Skocz do zawartości

Połączone linie w kablu ISP


kojot

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie. Kupiłem niedawno programator zgodny z STK200/500, który komunikuje się z uC za pomocą ISP (gniazdo zgodne z KANDA, 10pinów). Oczywiście zakupić musiałem również taśmę do połączenia programatora i uC zakończoną z obu stron właśnie wtykiem ISP. Nie wiedzieć czemu sprawdziłem sobie najpierw sam kabel i doszedłem do następującyh wniosków:

60bc45589a10ea49.jpg

Jak widać wychodzi na to, że podłączając kabel do programatora:

- wyjścia MISO, SCK, RESET i GND są takie same

- LED (NC) i GND są takie same

- MOSI i VCC są takie same

O co tu chodzi? Dlaczego te piny są w taki sposób ze sobą połączone?

Chyba należałoby jeszcze dodać, że z mikrokontrolerami nie miałem do tej pory żadnej przygody 🙂

Dziękuję za odpowiedź!

Link do komentarza
Share on other sites

Wyrażasz się niejasno, wrzuć zdjęcie programatora, albo zbliżenie wtyczki i ścieżek wokół niej. Coś czuję w kościach, że twoje metody sprawdzania tej "jednakowości" są co najmniej niepoprawne.

Link do komentarza
Share on other sites

Akurat wogóle tu nie chodzi o programator lecz o kabel.

Po prostu - kupiłem taśmę IDC, taką jak tu:

http://www.protech-micro.pl/produkt.php?id=34 tylko krótszą, ale nie ma to chyba w tym momencie znaczenia

Sprawdzenie jednakowości: wpiąłem goldpiny we wtyk, następnie mierzyłem multimetrem rezystancję pomiędzy poszczególnymi goldpinami. Wniosek: 0Omów to linie połączone. No i wyszło tak jak na rysunku w pierwszym poście. Później sprawdziłem to na drugim wtyku - to samo.

No i się właśnie zastanawiam, dlaczego tak jest? A może niepowinno?

Link do komentarza
Share on other sites

jeśli to jest z protech-micro to napewno jest dobry bo sam takiego używam. Zresztą po co sprawdzasz jeśli masz zachowany paragon to możesz do Jelonki go odesłać, możliwe, że sprawdzałeś tą 'jednakowość' strony wtyczki płaskiej ze stroną z wybrzuszeniem

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

sprawdzałeś tą 'jednakowość' strony wtyczki płaskiej ze stroną z wybrzuszeniem

Sprawdzałem piny w jednym wtyku, czyli włożyłem goldpiny najpierw do jednego wtyku i tam tylko sprawdzałem połączenia pomiędzy tymi goldpinami, później zostawiłem ten wtyk w spokoju i zająłem się drugim wtykiem, więc jakby nawet nie sprawdzałem połączeń w kablu a we wtykach.

jeśli to jest z protech-micro

To jest z zupełnie innego sklepu.

Czyli mam rozumieć, że kabel nie będzie działał, że jest uszkodzony i lepiej żebym nie eksperymentował z nim (i z programatorem i uC)?

Link do komentarza
Share on other sites

trudno zrobić mostki w kablu idc;] jedyna opcja to złe przycinanie taśmy do wielkości wtyczki, zobacz, czy od strony z której taśma jest obcięta nie pomostkowały się przewody.

Link do komentarza
Share on other sites

[ Dodano: 12 Cze 10 01:36 ]

Wniosek: 0Omów to linie połączone. No i wyszło tak jak na rysunku w pierwszym poście
własnie chodzi o to że jak nie ma połączenia to jest 0 a jak jest połączenie to jakąś liczbe wywala. Zresztą weź sobie baterie 9V diode podłącz i jeden kabel od baterii pociągnij drugi z diody i te kable to będą "sondy" i wtedy posprawdzaj i obrazek z uploaduj :->
Link do komentarza
Share on other sites

[ Dodano: 12 Cze 10 01:36 ]

kojot napisał/a:

Wniosek: 0Omów to linie połączone. No i wyszło tak jak na rysunku w pierwszym poście

własnie chodzi o to że jak nie ma połączenia to jest 0 a jak jest połączenie to jakąś liczbe wywala. Zresztą weź sobie baterie 9V diode podłącz i jeden kabel od baterii pociągnij drugi z diody i te kable to będą "sondy" i wtedy posprawdzaj i obrazek z uploaduj :->

Proszę Cie nie pisz herezji. Ty nie umiesz obsługiwać multimetru/uzyskiwać z niego odczytów.

Link do komentarza
Share on other sites

Kurczę no, przecież jak jest połączenie pomiędzy dwoma punktami to rezystancja pomiędzy takimi punktami wynosi 0 omów, w przeciwnym wypadku masz zawsze "1" czyli przekroczenie zakresu na mierniku (na każdym zakresie).

Z diodą (LED) sobie również robiłem takie doświadczenie i to samo... dziwi mnie właściwie to, że i jeden i drugi wtyk mają tak samo... przypadek?

Ponawiam pytanie: tak nie ma być, prawda? Kabel uszkodzony?

Link do komentarza
Share on other sites

To nie jest dziwne, że w obu wtykach jest to samo;] Bo ten kabel jest kablem, który wszystkie piny ma w tej samej kolejności na obu jego końcach. Zwarcie takie nie powinno występować, ale sprawdź to co napisałem 4 posty wyżej.

Link do komentarza
Share on other sites

kojot, szkoda, że Ci się trafił trefny kabel... czyli teraz musisz zrobić reklamacje jak masz siły. Chyba to jest przypadek 1 na 100 000 albo cała seria taka była trefna. Sądze, że samu można by zrobić taki kabel do programowania

Temat myślę, że warto zamknąć bo już doszliśmy już do sedna sprawy

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.