Skocz do zawartości

Projekt - sygnalizacja o temperaturze na piecu


SzpaQ91

Pomocna odpowiedź

3 minuty temu, ethanak napisał:

Przecież od tego jest sterownik a to urządzenie to tylko zdalny termometr... czytałeś pierwszy post w wątku?

Czytalem...zalezy jak na to spojrzec, mozna tez troszke lepiej zadzadzac piecem np. robiac dwa tryby dzien/noc...wiadomo ze w nocy mozna troche slabiej grzac przez co dluzej bedzie cieplej w domu, ale jesli autorowi wystarcza to co jest to spoko😉 

 

8 minut temu, SzpaQ91 napisał:

jeżeli chodzi o jakieś wodotryski typu dostanie wiadomości że temperatura na piecu jest zbyt wysoka to marzenia na dalekie rozwijanie tematu? 🙂🙂

To nie jest marzenie a wykorzystanie jednego pinu, kilku warunkow i jakiejs prostej funkcji, plus buzera za 3zl...wiec warto sie zastanowic bo to dobra funkcja dodatkowa

Link do komentarza
Share on other sites

53 minuty temu, farmaceuta napisał:

Czytalem...zalezy jak na to spojrzec, mozna tez troszke lepiej zadzadzac piecem np. robiac dwa tryby dzien/noc...wiadomo ze w nocy mozna troche slabiej grzac przez co dluzej bedzie cieplej w domu, ale jesli autorowi wystarcza to co jest to spoko😉

To są bardzo fajne pomysły 🙂 jednak technologia pieca na to nie pozwala że tak powiem to jest full automat na węgiel więc ręcznie trzeba i tak obsługiwać. Ale przyszłościowo jakby była wymiana pieca to jak najbardziej! To ja sprawdzę czy można gdzieś termometr podpiąć 🙂 Dzięki!

Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, SzpaQ91 napisał:

ręcznie trzeba i tak obsługiwać

E tam... nie zauważyłeś że to forum o robotyce? Ja bym był ostrożny z takimi "trzeba", bo podejrzewam, że zaprojektowanie robota co tam wągiel szufluje (i co tam jeszcze trzeba) leży w granicach zdolności co poniektórych forumowiczów 🙂

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A no tak..ja sie zamotalem troszke bo do zmiany predkosci spalania trzeba miec wladze nad ..spalaniem, czyli dmuchawa lub drzwiczki "szyber" a to kolejne schody, choc jak najbardziej do pokonania...no ale faktycznie moze narazie skupic sie na podstawowym funkcjonowaniu , a jak sie sprawdzi to czarowac dalej jesli bedzie taka potrzeba i chcec😉

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeżeli Rs485 nie przeraża. To na gotowcach:

ZL630 z RS485, Dwa termometry w zestawie. Niby regulator, ale pieca C.O na tym nie postawisz, to wymaga mądrzejszego i innego regulatora z PIDem, ale odczyt temperatury i alarmy masz w zestawie. Tu aukcja cena41 = ok 116zl z wysylka.  Dokumentację jakby co gdzieś miałem, ale jest bez problemu do znalezienia. Sam jedną sztuke mialem przez chwilę, i dziala.

ZL630AR.thumb.jpg.33c2f1f19546a80eb2dd22718b8fcc79.jpg

Wizualizacja i sterowanie:

Telefon, tablet, wtedy wystarczy takie cudo. Tylko przy 25m, nie wiem jak WIFI pociągnie, i trzeba by poszukać wersji z antenką czyli Elfin-EW11A-0, bo ta z linku jest bez :(.

1947123104_ELFINEW11A.thumb.jpg.0b541fb80fae33ae25e42b86276377bb.jpg

 Trzeba to tylko wpiąć do naszej sieci WIFI, i napisać wizualizację w jakimś prostym SCADA na Androida.

86,42 + 115,41 = 201,43zł. Ech przekroczyłem budżet o trochę ponad zł 😉 , Ale ful sprichen na gotowcach projekt, no i mając już to masz położoną podstawę do większej automatyki. jedyna niewiadoma jest zasięg WIFI, jak teściowie mają?

PS. Jak WIFI nie dochodzi do kotłowni to kabelek RS485, trzeba po prostu doprowadzić od termostatu ZL-630 do ELFINA i zamontować go gdzieś w domu, gdzie złapie WIFI. Wystarczy skrętka UTP, tylko musiałaby być ta zewnętrzna.

 

Edytowano przez BlackJack
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, BlackJack napisał:

jedyna niewiadoma jest zasięg WIFI, jak teściowie mają?

Fajnie jest czytać pierwszy post...

Cytat

do pomieszczenia gdzie znajduje się piec nie dochodzi WI-Fi

Poza tym tam nie ma być sterowania przez komórkę, tylko prosty wyświetlacz. Rozumiem, że niektórzy aby sprawdzić temperaturę na piecu będą właczać Specjalną Aplikację Do Sprawdzania Temperatury™ (reklamy w aplikacji)... ale podejrzewam, iż starsi ludzie woleliby żeby coś im na ścianie wisiało i pokazywało bez szukania aplikacji (przynajmniej ja tak mam).

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, ethanak napisał:

Fajnie jest czytać pierwszy post...

Poza tym tam nie ma być sterowania przez komórkę, tylko prosty wyświetlacz. Rozumiem, że niektórzy aby sprawdzić temperaturę na piecu będą właczać Specjalną Aplikację Do Sprawdzania Temperatury™ (reklamy w aplikacji)... ale podejrzewam, iż starsi ludzie woleliby żeby coś im na ścianie wisiało i pokazywało bez szukania aplikacji (przynajmniej ja tak mam).

