Skocz do zawartości

Nauka Ltspice


mn860618

Pomocna odpowiedź

@mn860618 wygląda dobrze 🙂 Niebieskie ma chyba 2, na złączu baza-emiter masz około 0,7V i tyle też widać na bazie. Wszystko w normie. Pewnie pomyliłeś to że jak nie ma w emiterze rezystora to wierzysz napięcie względme masy i jest tak 0,6-0,8V. W emiter dałeś rezystor i żeby zmierzyć napięcie baza-emiter, ustaw sobie w LTspice napięcie różnicę na wykresie (odejmując 2 od siebie).

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 10.03.2022 o 08:31, Gieneq napisał:

@mn860618 wygląda dobrze 🙂 Niebieskie ma chyba 2, na złączu baza-emiter masz około 0,7V i tyle też widać na bazie. Wszystko w normie. Pewnie pomyliłeś to że jak nie ma w emiterze rezystora to wierzysz napięcie względme masy i jest tak 0,6-0,8V. W emiter dałeś rezystor i żeby zmierzyć napięcie baza-emiter, ustaw sobie w LTspice napięcie różnicę na wykresie (odejmując 2 od siebie).

Hej, dziękuje za sugestie zrobiłem tak edytujac pomiar na wykresie i dopisując formułę np. V(baza)-V(emiter) i mam w bazy bo mierzę względem Emitera a nie masy za rezystorem 470Ω.

Zrobiłem pomiar w rzeczywistości i wygląda to tak:

Ube=700mV

Uce=35.3mV

Uec=-35.3mV

Ib=347uA=0.347mA

Ic=4.20mA

Ie=4.54mA

Po stronie emitera jest więcej elektronów, domyślam się dlatego że prąd płynie od minusa do plusa (elektrony) bo umownie jest odwrotnie. Wiec rezystor ma jakiś opor jak wszystko no i po drugiej stronie jest mniej elektronów.  

bandicam 2022-03-11 12-13-30-379.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

 

3 godziny temu, mn860618 napisał:

Po stronie emitera jest więcej elektronów

@mn860618 zaskoczę cię prostszym wnioskiem 😉 

3 godziny temu, mn860618 napisał:

Ib=347uA=0.347mA

Ic=4.20mA

Suma tych 2 daje to co masz w Ie 🙂 

Z tymi elektronami to bym nie szalał. Prąd jest zdefiniowany jako przepływ elektronów przez poprzeczny przekrój przewodnika więc jak już to przepływ elektronów jest większy. Wgle według najnowszych wniosków elektrony nie płyną tak szybko jak sądzono i nie one są tym co tworzy prąd tylko energia jaką przekazują. Dziwne, dla Ciebie nic nie zmienia, ale może kiedyś w książkach od fizyki i elektroniki będzie korekta. We will see.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

5 minut temu, Gieneq napisał:

 

@mn860618 zaskoczę cię prostszym wnioskiem 😉 

Suma tych 2 daje to co masz w Ie 🙂 

Z tymi elektronami to bym nie szalał. Prąd jest zdefiniowany jako przepływ elektronów przez poprzeczny przekrój przewodnika więc jak już to przepływ elektronów jest większy. Wgle według najnowszych wniosków elektrony nie płyną tak szybko jak sądzono i nie one są tym co tworzy prąd tylko energia jaką przekazują. Dziwne, dla Ciebie nic nie zmienia, ale może kiedyś w książkach od fizyki i elektroniki będzie korekta. We will see.

No fakt, 🙃 nie zauważyłem zależności. No racja ja czytałem w ogóle że... plus i minus to tylko omowne nazwy. Moglibyśmy nazwać Flip i Flap lub nie wiem jeszcze jak ale mam książkę Elektronika dla bystrzaków całkiem niezła. Ja też nie lubię jakoś zagłębiać w to co się dzieje tam... ale zawsze coś do mojej głowy wlezie by jednak pokusić się i być bardziej wścipskim 😔. Staram się bardziej skupić i samo przyjdzie.

Zastanawiam się jeszcze jak wyciągnąć z tranzystora maxymalną moc czyli na wyjściu 0.1A

Bez rezystorów symulowałem to przy tym napięciu daje coś powyżej 3A czyli siwy dym.

Jeśli dobiorę obciążenie czyli rezystor do Emitera to potrzebuje chyba na Bazę też tylko że jakoś w nocie katalogowej nie widzę wzmocnienia BETA jak on ma...

Sprawdziłęm miernikiem miernikiem i BETA jest 270...

Tylko nie pamiętam skąd to się bierze bo przecież Ib=0.347mA    x    BETA 270 =  93,69mA

Pogubiłem się coś mi się nie zgadza...            

Link do komentarza
Share on other sites

@mn860618 tranzystor to źródło prądowe wiec wyciagnięcie konkretnego prądu to zadanie dla niego 😉 

Jakbym miał coś takigo zrobić to bym zrobił jakośtak.

  1. Zapisuję napięcie zasilania tzw. Ucc (bo gdzies od strony kolektora),
  2. Sprawdzam charakterystykę prądowo-napięciową dla kolektora,
  3. Sprawdzam rezystancje kolektora i memitera zakładając że prąd kolektora i emitera jest taki sam wyznaczam spadki napiec,
  4. Albo z krzywej obciążenia albo jakoś sprawdzając spadek UCE wyznaczam prąd kolektora, przyrównuję do 0,1mA i wyznaczam rezystancje.

W tej metodzie nie używasz parametru betta tylko patrzysz na wykresy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.