Skocz do zawartości

Menu na oled 1306 z obsługą silników


Norbert7630

Pomocna odpowiedź

12 minut temu, Norbert7630 napisał:

@ethanak to ja już nie wiem while to funkcja czy nie funkcja? w książce inaczej tutaj inaczej....ech całkowicie zgłupiałem już.😅

Czy doczytałeś też czy w tej pętli może być wstawione sprawdzanie przycisku?

Link do komentarza
Share on other sites

no właśnie tu jest problem bo autor tej książki w rozdziale ,,Pętle'',  wyjaśnia tylko pętle for, nie wiem może gdzieś dalej jest wyjaśnienie pętli while, w jakimś innym rozdziale.  W warunku tej pętli while używa się sprawdzania przycisku, ale w instrukcji chyba raczej nie, tłumacze sobie to tak : warunek(zrób coś) {instrukcja (żeby stało się coś)}.

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, Norbert7630 napisał:

warunek(zrób coś) {instrukcja (żeby stało się coś)}.

Nie.

while:

dopóki(coś nie zostało zrobione) {męcz w kółko instrukcję}

if:

jeśli (coś zostało zrobione) {wykonaj instrukcję}

To tak w dużym przybliżeniu...

Cały czas się zastanawiam, dlaczego próbujesz napisać poemat nie znając języka w którym ów poemat ma powstać... ale to pewnie taka nowa moda, ja to już stary jestem i się więcej nie wtrącam.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, Norbert7630 napisał:

warunek(zrób coś)

??

Może wróć na początek nauki do kursu Forbota, odcinek 2, słownie DRUGI, TUTAJ!!!,  w tytule ma PODSTAWY PROGRAMOWANIA, powiem Ci @Norbert7630 coś w tajemnicy, jest tam o pętli while.

4 minuty temu, ethanak napisał:

Cały czas się zastanawiam, dlaczego próbujesz napisać poemat nie znając języka w którym ów poemat ma powstać...

Dodam od siebie, PODSTAW języka. Prosiliśmy Cię @Norbert7630 już dawno temu, byś chociaż uczciwie przerobił kurs Arduino Forbota. Byłoby łatwiej. Wszystkim.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

no właśnie tak się zastanawiałem że to co napisałem jest podobne do if 😅 no ale kliknąłem wyślij za nim się dobrze zastanowiłem, także na razie nic się nie zmienia jak zwykle mój błąd 😉

czyli jeżeli w warunku while będzie sprawdź przycisk jakiś tam,  a instrukcja w tej pętli while będzie pusta {} to nic się nie wykona? 

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, Norbert7630 napisał:

czyli jeżeli w warunku while będzie sprawdź przycisk jakiś tam,  a instrukcja w tej pętli while będzie pusta {} to nic się nie wykona?

Mylisz pojęcia, wróć do kursu, proszę...

 

 

 

 

a potem w warunku while zostaw millis() i 5000, a w instrukcji tej pętli while daj sprawdzanie przycisku.

Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, SOYER napisał:

byś chociaż uczciwie przerobił kurs Arduino Forbota.

E tam, takie kursy to dla cieniasów są. Prawdziwy twardziel będzie pisał w Swahili nawet jeśli jedynym językiem obcym jaki zna jest śląski 😉

 

Link do komentarza
Share on other sites

@SOYER to ja też wam powiem coś w tajemnicy co mnie wkurza i boli ale u mnie samego, czytam ten kurs forbota: Kurs Arduino poziom I od #1 do #11 ale nie jestem w stanie tego wszystkiego zapamiętać i potem pisząc kod tak jak teraz tutaj muszę wracać i szukać to czego zapomniałem 😔

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak dzięki zrozumiałem aluzje 😉 a wiesz ze ponad 700 tys. ludzi w Afryce używa tego języka jako ojczystego......@SOYER na razie stop, czytałem ten kurs 3 razy, ale jak już wspomniałem wcześniej pamięć zawodzi.....nie ważne, stop dlatego bo nic więcej u mnie ciekawego się nie wydarzy żebym ja to napisał. Posiedze sobie jeszcze raz przy tym kursie w wolnych chwilach no i trochę w tych książkach poczytam.

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, Norbert7630 napisał:

ale nie jestem w stanie tego wszystkiego zapamiętać i potem pisząc kod tak jak teraz tutaj muszę wracać i szukać to czego zapomniałem

To powiem Ci moją kolejną tajemnicę, też mam to samo, ciągle wracam do kursu Forbota, oraz do innych kursów i tutoriali na internetach. Ciągle o czymś zapominam, cały czas sobie przypominam, że gdzieś o tym już czytałem, albo wręcz przeciwnie, coś mnie zaskakuje, jak ostatnio podejście ethanaka do rozwiązania mojej zagwozdki.

Wiesz co, to jest właśnie fajne, ja to nazywam, po mojemu, "kuźwa zaś hydrozagadka".

Pamiętaj, chcemy Ci pomóc, ale wymagaj też od siebie, jak ktoś zadaje konkretne pytanie, to nie po to by sobie popisać, tylko jest w tym jakiś cel(zazwyczaj). Postaraj się poszukać odpowiedzi i jej udzielić, tak jak umiesz. Ewetualnie zostaniesz poprawiony, albo poproszony(?) o dalsze poszukiwania:).

Damy radę, ale musisz znać podstawy, albo chociaż wiedzieć jak je znaleźć w kursie Forbota. Nikt tutaj nie wymaga od Ciebie nic więcej jak tylko to.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, Norbert7630 napisał:

na razie stop

Nie, nie stop, pisz i pokazuj Twój kod, ale słuchaj podpowiedzi, nie bawimy się w kotka i myszkę, piszemy o while lub millis to czytasz o tym(tylko Forbot, na razie styknie) i starasz się zrozumieć, 2,3,4... razy, nie kapujesz to pytasz.

Umowa stoi?

Link do komentarza
Share on other sites

@SOYER sorki nie miałem czasu żeby usiąść do tego zadania, ten kurs o pętli while z forbota przeczytałem, jednak czy albo pominąłem coś bądź przeoczyłem nie wiem, ale o sprawdzaniu przycisku w instrukcji tej pętli nic tam nie widziałem. 

while (millis() - zapamietanyCzas <= 5000UL){ //to nie wychodze z menuSilnik1

jest tak jak kolega @ethanak mnie poprawił, kod w instrukcji tej pętli wykonuje się do momentu spełnienia warunku. Dopóki nie upłynął ten czas 5 s wykonuje się to co w instrukcji czyli zatrzymuje się w menu silnik1 off/on, jednak po upływie tego czasu warunek przestaje być spełniany i wychodzi z pętli while do głównej loop, wraca do menu silnik1 silnik2. Dodanie linijki z kodem sprawdzającym przycisk tak jak pisałeś

Dnia 24.01.2022 o 19:57, SOYER napisał:

a potem w warunku while zostaw millis() i 5000, a w instrukcji tej pętli while daj sprawdzanie przycisku.

while (millis() - zapamietanyCzas <= 5000UL){ //to nie wychodze z menuSilnik1
  (digitalRead(przyciskDol)== LOW);
  menuEkran1 = 2; 
}
 break;

Oczywiście nie wiem czy dobrze zrozumiałem że tak to mam zrobić, to nawet mi się wydaje trochę bez sensu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.