Skocz do zawartości

Zasialnie diod LED 10W panel COB z Li-ion?


Tom277

Pomocna odpowiedź

Witam

Chciałbym zbudować lampkę błyskającą z 3 (max4) diody LED 10W, planuję zasilić diody (lampkę) z akumulatora 18650, ale mam mały dylemat, wszystkie diody jakie znalazłem 10W i 20W są na minimum 12V. Więc nawet jak je podłącze równolegle to mam problem bo jeden akumulator 18650 to zaledwie 3.6V. Chciałbym aby lampka była kompaktowa czyli mała i zgrabna, więc myślę o max 2 szt akumulatorów, co nadal jest niską wartością napięcia ok 7-8V. Zastanawia mnie jak to zasilić, nie wiem czy źle szukam, używam złych fraz w wyszukiwarce bo nie mogę znaleźć sensownego schematu. Lampka będzie wydawać krótkie błyski jako sygnalizator, więc akumulatory powinny "chwilę" popracować, tylko co z ta przetwornicą? Macie może jakieś w miarę proste schematy drivera podnoszącego napięcie do ok 12V lub więcej? Temat jest mi trochę obcy i brakuje mi rozeznania, jak i gdzie szukać. Wyszukiwarka google podpowiada głównie drivery, ale step_down. Jak nawet coś się znajdzie to albo ze specjalizowanym układem scalonym, albo schemat jakiś taki kobylasty. W przypadku dedykowanych układów problem jest zazwyczaj w cenie, ale obecnie nie wiem, czy nie większy w dostępności układów, nic nigdzie nie ma.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Z przetwornicą nie powinno być problemu jeśli lampa ma tylko błyskać (w jakim okresie?) to może być dobrana na styk a energię potrzebną na wyzwolenie led przetrzymywać w kondensatorach i oczywiście sterować napieciem po stronie 12V aha i musisz szukać przetwornic step up nawet jakichś gotowych modułów 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

3 szt diod po 10W błysk co 1s, czas trwania świecenia (błysku) tak strzelam, że ok 25ms trudno powiedzieć tak teoretycznie. To mam być zwykły sygnalizator który ma błyskając zaznaczać pozycję. Od razu powiem, że muszę i chcę zbudować go od zera. Wiem, że chwila spędzona na Allegro czy Aliexpress i gotowy sygnalizator znajdę, ale w tym przypadku chcę zbudować całość od podstaw.

Przetwornica może być gotowa, jedynie drażni mnie, że często później jest problem z gotową płytką, która nigdy do niczego nie pasuje mechanicznie, no ale bonusem jest, że jest gotowa 🙂

Może jakiś przykład, link, podpowiedź?

A i jeszcze jedno, tak jak napisałeś, myślałem nad kondensatorem do gromadzenia ładunku, zastanawiam się jedynie czy muszę chronić LED-a? Czy mogę podłączyć diodę LED przez jakiś klucz bezpośrednio do kondensatora? Czy ładunek w kondensatorze nie powali diody LED, bo bez zabezpieczenia kondensator wypluje z siebie całą energię przez niezabezpieczoną diodę LED, a może przy takim sposobie pracy gdzie dioda zasilana jest jedynie błyskami nie muszę się o to martwić?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o przetwornicę to jak już budować samemu użyłbym klasyka gatunku - tl494 lub lm2587 na których są budowane gotowe moduły. W kwestii kondensatorów - wpierw należałoby znaleźć kartę katalogową danej diody i na jej podstawie określić maksymalny prąd w impulsie a następnie oszacować pojemność kondensatorów

A i musisz do tego wszystkiego dobudować jakiś układ który pilnowałby akumulatorków aby urządzenie nie rozładowało ich do zera

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Co do akumulatorów, tak masz rację i o tym wiem.

Co do "znaleźć kartę katalogową danej diody" uczciwy sprzedawca na Aliexpress opisał rzetelnie wszystkie parametry diody, które sprzedaje więc tu nie ma niespodzianki 🤣

Ok dziękuje powalczę, zobaczę jakie efekty będą.

