Skocz do zawartości

SIM800L - problem z komunikacją (Arduino/Putty)


frankmartin

Pomocna odpowiedź

Witam, 

od kilku tygodni borykam się z modułem SIM800L. Ogólnie rzecz ujmując chciałem zbudować system zdalnego podlewania działki rekreacyjnej. Moduł od temperatury/wilgotności działa bez zarzutu. Aktualnie dysponuję już dwoma modułami SIM800L: wersja na 4,2V oraz wersja II na 5V. Ostatnio dokupiłem moduł USB UART PL2303 żeby sprawdzić czy za pośrednictwem Putty "pogada" ze mną. SIM800L jest zasilany przez przetwornicę. Jedyne co widać w Putty widoczne jest na załączonym zrzucie ekranu. Czy może mi ktoś pomóc z tym?

putty_sim800l.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@frankmartin witam na forum 🙂 Tego typu błędy (krzaki w terminalu) są najczęściej spowodowane przez błędną prędkość komunikacji. Czy terminal na komputerze ma ustawioną taką samą prędkość komunikacja, z jaka próbuje komunikować się moduł?

Link do komentarza
Share on other sites

I SIM800L ma I/O max 2.8V choć bezpośrednie polaczenie nawet na 5V z Arduino ludziom działa. Jak wygląda połączenie? Łączy się z siecią - dioda miga co 3 sekundy? Tam zasilanie też jest ważne, 2 A przez 500 ms może pobrać przy nadawaniu, więc goldpiny, tanie przewody "DuPont", płytki stykowe mogą chwilowo zrobić spadki napięcia.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, @frankmartin jeśli jesteś początkującym z SIM800L to najważniejsze jest zasilanie. Tak jak kolega nadmienił konkretne, krótkie, grube przewody zasilające, a dodatkowo ja mam na "+" jeszcze kondensator, jak dobrze pamiętam 1000uF. Moduł pobiera bardzo dużo prądu w momencie inicjacji.

Poczytaj o prawidłowym zachowaniu diody na module, inaczej miga jak się łączy, inaczej jak się połączy, inaczej jak nie może nawiązać połączenia.

Popraw zasilanie, sprawdź linie sygnałowe, połączenie tx-rx, rx-tx, po obserwuj i daj znać co tam widzisz.

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziękuję za rzeczowe odpowiedzi, postaram się równie rzeczowo odpowiedzieć na postawione pytania. 

sim800l_bbb.thumb.png.2c063d7abb06491c04788c38f3db8a6d.pngsim800l_schem.thumb.png.c9778813e8239931b6e2277fa9c61648.png

Moduł Sim jest zasilany stabilnie i wystarczająco wydajnie, gdyż dioda sygnalizująca miga co 3 sekundy. Dzwoniłem kilka razy na numer, który był "wsadzony" do modułu. 

Cytat

 jeszcze kondensator, jak dobrze pamiętam 1000uF

Umieszczony między przetwornicą a pinem na module Sim? 

 

Link do komentarza
Share on other sites

/*
***************************************************
Programmed by iakbasnayaka for www.setnfix.com
This is for checking of AT commands for SIM800L
https://www.youtube.com/channel/UCM9NQ4WcSbzTiCdoyOvzA1g
***************************************************
*/

#include <SoftwareSerial.h>
SoftwareSerial Sim800l(11,12);
void setup() {
  // put your setup code here, to run once:
 Serial.begin(9600);
  Sim800l.begin(9600);
}

void loop() {
 
 while(Sim800l.available()){
  Serial.write(Sim800l.read());
 }

  
 while(Serial.available()){
  Sim800l.write(Serial.read());
 }

}

 

Link do komentarza
Share on other sites

Powiem tak, nie zbyt dużo uzyskałem. Kombinowałem z prędkościami, bez skutku. Zmieniłem kodowanie znaków z utf na iso. Poczytałem trochę internetów, jutro lecę kupić konwerter poziomów logicznych. Z kilku źródeł wynika, że to powinno załatwić sprawę, o ile nie uszkodziłem logiki na module sim.

putty_sim800l_2.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Próbowałeś komend AT w serial monitorze?

Zamieniałeś piny rx/tx, nie wiadomo co tam masz za bibliotekę...

Co do poziomów logicznych to chyba raczej nie to, miałem podpięte i pod uno i pod esp i działało.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
21 minut temu, SOYER napisał:

Próbowałeś komend AT w serial monitorze?

Zamieniałeś piny rx/tx, nie wiadomo co tam masz za bibliotekę...

Co do poziomów logicznych to chyba raczej nie to, miałem podpięte i pod uno i pod esp i działało.

Co do kolejności pinów to tak, sprawdzałem. Jak podłączę równolegle to nie ma żadnego sygnału, krzyżowo - sieje kropkami. 

Co do komend AT, nie działają, bo sprzęt nie jest "wykrywany".

21 minut temu, SOYER napisał:

Masz połączone masy z arduino i sim800?

Tak, łączyłem. Bez skutku.

P.S. Czy to możliwe żeby płytka arduino była "kopnięta"? Bo w sumie to mam dwa moduły sim: ten na 4,2V oraz na 5V. Oba zachowują się identycznie. Tylko, cholibka, inne moduły jak np. RTC albo BMP280 działają poprawnie. A! No i chyba najważniejsze. Ta płytka to klon na CH340. Co o tym myślicie? 

Edytowano przez frankmartin
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.