Skocz do zawartości

Projekt - sygnalizacja o temperaturze na piecu


SzpaQ91

Pomocna odpowiedź

Cześć, 

To mój pierwszy wpis, jeżeli temat nie jest w dobrej sekcji to z góry przepraszam. 

Na wstępnie chciałbym zaznaczyć, że jestem zielony w tematach układów scalonych. Stąd pomysł na projekt, dzięki któremu wejdę w nowy dział wiedzy a przy okazji powstanie coś użytecznego. Do założenia konta oraz zajęcia się tematem zainspirowały mnie realizowane przez użytkowników forum projektów które są genialne! Ale przechodząc do tematu. 

Chciałbym ułatwić moim teściom trochę dbanie o "ciepło w domu". Piec znajduje się w oddzielnym budynku oddalonym od domu ok. 25m, więc za każdym razem żeby skontrolować temperaturę na piecu żeby stwierdzić czy trzeba dołożyć opału lub sprawdzić czy w piecu nic się nie zawiesiło trzeba niezależnie od warunków atmosferycznych wychodzić z domu.  I teraz chciałbym się rozeznać w temacie czy jest szansa na stworzenie jakiegoś kontrola znajdującego się w domu z funkcją wyświetlacza z pokazaną temperaturą lub  diody led z odpowiednia sygnalizacją świetlną dopasowaną do przedziałów temperatury panującej w piecu? Czy taki temat jest możliwy i trudny do zrealizowania dla takiego zieleniaka jak ja?

Z dodatkowych informacji do pieca jest podłączony sterownik SW 100 PW (jak na zdjęciu), do pomieszczenia gdzie znajduje się piec nie dochodzi WI-Fi 😞 

Z górę dziękuje za komentarze. 
Pozdrawiam wszystkich! 
 

271651088_435866094755758_2727169941530633617_n.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 16.01.2022 o 15:39, SzpaQ91 napisał:

Czy taki temat jest możliwy i trudny do zrealizowania dla takiego zieleniaka jak ja?

Bez problemu mozna cos zdzialac..😉 do wyboru mysle dwie opcje...(obecnie drozsza) czyli 2*arduino i do tego 2*modul nrf24l01 plus jakis wyswietlacz..np..popularny 2*16...lub uzyc dwoch Esp32 w konfikucacji punkt-punkt dzialajacej na wifi gdzie jest juz wbudowane w plytki...oczywiscie z pominieciem internetow itp... wifi tylko do komunikacji miedzy modulami...temperatury rozne wiec po dolozeniu przekaznika mozna z domu bez problemu sterowac temperatura zalaczania i wylaczania pompy...(to tak opcjonalnie)...jaki budzet przewidujesz?

Link do komentarza
Share on other sites

42 minuty temu, farmaceuta napisał:

Bez problemu mozna cos zdzialac..😉 do wyboru mysle dwie opcje...(obecnie drozsza) czyli 2*arduino i do tego 2*modul nrf24l01 plus jakis wyswietlacz..np..popularny 2*16...lub uzyc dwoch Esp32 w konfikucacji punkt-punkt dzialajacej na wifi gdzie jest juz wbudowane w plytki...oczywiscie z pominieciem internetow itp... wifi tylko do komunikacji miedzy modulami...temperatury rozne wiec po dolozeniu przekaznika mozna z domu bez problemu sterowac temperatura zalaczania i wylaczania pompy...(to tak opcjonalnie)...jaki budzet przewidujesz?

Kolega bogaty z tym Arduino 😉 Już nawet Raspberry Pi Pico tańsze #no_offense

Swoją drogą raczej na 25m bym się nie bawił z sygnałem 2.4GHz (z doświadczenia wiem, że bez wzmacniania albo dobrej anteny może być ciężko z SNR).

