Skocz do zawartości

System IoT w capervanie od podstaw


Mertz

Pomocna odpowiedź

Hej wszystkim! Jako, że posiadam własnoręcznie zbudowanego campera i chciałbym w najbliższym czasie pokusić się o stworzenie systemu IoT, który pozwalałby mi na sterowanie bezprzewodowo, również przez internet, różnymi jego podzespołami. Jak to zwykle bywa przy dużych projektach - czym więcej się czyta, tym mniej się wie, więc postanowiłem, że spróbuję napisać do Was, być może ktoś mnie nakieruje co muszę wiedzieć 🙂

Ogólny zarys jest taki - system musi mieć serce (tudzież mózg ;)) - tutaj natknąłem się na takie platformy jak arduino, raspberry pi, czy ESP32. Nie chcę, żeby całość pobierała więcej energii niż musi, a podzespoły były jak najtańsze i dawały najwięcej możliwości rozbudowy/modyfikacji. Odpadają więc dosyć powszechnie stosowane w branży urządzenia typu sonoff, czy tuya.

Do centrali podłączone miałyby być konkretne czujniki (jak poziomu wody, otwartych okien/drzwi, itp.), odbiorniki (przekaźniki sterujące urządzeniami zarówno na 12v jak i na 230v), piloty (sterowanie oknem dachowym - podczerwień, sterowanie ogrzewaniem postojowym - pilot radiowy), oraz silniki elektryczne (zawór spustowy szarej wody).

Najbardziej przeraża mnie mnogość rozwiązań oprogramowania - z tego co się dowiedziałem są rozwiązania płatne typu Arduino Cloud, albo open source, jak Thinx. Ja chciałbym coś, co wymaga jak najmniej fizycznego programowania (choć jeśli to konieczne, to nie odrzucam i takich rozwiązań), oraz ma możliwość zastosowania czytelnej aplikacji na smartfona, komputer i tablet.

Pytań i wątpliwości jest oczywiście więcej, ale może na podstawowe tego co przedstawiłem, ktoś będzie w stanie polecić jakieś rozwiązania, za co z góry dziękuję.😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ostatnio właśnie badam temat łączenia takich systemów. Duzi dostawcy chmurowi mają b dobre środowiska do integracji. Np AWS Iot. Ale to co na początek może starczyć to zebranie lokalnie takich sygnałów na brokerze MQTT, zmostkowanie  go z innym i sterowanie po połączonych szynach.

Link do komentarza
Share on other sites

@lukasz-dev czyli rozumiem, że na przykład mam w jakiejś części kampera ESP32, do niego podpiętych kilka czujników i jakieś dajmy na  to przekaźniki, w innej części kolejna płytka i wszystkie te dane wysyłane są po wifi przez router do brokera, obrabiane i można wszystkim sterować z poziomu aplikacji na smartfonie, przeglądarki, czy też z kampera ekranem dotykowym HMI, tak?

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę to tak, ESP32 ma moduł WIFI. Można je ułożyć niedaleko czujników, połaczone po kablu.

Te ESP32 mogą łączyć się z lokalnym serwerem MQTT. Ten może być lokalnie na jakimś małym komputerze SBC (np Raspberry) z brokerem MQTT i aplikacją która zarządza logiką - np Home Assistant. 

Skoro sygnały docierają do tego mózgu : komputer SBC, to można tam je dalej przesyłać do chmury / innych serwisów.

Nie mam doświadczenia z ekranami dotykowymi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z jednej strony energia jest istotna (choć urządzenia typu raspberry to najczęściej kilkanaście W max).

Ale też podczas przemieszczania campera można wziąć pod uwagę zaniki internetu. Wtedy fajnie jakby to było sterowalne w sieci wewnętrznie bez wychodzenia na świat.

Ciekawy temat.

Jakie czujniki chciałbyś tam mieć i nimi zarządzać?

Link do komentarza
Share on other sites

@lukasz-dev Właśnie lokalnie też byłaby opcja, wystarczyłoby być w zasięgu routera kamperowego i wtedy można wszystkim sterować bez dostępu do internetu 😉

A czujników mam w głowie całkiem sporo - temperatury zewnętrznej, wewnętrznej, wody w bojlerze, wody szarej, akumulatora, czujnik wilgotności powietrza, czujniki zalania, czujnik do pomiaru stanu wody czystej/brudnej, zamknięcia drzwi, okien itp. Do tego przekaźniki pozwalające sterować ogrzewaniem postojowym, zamkiem centralnym, oświetleniem, oknem dachowym... No i najtrudniejsza kwestia - próba odczytu danych z urządzeń typu regulator ładowania solarów, czy ładowarki dc-dc (nadają po BT), czy chociażby sygnału z chińskiego ogrzewania postojowego, żeby móc ustawić konkretną częstotliwość pompki 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Jak na moje oko, jak energetycznie rzecz biorąc stać Cię na utrzymanie routerka i małego SBC to postawienie HomeAssistant lokalnie rozwiązuje problem "mózgu". W razie potrzeby można to potem eksportować do internetu.
Ostatnio testuje u siebie dongle Zigbee, który pomaga mi między innymi lokalnie obsługiwać urządzenia Sonoff bez wychodzenia w "ich cloud'a".

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.