Skocz do zawartości

Esp 32 piny 5, 14, 15 "outputs PWM signal at boot"


lucek20

Pomocna odpowiedź

Buduję pewien projekt na esp32. Wyjść dostępnych nie wiele jak na moje potrzeby.. Mam pytanie, przy pinach 5, 14, 15 znalazłem takie informacje: 

5   outputs PWM signal at boot
14  outputs PWM signal at boot
15  outputs PWM signal at boot,

Co to znaczy i czy mogę te piny wykorzystywać w normalny sposób? Jeżeli dobrze rozumiem to podczas uruchamiania płytki wysyłają one sygnał PWM.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam nadzieje ze autor sie nie obrazi bo tez mam pytanie odnosnie pwm...pwm jest regulowane 1-16bit...im mniejsza rozdzielczosc tym wieksza czestotliwosc moge osiagnac...zakladajac ze mam 1bit(50%) moge uzyskac max 40Mhz(z tego co przeczytalem) i moje pytanie...czy majac tak niska rozdzielczosc moge uzyskac dowolna czestotliwosc w tym zakresie?? W sensie czy bede mial np. 1253/1254/1255/1256hz itp...czy bedzie to jakos "skokowo" np. 1200/1204/1208/1212hz...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 10.11.2021 o 11:29, lucek20 napisał:

Buduję pewien projekt na esp32. Wyjść dostępnych nie wiele jak na moje potrzeby.. Mam pytanie, przy pinach 5, 14, 15 znalazłem takie informacje: 

5   outputs PWM signal at boot
14  outputs PWM signal at boot
15  outputs PWM signal at boot,

Co to znaczy i czy mogę te piny wykorzystywać w normalny sposób? Jeżeli dobrze rozumiem to podczas uruchamiania płytki wysyłają one sygnał PWM.

Nie są to dokładnie sygnały PWM, ale raczej krótkie paczki impulsów. Po uruchomieniu procesora działają jak normalne GPIO, ale ze względu na te impulsy lepiej ich używać jako wejść, by przypadkiem nie właczyć tego, co jeszcze powinno być wyłączone.

 

Dnia 28.11.2021 o 13:51, farmaceuta napisał:

Mam nadzieje ze autor sie nie obrazi bo tez mam pytanie odnosnie pwm...pwm jest regulowane 1-16bit...im mniejsza rozdzielczosc tym wieksza czestotliwosc moge osiagnac...zakladajac ze mam 1bit(50%) moge uzyskac max 40Mhz(z tego co przeczytalem) i moje pytanie...czy majac tak niska rozdzielczosc moge uzyskac dowolna czestotliwosc w tym zakresie?? W sensie czy bede mial np. 1253/1254/1255/1256hz itp...czy bedzie to jakos "skokowo" np. 1200/1204/1208/1212hz...

Należy rozróżnić częstotliwość sygnału (mierzoną w Hz) od jego wspołczynnika wypełnienia (określanego np. w %). Przy sterowaniu PWM zachowujemy stałą częstotliwość, a zmieniamy współczynnik wypełnienia. Tak więc dla tego przypadku dla sygnału 40MHz przy rozdzielczości 1 bita uzyska się po prostu sygnał o stałym wypełnienu 50% - bez możliwości regulacji.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

11 godzin temu, jand napisał:

Należy rozróżnić częstotliwość sygnału (mierzoną w Hz) od jego wspołczynnika wypełnienia (określanego np. w %). Przy sterowaniu PWM zachowujemy stałą częstotliwość, a zmieniamy współczynnik wypełnienia. Tak więc dla tego przypadku dla sygnału 40MHz przy rozdzielczości 1 bita uzyska się po prostu sygnał o stałym wypełnienu 50% - bez możliwości regulacji.

I dokladnie o powyzszym wiem...😉 wiem co to wypelnienie/czestotliwosc...zastanawia mnie tylko rozdzielczosc pwm(hz)...ale juz chyba znalazlem odpowiedz ze f jest plynnie regulowane...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

44 minuty temu, farmaceuta napisał:

I dokladnie o powyzszym wiem...😉 wiem co to wypelnienie/czestotliwosc...zastanawia mnie tylko rozdzielczosc pwm(hz)...ale juz chyba znalazlem odpowiedz ze f jest plynnie regulowane...

Maksymalna rozdzielczość i maksymalna częstotliwość są do siebie odwrotnie proporcjonalne.

To musi być jakieś fikuśne zastosowanie , skoro potrzebna jest płynna zmiana częstptliwości. W najczęściej występujących (regulacja jasności świecenia LED, regulacja obrotów silnika) częstotliwość pozostaje stała, zmienia się zaś współczynnik wypełnienia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, jand napisał:

To musi być jakieś fikuśne zastosowanie , skoro potrzebna jest płynna zmiana częstptliwości. W najczęściej występujących (regulacja jasności świecenia LED, regulacja obrotów silnika) częstotliwość pozostaje stała, zmienia się zaś współczynnik wypełnienia.

Jakie fikuśne zastosowanie? Pewnie audio albo zapis na taśmie magnetycznej 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, jand napisał:

Maksymalna rozdzielczość i maksymalna częstotliwość są do siebie odwrotnie proporcjonalne.

Tak tak...wyzsza f, mniejsza rozdzielczosc wypelnienia..

4 minuty temu, jand napisał:

To musi być jakieś fikuśne zastosowanie , skoro potrzebna jest płynna zmiana częstptliwości. 

Silnik krokowy...😉 wiem wiem ze esp32 ma cos takiego jak mcpwm do roznych silnikow...

Nic nie robie takiego..nawet nie mam esp w domu...tak sobie o roznych rzeczach czytam i zbieram info na przyszlosc...😉

4 minuty temu, H1M4W4R1 napisał:

Pewnie audio albo zapis na taśmie magnetycznej 😉 

Nigdy bym nawet nie pomyslal ze takie rzeczy da sie robic z pomoca pwm...😉

Link do komentarza
Share on other sites

25 minut temu, farmaceuta napisał:

chyba f...w sensie freguency...ale nie wiem czy o to chodzi...😅

FM - modulacja częstotliwości 
AM - modulacja amplitudy
PWM - modulacja szerokości sygnału 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, farmaceuta napisał:

Silnik krokowy...😉 wiem wiem ze esp32 ma cos takiego jak mcpwm do roznych silnikow...

Nic nie robie takiego..nawet nie mam esp w domu...tak sobie o roznych rzeczach czytam i zbieram info na przyszlosc...

Życzę więc owocnych studiów i szybkiego wejścia w posiadanie egzemplarza ESP32.

MCPWM odciąża procesor, ale jest trudniejszy do oprogramowania (brak specyficznych funkcji Arduino - trzeba stosować API firmy Espressif).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, farmaceuta napisał:

jest oparta o ten caly mcpwm?? 

Jest.

Spoglądając na plik dla ESP32 widzimy, że dobre oprogramowanie MCPWM nie jest banalne. Za to, ze względu na sprzętowy charakter rozwiązania - jak się chwalą twórcy - można obsłużyć do 6 silników krokowych, z prędkością 200k kroków/s

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.