Skocz do zawartości

Drukowanie zębatek - czy węższa dysza zapewni większą dokładność?


_LM_

Pomocna odpowiedź

No pytanie takie jak topiku. Potrzebuję wstępnego przełożenia redukcyjnego co wiąże się z zębatkami o małym module. Próbuję to wydrukować na dyszy ∅0.4 ale ciężko uzyskać moduł <0.5 zastanawiam się czy zmiana dyszy na ∅0.2 ma szansę dać lepsze efekty? Musiałbym oczywiście zakupić taką - inaczej po prostu podmieniłbym i sprawdził 😉

Poniżej zdjęcie poglądowe jest to wstępny prototyp przekładni do napędu rolet 

IMG_20221007_095136.thumb.jpg.2d47a9582977c6b3a0504e127da38f7e.jpg

 

Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, _LM_ napisał:

No pytanie takie jak topiku. Potrzebuję wstępnego przełożenia redukcyjnego co wiąże się z zębatkami o małym module. Próbuję to wydrukować na dyszy ∅0.4 ale ciężko uzyskać moduł <0.5 zastanawiam się czy zmiana dyszy na ∅0.2 ma szansę dać lepsze efekty? Musiałbym oczywiście zakupić taką - inaczej po prostu podmieniłbym i sprawdził

Ogólnie dokładność powinna się poprawić, ale spróbuj ustawić model Arachne i szerokość ekstruzji na 0.2 w Slicerze (PrusaSlicer 2.5) i wydrukować jakąś testową, może sobie poradzić. 

https://help.prusa3d.com/article/arachne-perimeter-generator_352769

https://help.prusa3d.com/article/creating-profiles-for-different-nozzles_127540

Zasada: sporo perymetrów, 50%+ infillu i powinno przejść. Aktualnie drukuję model to nie mam za bardzo jak sprawdzić 😞 

Lepiej posmaruj te zębatki, bo inaczej będziesz miał przycisk do papieru 😉 

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 2
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

No wiadomo, kto nie smaruje ten nie jedzie 😉 to jest wydrukowane z PLA no i teraz czym to smarować? Póki co pod ręką mam wazelinę techniczną. W kwestii slicera do tej pory używałem cura ale chyba jednak czas przesiąść się na ten od Prusy 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wydrukowałem kilka testowych zębatek i po kilku próbach udało się wydrukować spasowaną przekładnię. Niestety kultura pracy tego ustrojstwa jest co najmniej wątpliwa. Strasznie hałasuje, zastanawiam się czy iść w stronę zębów ukośnych, czy przełożenie zrobić na pasie klinowym, czy sobie to odpuścić i przerobić uszkodzone serwomechanizmy, tyle że mam akurat te najmniejsze 9 gram. 

Link do komentarza
Share on other sites

Póki co to wszystko jest testowane na wyżej pokazanym kawałku panela podłogowego. W sumie poskręcane bez większego przykładania się do sprawy. Z tymi luzami jest coś na rzeczy, bo zmiana odległości i/lub kąta jednej osi do drugiej daje różne "wrażenia" dźwiękowe. Najgorsze jest to że nie wiem czego mogę oczekiwać po takiej konstrukcji, to znaczy jak daleko jestem optymalnego ułożenia

Link do komentarza
Share on other sites

32 minuty temu, _LM_ napisał:

Najgorsze jest to że nie wiem czego mogę oczekiwać po takiej konstrukcji, to znaczy jak daleko jestem optymalnego ułożenia

Jeżeli jest głośniejsza niż wentylatory w PC, to jest za głośna

 

Link do komentarza
Share on other sites

Rozważyłbym wydruk w PA12+CF15, całkiem wytrzymały, techniczny materiał, np.

https://fiberlogy.com/pl/filamenty/pa12cf/

dosyć łatwo się drukuje, jeśli tylko tuż przed wydrukiem osuszysz rolkę w dehydratorze od 6h-12h - nawet nową z uszczelnionego opakowania.

Być może będzie potrzebny jakiś smar (bo wydruki w dotyku dosłownie drapią skórę), no i obudowa powinna być pyłoszczelna żeby ewentualny mikroplastik zatrzymać w środku..

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.