięcej chyba 13mA czy coś koło tego więc mieszczę się w normie.

 

Mój problem polega na tym że przy zasilaniu Arduino z kabla USB bądź podabiu napięcia z baterii 9v na pin Vin i masy na gnd na wyjściu 3.3v nie ma napięcia w ogóle, bądź jest bardzo znikome rzędu 0.06v żaden kondensator mnie nie ratuje w tej sytuacji. Problem nadal nie rozwiązany 

 

 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

3 godziny temu, deshipu napisał:

A pokaż no zdjęcie spodu tych płytek.

deshipu, gdzieś na stronie jakiejś przeczytałem o jakiejś zworce aby ją wsunąć ale nie widzę tutaj takiej możliwości przesyłam zdjęcie spodu płytki Arduino Uno, a górę przesłałem wcześniej.

16266234628763074220930454583683.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Widzisz tę dużą część z napisem AMS1117-5.0? To jest regulator napięcia 5V. Nigdzie na twojej płytce natomiast nie ma regulatora napięcia 3.3V. Zwyczajnie nie ma skąd brać takiego napięcia.

Jesteś pewien, że to są oryginalne płytki Arduino?

Link do komentarza
Share on other sites

36 minut temu, deshipu napisał:

Widzisz tę dużą część z napisem AMS1117-5.0? To jest regulator napięcia 5V. Nigdzie na twojej płytce natomiast nie ma regulatora napięcia 3.3V. Zwyczajnie nie ma skąd brać takiego napięcia.

Jesteś pewien, że to są oryginalne płytki Arduino?

Nie to klon z aliexpress za niecałe 15zl szt, hmm no niestety, zasile swoje nrfy przez stabilizator z baterii dzięki wielkie 

 

18 minut temu, ethanak napisał:

Przecież pisał że to klony. Oryginał też zresztą nie ma stabilizatora 3.3V.

Skoro oryginały też nie mają, to po co w ogóle nano wyposażone jest w ten pin? I producenci chwalą sie że nano ma napięcia 5v i 3.3v? Na wielu grafikach jest wspomniane o wyjściu 3.3v hmmm

Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

CH340G też ma stabilizator 3.3V

Ano faktycznie - zasugerowałem się jakimś lewym schematem na którym to wyjście było pominięte, zwracam honor.

W takim razie co oznacza stwierdzenie

12 godzin temu, deshipu napisał:

Nigdzie na twojej płytce natomiast nie ma regulatora napięcia 3.3V. Zwyczajnie nie ma skąd brać takiego napięcia.

Bo właśnie przed chwilą dla sprawdzenia wyjąłem Nano z działającego urządzenia, wygląda dokładnie tak samo jak ten na zdjęciu, a nRF podłączony do wyjścia 3.3V działa i ma się dobrze...

Link do komentarza
Share on other sites

@nikolas2020 w twoim nano jest najprawdopodobniej ch340C w zasadzie to w porównaniu do ch340G różni się wbudowanym kwarcem dlatego u ciebie jest puste miejsce na płytce. Spróbuj zmierzyć napięcie bezpośrednio na pinie nr 4 tego układu (w większości klonów z ch340G ten pin jest wyprowadzony na pin 3v3 arduino nano). Swoją drogą to można kupić nano z wbudowanym zewnętrznym stabilizatorem 3v3 od robotdyn w wersjach z ch340G i ch340C.

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, ethanak napisał:

W takim razie co oznacza stwierdzenie

14 godzin temu, deshipu napisał:

Nigdzie na twojej płytce natomiast nie ma regulatora napięcia 3.3V. Zwyczajnie nie ma skąd brać takiego napięcia.

Bo właśnie przed chwilą dla sprawdzenia wyjąłem Nano z działającego urządzenia, wygląda dokładnie tak samo jak ten na zdjęciu, a nRF podłączony do wyjścia 3.3V działa i ma się dobrze...

Oznacza tyle, że pomyślałem, że ch340 też ma stabilizator wbudowany. Moje klony mają osobny stabilizator.

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, deshipu napisał:

Moje klony mają osobny stabilizator.

No cóż, jak widać nacja produkująca te klony ma nie tylko talent naśladowniczy, ale sporą inwencję twórczą 🙂

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.