Alternatywa to zabawa w "ciągnięcie druta" (konkretniej dwóch drutów skręconych razem) czyli RS485 😉 

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

17 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Kolega bogaty z tym Arduino 😉 Już nawet Raspberry Pi Pico tańsze #no_offense

Nie no spoko😉 dlatego napisalem ze to drozsza opcja (choc ku scislosci myslalem o klonach)...obecnie to wogole z cenami polecieli na Jowisza, no ale tak to jest jak czlowiek ledwo Arduino IDE ogarnia😋

 

17 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

aternatywa to zabawa w "ciągnięcie druta"

No drutowo to najpewniej, choc taki kawalek kabla tez cos tam chyba kosztuje 

 

17 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Swoją drogą raczej na 25m bym się nie bawił z sygnałem 2.4GHz (z doświadczenia wiem, że bez wzmacniania albo dobrej anteny może być ciężko z SNR).

Wersja z PA+LNA bez problemu starczy...jak robilem test, co prawda krotkotrwaly etc. to na min. mocy bez problemu odbieralem ze 100m odbiornik prawie na ziemi..na przeszkodzie 2 sciany domu i budynek gospodarczy (anteny z zestawu)...no ale wiadomo, trzeba sie zastanowic nad caloksztaltem..

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

5 minut temu, farmaceuta napisał:

Nie no spoko😉 dlatego napisalem ze to drozsza opcja (choc ku scislosci myslalem o klonach)...

Ja też miałem na myśli klony 😉 Arduino Nano przed AliVAT kupowałem po 13.80 za sztukę... teraz poniżej 20 ciężko znaleźć... Dobrze, że Pico dalej 19,90 😉 

6 minut temu, farmaceuta napisał:

Wersja z PA+LNA bez problemu starczy...jak robilem test, co prawda krotkotrwaly etc. to na min. mocy bez problemu odbieralem ze 100m odbiornik prawie na ziemi..na przeszkodzie 2 sciany domu i budynek gospodarczy (anteny z zestawu)...no ale wiadomo, trzeba sie zastanowic nad caloksztaltem..

U mnie 2.4GHz sięga w porywach do 15-20m. Na 25m już by nieźle gubiło pakiety... Wszystko zależy od uwarunkowań zewnętrznych...

12 minut temu, farmaceuta napisał:

obecnie to wogole z cenami polecieli na Jowisza

image.thumb.png.725e3b328af3324443ff09d332609be1.png

To były piękne czasy... xD 

Link do komentarza
Share on other sites

20 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Arduino Nano przed AliVAT kupowałem po 13.80 za sztukę...

Paaanie...moze nie w tamtym roku, ale ~2 lata temu?? To na Ali bralem nano za 7zl?? 

 

22 minuty temu, H1M4W4R1 napisał:

 teraz poniżej 20 ciężko znaleźć..

E to i tak obnizyli...jak patrzylem we wrzesniu/pazdzierniku to prawie trzy dychy...ponizej 25 z przesylka to nie hylo szans...no teraz cos kilka zl spadlo i juz kupi za 25...tragedia poprostu...no ale nie ma sie co dziwic, teraz caly swiat do gory nogami i nie wiadomo o co tak wogole tu chodzi do konca..(po za kwitem oczywiscie😉)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wracając do meritum sprawy:

Połączenie można zrobić na dwóch ESP8266 przez esp-now. Jeśli odpowiednio to oprogramować to nawet jeśli 99.9% pakietów się po drodze zgubi to i tak ten jeden na tysiąc wystarczy. Problemem może być odczytanie temperatury z tego sterownika... producent tego nie przewidział.

A jako wyświetlacz proponowałbym 7-segmentowy (4 cyfry z TM1637), bardzo ładnie działa z ESP i bardzo ładnie kosztuje (na Aledrogo najtaniej poniżej 7 PLN).

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za zainteresowaniem tematem :)

Jeżeli chodzi o budżet to nie chciałem robić nic wysoko budżetowego ale powiedzmy do 200 PLN fajnie by było to zamknąć.

