Skocz do zawartości

Zasialnie z Li-pol procesora na 3V3, jakie rozwiązania?


Tom277

Pomocna odpowiedź

Witam

Dotychczas, raczej zmniejszałem napięcie z 24V, 12V do 5V dla AVR, ale naszło mnie na budowę małego urządzenia zasilanego z Li-pol. Ze względu na peryferia, procesor będę zasilał 3V3 i tu dopadły mnie przemyślenia, jak to zrealizować? Ostatecznie rozwiązałem to tak, że z akumulatora "puszczam" napięcie przez stabilizator LDO MCP1700T-3302 co gwarantuje mi, że na całym układzie napięcie nie wzrośnie mi powyżej 3V3. Niestety mimo, że stabilizator jest LDO tracę na nim ok 150mV co ogranicza stabilizację do napięcia z akumulatora do poziomu ok 3.45V. Teoretycznie mógłbym jeszcze "pociągnąć" akumulator do 3V, abstrahując od tego jak to wpłynie na jego trwałość, ale poniżej 3.45V stabilizator nie zapewnia mi już stabilizacji, owszem puści napięcie przez siebie, ale jakoś to takie mało profesjonalne, nie wiem tez czy nie będzie cyrków z wzbudzaniem stabilizatora lub innych problemów.

Pytanie, jak rozwiązujecie zasilanie bateryjne, akumulatorowe dla procesora 3V3 ? Urządzenie jest minimalistycznie małe, nie ma miejsca na żadne gotowe chińskie płytki przetwornic podwyższające napięcie, których nota bene jestem wrogiem, bo one są świetne, ale tylko w opisach chińskich aukcji (hi kuality😉). W rzeczywistości to jest równie z tymi modułami. Wracając do pytania, jak realizujecie obwody zasilania akumulatorowego?

Idąc dalej, jak rozwiązać w miarę kompaktowo zasilanie z dwóch szeregowych Li-poli, gdzie chciałbym je ładować standardową 5V ładowarką USB? Wiadomo, że można to zrobić, ale musiałbym odłączać ich połączenie szeregowe i przełączać na równoległe, bez sensu to wszystko. 😟

Podpowiedzcie proszę jakieś rozwiązania, pomysły. Obecnego układu już nie będę przerabiał bo płytki pcb się "zrobiły", ale tak na przyszłość chciałbym mądrzej i świadomiej podchodzić do obwodu zasilnia z 1, 2 i więcej akumulatorów.

Link do komentarza
Share on other sites

Przetwornica buck/boost. Ja używam takiej (ściślej: używałem jak kosztowała 25 PLN, za taką cenę mi się nie bardzo opłaca). W Kamami chciałem upolować taką - niestety, przysłali mi wersje na 5V, na razie 3.3V nie mają w magazynie, czekam na dostawę.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Oooo fajna 🙂 ta pierwsza. Sprawdzałeś ją, czy faktycznie ma takie parametry? Robiłeś samodzielnie może, czy kupujesz/kupowałeś tylko gotowe moduły?Ja raczej spróbuję zrobić sam bo trochę droga jest 🤭  i wolę mieć wszystko na jednym laminacie chyba, że będzie tyle miejsca żeby ją dokładać w takiej postaci. Niestety obecnie trudno jest znaleźć cokolwiek w sklepach z elektroniki, wszędzie stany zerowe.

Ta druga też wygląda bardzo obiecująco no i ta cena.

To fajny trop jest, dzięki serdeczne.

Link do komentarza
Share on other sites

40 minut temu, Tom277 napisał:

Sprawdzałeś ją, czy faktycznie ma takie parametry?

Na razie bardzo ładnie działają w dwóch układach - doświadczalna płytka z WROVER-em i takie śmieszne coś - czytak. Sprawdzałem raczej pobieżnie, ale wydaje mi się że parametry trzyma. Płytka jest na tyle mała, że siedzi sobie w obudowie obok modułu ładowarki, a w razie czego można ją zawsze przyspawać do laminatu.

Też czekam na odzew z Kamami w sprawie tej drugiej. Jakbyś w międzyczasie znalazł coś ciekawego (tylko nie na Ali, bo czekanie mnie mało interesuje) daj znać!

BTW. wersja 5V z Kamami zachowuje się całkiem poprawnie.

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.