Skocz do zawartości

Odczyt danych z arduino na żywo i zapis do pliku


Karolyeti

Pomocna odpowiedź

Witam
Mam projekt składający się z 4 czujników temperatury;4 czujników przepływu i 2 czujników ph. Mam możliwość podpięcia modułu do komputera przez kabel USB.
Dane z czujników będę potrzebował do dalszej analizy.
Moje pytanie brzmi jak najlepiej przeprowadzić odczyt z tych czujników aby dane zapisywały się w exelu lub innym pliku oraz żebym mógł na bieżąco na ekranie laptopa kontrolować proces??
Czy lepszą opcją będzie dodanie układu na esp i wysyłka danych do sieci przez thingspeak?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Link do komentarza
Share on other sites

@Karolyeti witam na forum 🙂

W samym Arduino nie ma żadnej funkcji, która mogłaby tutaj pomóc ponad wysyłanie danych do PC za pomocą UART. Tutaj brakuje Ci właściwie odpowiedniego programu na PC, który będzie te dane przetwarzał. Możesz również użyć ESP zamiast Arduino i wysyłać dane do sieci - raczej nie będzie potrzeby łączenia ESP+Arduino.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Według mnie lepiej chyba laptop bo większy ekran i łatwiej odczytywać na bieżąco podczas pomiaru, telefon ostatecznie też by mógł być tylko zależy mi na prostocie tego i tak jak piszesz żeby to było "okrzesane" .
@matsobdev mając na myśli telefon to jaki sposób tego rozwiązania byś polecał ? esp i np. thingspeak??

Ogólnie super to by mi się marzyło żeby dało radę zapisywać dane i jednoczenie widzieć wykres rysowany na bieżąco.
Lepsza kontrola nad układem jak widzi się skok na wykresie niż  tylko zmianę pojedynczej cyfry przy w miarę stałym procesie i kilku czujnikach.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

3 godziny temu, Karolyeti napisał:

Ogólnie super to by mi się marzyło żeby dało radę zapisywać dane i jednoczenie widzieć wykres rysowany na bieżąco.

Sugeruje rozwinąć pomysł @matsobdev . Ja nie mam CoolTerm, ale używam Tera Term i sprawdziłem właśnie, że można też ustawić logowanie do pliku i jednocześnie ten plik innym programem odczytywać. Następnie możesz taki plik czytać w Pythonie i za pomocą Matplotlib albo Plotly generować wykres. Jak to już będziesz miał ogarnięte to możesz CoolTerm czy Tera Term wyrzucić i użyć "serial" bezpośrednio w Pythonie. A jak to już będziesz miał to możesz pomyśleć o Flasku i postawieniu sobie strony webowej.

Dzięki takiemu podejściu nie musisz wszystkiego robić na raz, tylko możesz udoskonalać swoje rozwiązanie.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, Karolyeti napisał:

mając na myśli telefon to jaki sposób tego rozwiązania byś polecał ?

Też terminal, Serial USB Terminal, czy też autor zrobił to samo dla BT czy WiFi. Zawsze wygodniej, jak mobilny układ. Albo pokusić się o własną aplikację, można wtedy wizualizować zmiany na wykresie, słupkach, czy po prosty w polach tekstowych. Coś o tym.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Można też na laptopie czy PC uruchomić sobie XAMP-a i zapisywać odebrane dane z Serial do bazy MySQL. Później tylko strona w PHP, która będzie ilustrowała zapisane w bazie dane. Czyli problemy są tu dwa:
1. Zapis odebranych danych z Serial na serwerze MySQL.
2. Wizualizacja danych np. z wykorzystaniem PHP.

To taki pomysł na gorąco.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.