Skocz do zawartości

Nucleo-H7 - odłączone piny SDMMC


radek04

Pomocna odpowiedź

Cześć,

niedawno zakupiłem Nucleo-H743ZI2 (MB1364) głównie w celu uzyskania dostępu jednocześnie do 4 linii I2C oraz interfejsu SDMMC. No i spotkała mnie pewna niespodzianka, ponieważ wyprowadzenia SDMMC_D0 oraz SDMMC_D1 są rozłączone od złącza morpho. Można je podłączyć poprzez 2 zworki (SB14 i SB15). Niby oczywiste, ale zastanawia mnie, dlaczego producent nie podłączył ich fabrycznie. W dokumencie UM2407 znajduje się informacja "These pins are disconnected from ST morpho connector CN12 to avoid stub of SDMMC data signals on PCB". Co to dokładnie oznacza. Czym "grozi" dodanie tych zworek i jak się uchronić przed ewentualnymi problemami.

 

I drugie pytanie - rozumiem, że dotyczy to jedynie interfejsu SDMMC2, czyli pinów PB14 i PB15?

Niestety nie znalazłem schematu do MB1364, a na schematach MB1137 zworki te odpowiadają za zupełnie inne piny.

Czy możliwe jest w ogóle używanie obu interfejsów SDMMC jednocześnie? Jawnie nigdzie nie definiuję pinów, do których jest podłączony moduł SD, ani nie wskazuję, czy używam interfejsu nr 1 czy 2.

Edytowano przez radek04
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zwarłem SB14 oraz SB15. Niby SDMMC2 zaczęło działać, ale raz łączyło, pięć razy nie... Tak mi się przynajmniej wydawało. Jeśli przytrzymywałem przewody, to czasami działało. No to postanowiłem ponownie sprawdzić SDMMC1. Efekt podobny. Sprawdziłem więc inne moduły SD - to samo. Po wielu testach przedstawiam DZIWNY wniosek:

Gdy dotykam palcem złącza modułu karty SD lub niezaizolowane części przewodów, interfejs działa - mogę zapisywać na kartę.

Wygląda na to, jakby na pinach pojawiał się jakiś nieustalony stan lub jakby jakieś zewnętrzne zakłócenia wpływały na pracę układu. Dioda LED3 podłączona jest do jedynego pinu SDMMC2_D0 (PB14). Czy to może być przyczyna? Chyba nie, jeśli używam SDMMC1, prawda?

Zatem ponawiam pytanie - co może oznaczać "These pins are disconnected from ST morpho connector CN12 to avoid stub of SDMMC data signals on PCB"? Czyżby jakieś ścieżki na PCB były poprowadzone zbyt blisko siebie? Mogę jakoś odsprzęc te sygnały od siebie? Jakieś kondensatory?

Macie doświadczenie w tym temacie? Albo chociaż jakieś pomysły?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Oba mostki były rozłączone.

Screenshot_2022-12-04-22-10-41-19_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg

Zresztą widać to na zdjęciu z początku dokumentu.

Screenshot_2022-12-04-22-17-40-58_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg

Choć faktycznie kłóci się to z pogrubioną czcionką, która oznacza domyślną konfigurację...

Edytowano przez radek04
Link do komentarza
Share on other sites

No też nawet na zdjęciu w tym dokumencie widać, ale nie jest ono wiążące, jak zaznaczają. Spróbuj jeden, jak napisałem, nic nie masz do stracenia. Może im chodzi o interferencje dwóch par linii od dwóch interfejsów SDMMC. A jeśli nie, to może kawałek parówki za palec tak samo będzie robił 😄 Na ekrany dotykowe ponoć działa.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi o to, że potrzebuję zarówno D0, jak i D1. Używam trybu 4-bitowego (D0-D3). Natomiast konieczny mi jest interfejs nr 2 (SDMMC2). Dokument nawt nie precyzuje, o który interfejs chodzi. I jak widać, posiada błędy 😞

Link do komentarza
Share on other sites

A cholera, ja myślałem jako interfejsy 0 i 1 SDMMC... Jak zasilasz płytkę? Oni chcą zewnętrzne zasilanie zanim do USB. Nie ukręci w trybie 1-bit? Tylko D0. Też tak może karta działać, nawet eMMC 8-bit można podłączyć do czytnika tylko pierwszą ścieżką.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Zasilam jedynie przez USB. Do tej pory (przed zwarciem SB14 i SB15) dawało radę, nawet z kilkoma dodatkowymi czujnikami. Zależy mi na dużej szybkości zapisu. Jeszcze dokładnie nie wiem, jak dużej, ale skoro do tej pory działał tryb 4-bit, to nie chciałbym się uwsteczniać. 

Edytowano przez radek04
Link do komentarza
Share on other sites

Z tym zasilaniem to fakt, chyba wyrwałem z kontekstu. No to jeśli jest dioda podłączona, to może wylut rezystora od tej diody? Ciężko powiedzieć. Może jakieś zakłócenia z zasilania z USB. Moduł "czytnika" coś ma na pokładzie, jakieś stabilizatory itp.?

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Tak, ten ma. Wcześniej działał. Ale posiadam też "goły" moduł. 

Na razie znów sprawdzam interfejs nr 1, w którym nie ma konfliktu z diodą 

Edytowano przez radek04
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.