Skocz do zawartości

Czym jest prąd elektryczny? Oto częste błędne wyobrażenia


Pomocna odpowiedź

czym_jest_prad_00_czy_trzeba_wiedziec_cz

Prąd elektryczny to z definicji uporządkowany ruch ładunków elektrycznych, a ilustruje się go często np. za pomocą analogii hydraulicznej. Jednak czym jest prąd (ale tak naprawdę)? To już ekstremalnie skomplikowany temat, którego nie rozumieją nawet doświadczeni elektronicy.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Miło mi poinformować, że do grona autorów publikujących na Forbocie dołączyła prawdziwa legenda polskiej elektroniki. Pan Piotr Górecki popularyzator elektroniki, konstruktor z ponad 30-letnim doświadczeniem, autor książek i tysięcy artykułów omawiających różne aspekty elektroniki. Jestem przekonany, że dzięki tej współpracy na Forbocie pojawi się wiele ciekawych tekstów (również takich na bardziej zaawansowane tematy).

Zaczynamy od artykułu, który ma odpowiedzieć na pozornie proste pytanie "czym jest prąd?". W praktyce temat ten jednak jest bardzo zawiły, więc mało kto może naprawdę zrozumieć to zagadnienie. W artykule tym przedstawione zostały popularne modele, ich wady oraz wskazówki na temat tego czym naprawdę jest prąd. Rozważania te będą rozwijane w kolejnym artykule, który zostanie opublikowany już za kilka dni  

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@jacekojacek miło słyszeć, że artykuł Ci się podoba 🙂

@SOYER długa historia - jestem jednak przekonany, że finalnie każdy na tym skorzysta 🚀

@WojtekDo witam na forum 🙂 Raczej nie, to po prostu jedno z podstawowych pytań w świecie elektroników, stąd temat ten został podjęty w jednym z pierwszych tekstów. Temat "prędkości prądu", którzy jakiś czas temu poruszali różni twórcy na YT, zostanie prawdopodobnie poruszony w innym artykule.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak się ma pojęcie prądu do teorii strun? Czy może prąd to wibracje struny o odpowiedniej częstotliwości? Mnogość punktowych cząstek w teorii kwantów to ta sama jednowymiarową struna wielkością porównywalna z rzędem stałej Plancka ale drgająca z odpowiednią częstotliwością w 10-wymiarowej przestrzeni. Może ten trop strunowej struktury Wszechświata uprościłby zagadnienie prądu elektrycznego? 

Link do komentarza
Share on other sites

Analogie nadal są aktualne. Czy do przekazania energii łańcuchem pierwsze popchnięte ogniwo musi dotrzeć do końca? Nie, można powiedzieć, że za propagację energii odpowiada fala mechaniczna... Tak samo jest np. z dźwiękiem rozchodzącym się w różnych ośrodkach. Moim zdaniem analogie są nadal trafne i nie należy pochopnie się ich pozbywać, tak samo jak nie pozbyliśmy się mechaniki klasycznej, sporo uproszczeń nadal się świetnie sprawdza w życiu codziennym. Chodzenie i negowanie całego dorobku intelektualnego tylko dlatego, że nie możemy przeskoczyć jakiejś bariery pachnie po prostu nihilizmem, dobrze przypominać, że stosujemy uproszczenia, nie wiemy wszystkiego ale też nie ma co popadać w skrajność.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.