Skocz do zawartości

ATmega8 i ATmega8a - czym się różnią?


matnik

Pomocna odpowiedź

Mam pytanie. Jaka jest tak naprawdę różnica między ATmega8 i ATmega8a oraz, jeżeli mam dostęp do obu - które bardziej opłaca się kupić (mam zamiar je używać w kilku projektach)?

W nocie różnicowej na stronie atmela były owszem podane różnice, w prądzie wyjścia etc. ale to są według mnie małe rozrzuty. Czy oprócz tego jest jakaś rażąca różnica?

Link do komentarza
Share on other sites

Z tej noty porównawczej można wyczytać, że jest to po prostu ulepszona wersja atmegi8. Lepsza wydajność etc.

Prawdopodobnie usunęli też błąd zwarcia bodajże Vcc do Avcc

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nieco off topic, ale nie lepiej przerzucić się na LPC111x ? Są bardzo tanie (od 6zł/szt.), 32-bitowy rdzeń Cortex-M0 bije na głowę ATmegę wydajnością. Do 32 kB flash (docelowo do 128 kB) i jak na razie do 8 kB SRAM. Peryferia bogatsze niż ATmega. Darmowe środowisko RIDE7 lub LPCExpresso. Jedynie trzeba się zaopatrzyć w debugger SWD. Nie wiem do końca jak z bootloaderem.

Link do komentarza
Share on other sites

Heh, może ma większą wydajność, ale inny asembler niż AVR. Trzeba by było uczyć się od nowa 🙂
Dlatego właśnie nie pisze się w assemblerze o ile nie jest to konieczne.
Link do komentarza
Share on other sites

Gdyby to było takie proste, to dawno już ATmegi 32 i wyższe niy byłyby używane poza sytuacjami, w których jest potrzebne np. 40kB flasha, bo LPC21xx dają więcej za tę samą cenę. Ilość helpów i tutoriali też jest ważna. No i programator (chociaz dla ARMów starczy chyba na RS232).

Dobrze m isię wydaje, że dla większości zastosowań ATmega8A jest gorsza? zgodnie z opisem ma gorsze zakresy napięć stanów logicnzych portów, a jedynie troszkę się oszczędza na zużyciu energii? Niestety z noty z porównaniem nie jest podane czy i jakie błędy poprawiono.

Link do komentarza
Share on other sites

A ja osobiście odradzam kupowanie procków z literką A na końcu chyba że korzystacie z oprogramowania atmela. Jak dobrałem się do atmega48a to nie mogłem jej zaprogramować przez usbasp'a i najnowsze avrdude. AVR-GCC też nie obsługiwał tej wersji ale to jakaś stara wersja była. Jak chcesz kupować te procki to pierw sprawdź czy masz pełne wsparcie tej wersji procka 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, może temacik trochę na boku ale nie wiecie czemu cena zwykłej Atmegi8-16PU poszybowała tak do góry ? jakieś 4miesiące temu zamawiałem na TME i płaciłem w okolicach 5zł sztuka a teraz w lispolu procek kosztuje już 18zł! Mógłby mi ktoś rozjaśnić umysł ?

Link do komentarza
Share on other sites

M8 (i kilka innych AVR chyba też) zostaje wycofana z produkcji, a że dobrze się sprzedawała (i raczej dalej sprzedaje) to sprzedawcy podciągają ceny AVR wszystkich, bo i tak ludzie będą je kupować. To i jeszcze masakryczna wartość złotego.

ED> znalazlem na elce taki temat, dosć świeży: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1692883.html

Link do komentarza
Share on other sites

BoBBy, Dziękuje za informacje. A wiadomo co teraz ? Generalnie masa projektów stoi na Atmedze, nawet głupiego programatora nie opłaca się samemu robić bo koszt Atmegi powoduje że musiałby on kosztować koło 25zł... Wiadomo nasza rodzima waluta się ustabilizuje ale podejrzewam że cena tylko nieznacznie spadnie...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.