Link do komentarza
Share on other sites

48 minut temu, Tom277 napisał:

uczciwy sprzedawca na Aliexpress opisał rzetelnie wszystkie parametry diody

Zawsze warto sprawdzić, bo można się przejchać... 😄 Akurat na diodach raczej nie, ale na scalakach bardzo łatwo (zwłaszcza EEPROM / EPROM / stare CPU)

18 minut temu, _LM_ napisał:

Gdybyś chciał mieć sterowanie i ograniczenie prądu w jednym to możesz zastosować podobny układ 

Zadziała, ale jak coś nawali to temu mosfetowi może zrobić się gorąco (#doświadczenie)

Link do komentarza
Share on other sites

Z tym uczciwym sprzedawcą to był żart, oczywiście. Kupując diody z Aliexpress czy Allegro mam pewność jednego, że niczego nie można być pewnym. Sprzedawcy opisują co im się żywnie podoba bo i tak tego nikt nie sprawdzi, a jakiekolwiek pretensje czy uwagi można podważyć i zbić błędnym podłączeniem i itp. a zresztą wszyscy to wiedzą i nie ma co się nad tym rozwodzić.

Co do powyższego prostego schematu, to i owszem nie jest to szczyt techniki ale chyba mi wystarczy. Może faktycznie H1M4W4R1 po twojej uwadze zastosuję jeszcze jakiś bezpiecznik czy coś tam, się zobaczy jak wyjdzie w praniu 😉 

COB to wziąłem z pierwszej lepszej aukcji, bo nie wiedziałem, jak nazywają się te diody w formie kwadratu na aluminiowym radiatorze z żółtym środkiem gdzie jest szereg diod połączonych szeregowo i równolegle oraz zalane jakimś żółtym czymś. 

Link do komentarza
Share on other sites

Źródło prądowe które przedstawiłem możesz przetestować tutaj, natomiast aby móc dalej coś działac w tym temacie przydałoby się nieco więcej informacji o twoim panelu być może znajdziesz coś w tej bazie. Spójrz też na ten wycinek noty PDF w prawdzie dotyczy panelu zasilanego z wyższego napięcia ale zaznaczyłem Ci że można pracować z prądami wyższymi niż znamionowe ale muszą być spełnione kryteria czasowe.

COB.thumb.JPG.e6736b758c75b912de213d2def234b1f.JPG

21 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Zadziała, ale jak coś nawali to temu mosfetowi może zrobić się gorąco (#doświadczenie)

Nie wiem co w tym układzie może się zepsuć, nawet jakbyś miał zwarcie na module led to ten układzik ma za zadanie ograniczyć prąd, poza tym MOS powinien być zamontowany na radiatorze. 

EDIT: Poprawiłem link do symulatora

 

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, _LM_ napisał:

Nie wiem co w tym układzie może się zepsuć, nawet jakbyś miał zwarcie na module led to ten układzik ma za zadanie ograniczyć prąd, poza tym MOS powinien być zamontowany na radiatorze. 

Też do tego nie doszedłem, co mi walnęło, ale wiem, że ten MOSfet całkiem nieźle się rozgrzał, tylko zamiast diód miałem cewkę tranzystora, więc pewnie poszło o indukcję prądu wstecznego (R = 2.2, MOS=IRF840, Trs=100uH, 1:63)... Napięcie zasilania 9V, indukowane max. 300V

Niby prąd i napięcie niskie, więc układ powinien spokojnie radzić sobie bez radiatora... Ale fizyka zdecydowała inaczej...

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

23 minuty temu, _LM_ napisał:

Nie wiem co w tym układzie może się zepsuć

Z praw Murphy'ego: jeśli coś się może zepsuć to się zepsuje w najgorszym momencie.

Jeśli ktoś uważa, że dany układ nie może się zepsuć, to jest w błędzie.

A jeśli nie wiem co w danym układzie może się zepsuć wystarczy poczekać:)

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.