Wszystkie pomysły są naprawdę fajne, czyli zarówno połączenie radiowe jak i po wifi wchodzą w rachubę? A jest jakaś alternatywa żeby temperaturę badać spoza sterownika jeżeli sterownik jest pod to nie przystosowany? 

Czy będzie taka dobra osoba, i w wolnej chwili jest mi w stanie przygotować listę zakupów? :) to nie jest temat na szybcika, zdaje sobie sprawę w związku z brakiem doświadczenia po mojej stronie ten temat będzie kiełkował długo wraz z moją wiedzą.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, SzpaQ91 napisał:

A jest jakaś alternatywa żeby temperaturę badać spoza sterownika jeżeli sterownik jest pod to nie przystosowany? 

A masz tam gdzie przykleić termometr? Taki np. DS18B20? Jeśli tak to już bajeczka.

200PLN to będzie tak na styk, ale jeśli wypali pomysł z esp-now to powinno się dać. Niestety - eksperyment trzeba zrobić.

 

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, SzpaQ91 napisał:

jest jakaś alternatywa żeby temperaturę badać spoza sterownika jeżeli sterownik jest pod to nie przystosowany? 

No jasne...osobny czujnik temperatury..np. ds18b20 za kilka zlociszy...no najtanszym wyborem wydaje sie esp32 bo to wifi na pokladzie, ale w tej materii nic nie doradze bo jeszcze nie testowalem esp-now etc wiec nie bede w blad wprowadzal..

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, ethanak napisał:

ESP8266 jest tańszy, a do mierzenia temperatury nie trzeba dwóch rdzeni i pół mega ramu.

Zgadzam sie tylko pytanie czy pinow styknie? Trzeba jakis lcd...ja osobiscie bym jeszcze dorzucil przekaznik do pompy, dwa potencjometry do min i max temp. A mozna by i buzer ktory by informowal o zbyt wysokiej lub niskiej temp. zeby nie trzeba bylo patrzec co pol godziny w lcd czy juz pora zasuwac do kotlowni, lub inny sygnal do zbyt wysokiej temp. a to sie zdarza jesli zawor zwrotny sie zatnie...jak uklad otwarty to pol "bidy" jak zamkniety to armagedon..😅 ale to tylko takie moje...autor ostatecznie musi rozwiklac zagadke funkcjonalnosci i wtedy bedzie jasne w ktorym kierunku trzeba isc..

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście 200 PLN nie jest tutaj stałą do ruszenia można to troszkę nagiąć 🙂

Co do czujnika temperatury ds18b20 musiał bym rozeznać się czy jest jakieś dogodne miejsce do jego przymocowania. Zrobię eksperyment do ilu stopni nagrzewa się rura przy piecu i jaka jest różnica między temperaturą ze sterownika lub zamontowanego termometra rtęciowego. Jeżeli to będzie stała różnica to zawsze można sobie będzie dodać te kilka stopni. Urządzenie ma pokazywać tylko temperaturę bo jeżeli chodzi o sterowanie pompką to ona i tak jest cały czas włączona. A jeżeli chodzi o jakieś wodotryski typu dostanie wiadomości że temperatura na piecu jest zbyt wysoka to marzenia na dalekie rozwijanie tematu? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, farmaceuta napisał:

Trzeba jakis lcd...ja osobiscie bym jeszcze dorzucil przekaznik do pompy,

Przecież od tego jest sterownik a to urządzenie to tylko zdalny termometr... czytałeś pierwszy post w wątku?

Do termometru potrzebny jest jeden pin, do wyświetlacza dwa.

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, SzpaQ91 napisał:

jeżeli chodzi o jakieś wodotryski typu dostanie wiadomości że temperatura na piecu jest zbyt wysoka to marzenia na dalekie rozwijanie tematu?

Dokładnie - jak nie będzie zdalnego termometru to nie będzie marzeń. A jak będzie zdalny to można postawić na odbiorniku ESP32, Microlenę i niech drze mordę jak jej się coś nie spodoba...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.