Faktycznie nie doczytałem z tym WIFI. Co się tyczy komórki, tabletu, to tylko przykład z wykorzystaniem WIFI. Ekran da się, ale nie w tym budżecie, choć???

Hm.. jakby się bardzo uprzeć i dobrze poszukać to nawet proste HMI za 150zl się znajdzie. Wtedy oczywiście nie trzeba modułu WIFI. SH-300.

https://www.aliexpress.com/item/4000050269471.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.5170429anJGRam&algo_pvid=ed6aff93-9457-4943-b38b-d700d0155c12&algo_exp_id=ed6aff93-9457-4943-b38b-d700d0155c12-4&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"10000000113019618"}&pdp_pi=-1%3B144.68%3B-1%3B-1%40salePrice%3BPLN%3Bsearch-mainSearch

Link do komentarza
Share on other sites

Moja propozycja jest na gotowcach, w zadanym budżecie. Co wybierze autor, jego sprawa, nie chce wnikać w polemikę co lepsze, bo każdy ma swoje racje. Ja patrze na temat przyszłościowo i w pewnym sensie z własnego doświadczenia.. To wygląda tak jak pojawi się temperatura, to za chwilę pojawi się pytanie, czy można zrobić jakiś alarm że w piecu wygasza się, czy jest za ciepło. 

Naprawdę nie chcę wnikać w polemikę co lepsze, o tym niech decyduje zainteresowany, jak tylko przedstawiam alternatywne podejście.

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, BlackJack napisał:

Moja propozycja jest na gotowcach

Wspaniale, ma tylko jedną wadę - że nie będzie działać.

2 minuty temu, BlackJack napisał:

w zadanym budżecie

No żesz...

Moje rozwiązanie:

  • 2 x WEMOS D1 (albo coś w tym stylu) - 40 PLN
  • 1 x termometr - 5 PLN
  • 1 x wyświetlacz - 10 PLN
  • 2 x zasilacz - 30 PLN

Razem: 95 PLN (nie liczę jednego rezystora w nadajniku i elementów montażowych, czyli powiedzmy stówa przy cenach z przyszłego tygodnia)

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, ethanak napisał:

Wspaniale, ma tylko jedną wadę - że nie będzie działać.

Szanujmy się może na wzajem. W świetle wypowiedzi autora:

Cytat

Na wstępnie chciałbym zaznaczyć, że jestem zielony w tematach układów scalonych. Stąd pomysł na projekt, dzięki któremu wejdę w nowy dział wiedzy a przy okazji powstanie coś użytecznego. Do założenia konta oraz zajęcia się tematem zainspirowały mnie realizowane przez użytkowników forum projektów które są genialne! Ale przechodząc do tematu. 

Sądzę że tu mamy remis. Co z tego że twój układ kosztuje 100zł, jak trzeba więcej wiedzy aby go uruchomić. Oczywiście moja propozycja tez wymaga zdobycia pewnej wiedzy, ale zawiera ją w większości instrukcja obsługi.

Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, BlackJack napisał:

Co z tego że twój układ kosztuje 100zł, jak trzeba więcej wiedzy aby go uruchomić

Jakiej wiedzy trzeba aby uruchomić układ wymagający bycia w zasięgu WiFi w miejscu, gdzie takowego nie ma?

A co do wiedzy... sam autor napisał, że chce "wejść w nowy dział". Akurat taki "zdalny termometr" jest elektrycznie bardzo prosty, program jest też raczej z okolic omawianych w kursach początków (pomijając może esp-now, ale to też nic trudnego). Czyli akurat dobry na start...

13 minut temu, BlackJack napisał:

Sądzę że tu mamy remis.

Oj, oj! Parę postów wcześniej przyznałeś się do tego że Twoje rozwiązanie się nie nadaje - moim zdaniem to raczej walkower a nie remis 😉

Link do komentarza
Share on other sites

A czym ty chcesz połączyć między sobą te dwa modułu WEMOS? Kablem? To masz jeden za dużo bo wtedy wystarczy jeden. Po WIFI? Sam twierdzisz że jest niedostępne. Komunikacja dwóch tych modułów miedzy sobą na 25m nie jest aż tak pewna. Znam przypadek, gdzie WIFI nie działa stabilnie na 10m, a jest postawione na ruterach między domem a garażem. 

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, BlackJack napisał:

Komunikacja dwóch tych modułów miedzy sobą na 25m nie jest aż tak pewna

Chyba nie muszę tłumaczyć co to esp-now? Ma większy zasięg niż zwykłe WiFi, 25m powinien wyrobić jeśli się odpowiednio antenki ustawi, poza tym jak już wspomniałem - wystarczy że dojdzie 0.1% pakietów to i tak spełni swoje zadanie.

Wspomniałem też, że i tak trzeba zrobić eksperyment (bo przecież może się okazać, że po drodze jest pół metra stali) - na szczęście do tego potrzebne są tylko dwa WEMOS-y, ładowarka od telefonu (można na chwilę pożyczyć od swojego) i jakiś laptop z putty na pokładzie (w ostateczności Android z przejściówką OTG).

 

Link do komentarza
Share on other sites

Hej, 

Sprawdziłem i jest możliwość montażu tego czujnika 🙂 

Dziękuje za prezentację gotowych rozwiązań. Chętnie się z nimi zapoznałem. Ale jak już zostało wspomniane chciałbym spróbować swoich sił w nowej dziedzinie. 

Czyli składniki wyglądają następująco: 

2 x WEMOS D1 (albo coś w tym stylu) 

1 x termometr 

1 x wyświetlacz 

2 x zasilacz 

 

Plus jakiś buzzer żeby dawał sygnalize 🙂 

 

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.