Skocz do zawartości

GPS tracker do roweru, co zamiast GSM?


_LM_

Pomocna odpowiedź

Tak się zastanawiam czym mógłbym zastąpić moduł GSM, jeśli chciałbym zrobić tracker o niskim poziomie poboru energii? Czy są inne opcje przesyłania danych na odległość w razie kiedy ktoś chciałby "zainteresować" się cudzą własnością, anteny starlink odpadają bo są zbyt duże 😉

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Wystarczy że będę wiedział gdzie jest. Z resztą rower to nie jedyna rzecz która mogłaby od czasu do czasu podać swoją lokalizację. Można by spowodować że układ kontroluje jakiś czujnik i kiedy on nie jest ustawiony w odpowiedniej pozycji, wtedy aktywuje moduł GPS a później GSM i wysyła choćby smsem, swoje położenie. O ile, nie padnie akumulator, bądź konto prepaid będzie jeszcze aktywne. Stąd to pytanie czy są może inne opcje

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Innym rozwiązaniem jest użycie dużej sieci odbiorników i nisko prądowego standardu, najpopularniejsze takie rozwiązanie to Apple Airtag.

Ale i GSM nie musi zużywać dużo prądu jak w stanie pasywnym będzie się tylko łączyło co ustalony okres żeby sprawdzić stan aktywacji i wysyłało poziom baterii a dopiero jak otrzyma instrukcję włączało GPS i częstą komunikację. Można też na przykład GPS i geofencing albo wykrywanie ruchu bez tagu BLE/telefonu/RFID/whatever uprawnionego użytkownika.

No i można generować prąd, albo typowo dla rowerów mechanicznie albo na przykład solarnie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja jednak bym sie bawil w esemy..wybor odpowiedniej taryfy dzis jest duzy wiec konto aktywne przer rok na wychodzace to nie problem...no a reszta to jak wyzej..gps uruchomiony tylko jesli trzeba a i z gsm to samo mozna zrobic...np. uruchamiac cyklicznie co 1min. I czekac chwile na esa...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To jeszcze pytanko o zasilanie, które z akumulatorków dostępnych na rynku najbardziej nadawałyby się do takiego celu, czyli że zakładając udaną budowę projektu - mam na tyle niski pobór prądu że pojemność wystarczy na kilka miesięcy, nie ulegną one samo rozładowaniu, czy innym niekorzystnym efektom tak jak LiPO lubią puchnąć kiedy są nie używane. 

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, Chumanista napisał:

Można też na przykład GPS i geofencing albo wykrywanie ruchu bez tagu BLE/telefonu/RFID/whatever uprawnionego użytkownika.

Albo pomiar przebytej odległości - wtedy usuwamy całkowicie aktualizacje podczas postoju. Można to zrobić typowo mechanicznie (licznik rowerowy, co zarazem pozwala łatwo ukryć GPS, bo nikt się tam tego nie spodziewa) albo za pomocą akceleratora i odrobiny matematyki 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

Albo pomiar przebytej odległości - wtedy usuwamy całkowicie aktualizacje podczas postoju.

I to jest bardzo dobry pomysl...uzytkownik ma jakis "tajny" guzik i wie ze ma go wcisnac podczasz rozpoczecia jazdy zeby go esy nie gnebily...

 

2 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

,co zarazem pozwala łatwo ukryć GPS, bo nikt się tam tego nie spodziewa)

Gorzej jak zlodziejaszkiem okaze sie uzytkownik Forbota...(ja to bym na atomy rozebral rower zeby sie upewnic ze mnie rano nikt za majtki nie sciagnie z lozka😁) ale na szczescie nie kradne wiec powinno byc oka😅

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

OKI panowie to było takie pytanko, bo liczyłem po cichu że mnie jakaś technologia ominęła i można coś zrobić aby nie żarło tyle prundu 😛 jakbym jednak uznał że chcę coś w tym kierunku podziałać, praktycznie, nie teoretycznie. To dam znać. Dzięki za odpowiedzi 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.