Skocz do zawartości

Sterownik rolet, w jaki sposób wykryć skrajne pozycje?


_LM_

Pomocna odpowiedź

Cześć, buduję swoją wersję tego sterownika  różnica względem oryginału polega na tym że zastosowałem dość mocny silnik krokowy. Problem polega na tym że kiedy miałbym wykrywać zwiększony pobór prądu to można śmiało powiedzieć że to już za późno. Szukam czegoś... A raczej pomysłu, co mógłbym założyć na łańcuch prowadzący, albo innej metody w miarę niezawodnej gdzie będę wiedział czy roleta jest u góry bądź u dołu okna. Pośrednio można to rozwiązać licząc kroki silnika i pewnie ten sposób również będzie użyty. 

Ważne jest też to że całe ustrojstwo ma się zawierać tylko w jednej obudowie, to znaczy już bez dodatkowych kabli. 

Zaś co wykoncypowałem do tej pory to małe metalowe nakrętki zaciśnięte na odcinkach które uznane są za skrajne. Tylko że w jaki sposób wykryć że zbliżają się do punktu końcowego? Hallotrony odpadają zaś czujniki indukcyjne mają już zbyt duże rozmiary. Także ciekaw jestem Waszych pomysłów.

Być może temat jest z mało odpowiednim dziale, ale nie bardzo miałem go gdzie umieścić. 

Link do komentarza
Share on other sites

17 minut temu, _LM_ napisał:

kiedy miałbym wykrywać zwiększony pobór prądu to można śmiało powiedzieć że to już za późno

Hm... dlaczego? Uczciwy sterownik powinien wykryć to po jakichś czterech krokach, tyle wytrzyma elastyczna linka napędu, a po dojechaniu do krańcowej pozycji zawsze możesz kawałek cofnąć...

 

Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, _LM_ napisał:

No nie testowałem tego. Hm.. Może jednak powinienem 

https://www.trinamic.com/technology/motor-control-technology/stallguard-and-coolstep/

Interesuje Cię StallGuard 😉 Bardzo dobrze sobie radzi, linki jak wspomniał ethanak nie powinieneś zerwać, a zawsze możesz dać jakąś ciut mocniejszą.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A może coś z fotooptyki ? np. https://botland.com.pl/czujniki-odbiciowe/52-czujnik-transoptor-odbiciowy-cny70-5904422369774.html albo https://abc-rc.pl/product-pol-6508-Czujnik-odbiciowy-TCRT5000-z-komparatorem-do-Arduino.html . Do bocznej części zębatki przyklejasz jakiś czarny pasek ( jeśli zębatka jest biała ) podpinasz sensor i powinno liczyć impulsy. Oczywiście "pasek" może mieć formę krzyża czy też ilość "ramion" może być większa ( 8, 16 itd. ) - robisz po prostu taką pseudo tarczkę jak w enkoderach czy np. w myszach. Nie wiem tylko, czy mechanika i napięcia zasilające tego sterownika pozwalają na takie rozwiązanie.

Czujniki indukcyjne też są miniaturowe np. https://www.tme.eu/pl/details/pr08-1.5dp/czujniki-indukcyjne-walcowe-dc/autonics/?brutto=1&currency=PLN&gclid=CjwKCAjw2OiaBhBSEiwAh2ZSPyboAEFE6pLn1aj5U8mpQiz2tqhNcDxid9-FAUBc6yjGxmhtr2JIOxoCPmAQAvD_BwE tylko cena to już KOSMOS !!! Nie wspominając o BALLUF-ach czy innych TURCK-ach ...

Link do komentarza
Share on other sites

O liczeniu kroków silnika to już pisze sam @_LM_ 

11 godzin temu, _LM_ napisał:

Pośrednio można to rozwiązać licząc kroki silnika i pewnie ten sposób również będzie użyty. 

ale też szuka innych pomysłów 

11 godzin temu, _LM_ napisał:

Także ciekaw jestem Waszych pomysłów.

Więc coś alternatywnego zaproponowałem 🙂 . A wybór rozwiązania wiadomo że zostaje w gestii Autora tematu. 

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, keram167 napisał:

Więc coś alternatywnego zaproponowałem

Ale to przecież żadna alternatywa. Jeśli wiem, że do przesunięcia rolety od końca do końca mam 1234 kroki, to w programie mam coś w stylu:

stepper.moveTo(1234);

Liczenie zewnętrznych impulsów to dokładnie to samo, tyle że zamiast prostego moveTo czy move trzeba użyć jakichś programowych liczników, dodatkowych kabli i sterować krokowcami w jakiś obłędny sposób.

Poza tym wyjaśnij mi, bo ja może czegoś nie rozumiem, w jaki sposób te Twoje liczniki i enkodery powiedzą mi że jestem w pozycji końcowej? Np. roleta jest w pozycji X, włączam zasilanie całości i chcę przesunąć roletę o... no właśnie o ile?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Wstępnie można przyjąć że pozycję górną wykryję za pomocą zmiany obciążenia gdyż faktycznie, kiedy roleta zwija się do końca opór zaczyna być znaczny i TMC spokojnie da sobie radę z wykryciem. Nie przewiduję żadnych dodatkowych enkoderów bo mija się to z celem. Dodaję zdjęcia prototypu 

IMG_20221028_110347.thumb.jpg.cb76779891585c9626035feed44d0fe7.jpg

IMG_20221028_110410.thumb.jpg.d943394670bf45265c532be785cf7913.jpg

IMG_20221028_110435.thumb.jpg.5308de593c5fcb579e57450208503c54.jpg

IMG_20221028_110356.thumb.jpg.50eba8208bcbeba6b42ab6a30e9e9a6b.jpg

 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Domyślnie będzie to zasilane z akumulatorów li - ion. Teraz mam to na biurku próba zdławienia koła napędowego skutkuje zwiększonym poborem prądu. Więc jak nie TMC to w inny sposób zrobię pomiar ADC i tak jest tutaj użyte do kontroli napięcia aku a mam jeszcze wolne kanały. Najprościej by było gdyby łańcuch był długości rolety, no ale że wyszło jak wyszło to trzeba kombinować w inny sposób. 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Albo tak ustawić prąd silnika żeby działał "na styk" 🤔 tej przekładni też bym się chętnie pozbył, no ale co zrobić jak mam takie steppery. 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, _LM_ napisał:

tej przekładni też bym się chętnie pozbył

A normalna przekładnia kątowa? Nie będzie większa niż stepper, a masz przełożenie np. 1:1 ? Jedno koło drukujesz np. z PLA, drugie z PP. Bardzo fajnie się z tego PP drukuje na zwykłej taśmie przezroczystej na zimnym stole, a cena nie jest taka porażająca - szczególnie, że można kupić zwoje 100g i wydrukować sobie szpulkę spider...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Plan jest taki: muszę wydrukować uchwyt i zamontować ten wynalazek na ramę. Będzie trzeba skorygować założenia bo o ile zatrzymanie samego walu silnika nie jest aż tak trudne to już na kole napędowym niemożliwe, prędzej coś zostanie zmielone niż się to zatrzyma 😉 dlatego przekładnia kątowa jest spoko opcją. Wpierw przetestuję to na żywym organizmie ( oknie) 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Póki co sterowanie mam z pilota IR, później dojdzie nrf24l01. Program koniecznie musi zostać uzupełniony o watchdoga bo impulsy step są generowane sprzętowo więc wysypanie się programu nie zatrzyma timera. 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.