Skocz do zawartości

Jak zrobić płynna regulację obrotów wentylatora 230V?


Dariusz7

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 20.09.2022 o 12:27, Tom277 napisał:

Nie, nie, żadna z powyższych odpowiedzi CI nie podpasuje. Silnik w wentylatorze masz na 100% indukcyjny, który ani z regulatorem AVT1007b, ani z regulacją fazowa się nie pogodzi i będzie się stawiał. Zresztą AVT1007b to właśnie regulacja fazowa. Do powyższego silnika potrzebowałbyś falownika, co jest oczywiście bzdurą bo to jak strzał do komara z czołgu. Jako tako AVT1613B teoretycznie powinien sobie z Twoim silnikiem poradzić, ale to i tak będzie mocne uproszczenie bo regulatorem zawiaduje ten sam układ scalony U2008B, różnica polega na jakiś tam obwodach wspomagających, czyli cewka i kondensator. Regulacja będzie nieliniowa i w ogóle taka trochę upośledzona, ale od biedy pójdzie. Taniej i równie prosto za bardzo się nie da. Trudność regulacji tego typu silników to "wielka wada" a może bardziej upierdliwość.

 

Dziękuję bardzo, widzę że nie jest to takie proste i oczywiste jak mi się wydawało ...

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, proste nie jest, ale też nie niemożliwe. Masz niewielkiej mocy silnik bo zaledwie 35W. Myślę, że AVT1613B powinien sobie z tym poradzić, ewentualnie delikatnie będziesz musiał go dostosować i/lub pogodzić się z mniej kulturalna pracą.

Link do komentarza
Share on other sites

Można by spróbować regulacji grupowej, albo poszukać/wyszarpać moduł z jakiego starego kopciucha (pieca C.O), który na pewno potrafi regulować wentylatorem na 230V. i właściwie więcej w temacie nie ma co kombinować.

Tak spartańsko i po kosztach:

https://sklep.avt.pl/avt5067.html?gclid=CjwKCAjw-L-ZBhB4EiwA76YzOQYlLnXeFbQCnj-sfXyRX_LpFvSefokGYSvMnv8CQLPJAiW91O8eBhoC7kkQAvD_BwE

Choć lepszy ten, bo ma grupowe i fazowe do wyboru:

https://sklep.avt.pl/avt2623.html

Oczywiście to propozycje zrób to sam DAY tak do 120zł.

Edytowano przez BlackJack
Link do komentarza
Share on other sites

edit.

Poniżej to dyrdymały, proszę nie czytać 😉. Nie usuwam bo zaburzy wątek.

Chcesz silnikiem indukcyjnym sterować grupowo z jaką częstotliwością 🤔 ??? Grupowe sterownie jest super, ale dla obciążeń rezystancjach (grzałek). W opisie regulatora który zaproponowałeś jest propozycja sterowania piecem CO, ale tu "chyba" chodzi o jakiś elektryczny. Koniecznie nagraj dźwiękowy efekt pracy silnika sterowanego grupowo.

Mam piec CO z dmuchawą sterowaną przez jakiś dziwoląg, raz że trudno mi sobie wyobrazić, jak to wykorzystać po za piecem? To nie  jest jakiś osobny regulator, tylko cały sterownik z pieca "Ognik PID plus" (nie pozdrawiam autora softu tego sterownika 😡), a dmuchawa sterowana jest przez triak. Dwa, że efekt dźwiękowy byłby nie do zaakceptowania gdybym gdzieś ten wentylator miał w pobliżu.   

Edytowano przez Tom277
błędna wypowiedź.
Link do komentarza
Share on other sites

Tom277. Jak mi się uda dostać do złącza zasilania starego pieca, bo na złość jego zwłoki stoją przy ścianie, spróbuję, nagrać. Praca wentylatora sugeruje na małych obrotach, jakiś tryb grupowy? Może jest on zmodyfikowany dla potrzeb wentylatora, ale wyraźnie słychać, tak jakby silnik dostawał, takie krótkie impulsy zasilania., które mają go utrzymać na obrotach.

Jak chcesz super sterowanie to tylko falownik, a to też by musiał być najlepiej strikte do wentylatorów,bo to specyficzne obciążenie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

BlackJack w sumie to masz rację, faktycznie sterowanie w moim piecu wydaje właśnie takie odgłosy, jak opisałeś. Coś jakby stukanie, które zwłaszcza przy małych obrotach jest wyraźnie zauważalne. Faktycznie to pewnie jest jakieś dopasowane sterownie grupowe, a ja zafiksowałem się, że to fazowe kłuci się z indukcyjnością silnika. 👍

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.